Orhan Ertuğrul Tekin

Orhan Ertuğrul Tekin

Çevirmen
8.6/10
34 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yeryüzüne indi kanadı kırılmıştı, iki kanadını kesti uçamaz oldu. O artık bu dünyanın malı olmuştu. Tertemizdi pak ve miss kokulu. Dünya ise kirli berbat ve korkunç bir yerdi. Dünyaya ayak uydurmalıydı ama nasıl? Belki herkesin yaptığı gibi yapmalıydı. Yaşamak için herkes gibi olmak lazımdı, ama hangi herkes gibi, doğru ya da yanlış olan herkesi nasıl bilecekti. Acaba onu mutlu eden şey doğru şey mi? Mesela bolca toprak sahibi olmak, bir sürü hayvan ve altına sahip olmak yaşaması için yeterli miydi? Kendi kendine şöyle dedi: "bu berbat yerde insanları ayakta birlikte yaşamalarına sebep olan bir şey olmalı büyülü bir şey elle tutulamayan ama en derinde çokça hissedilen bir şey ama ne..."
120 syf.
·Beğendi·10/10
Tolstoy'un edebi kalitesini anlatmaya gerek yok. Kitapta dini imgeler çok fazla olmasına karşın hayatın gerçeklerini aslında neye ihtiyacımız olduğunu oldukça sade bir anlatımla bu kitapta Tolstoy bize anlatmıştır. Kısa kısa farklı hikayeler içeren bu yapıt her bir hikaye sonunda bize ders verir niteliğindedir.
İyi okumalar dilerim
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sevgi ile yaşadığımızı unuttuğumuz şu zamanlarda, sevgisiz nasıl yaşayabildiğimizi düşündürüyor. Her öyküsü farklı ama konu aynı. İnsan sevgiyle yaşar.

Editlemek isterim ki Bir Gencin Dramını okuduysanız eğer Mum hikayesi orada da geçmektedir.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Günlük yaşamın koşuşturmacasında unuttuğumuz değerleri ne de güzel nakşetmiş büyük yazar Tolstoy... Ve eklemiş:”İnsan ancak sevgiyle yaşar! Birbirini sevmeyen Tanrı’yı da sevemez çünkü Tanrı sevgidir.”
120 syf.
·Beğendi·9/10
Ben bu kitabı çok sevdim. Uzun zaman sonra okurken bırakmak istemediğim ilk kitap oldu benim. içindeki mesajları anlamları çok sevdiğim yazar sürekli bize anlattığı hikayelerle önemli mesajlar veriyor hayatın anlamına dair çiftçi pahomun hikayesin de bir insan açgözlülüğünün sonuçlarını görüyoruz veya Mikailin hikayesinde bir insanın tanrı ile olan bağlarını görüyoruz. İnsan annesiz babasız yaşar da tanrısız yaşayamaz diyor benim en etkilendiğim kısımlardan biriydi. Mutlaka herkesin okuması gereken sürükleyici bir kitap.
120 syf.
·8/10
Keşke erken gençlik döneminde karşılaşmış olsaydım bu kitapla. Yaptıklarımın sonuçlarını değerlendirmemde bana büyük katkısı olurdu. "Her kıssada bir hisse vardır." sözü gibi hikayelerle karşılaşmaktan korkmuş olsam da yazarın betimlemeleri ve olay kurgusu beni bu korkumdan uzaklaştırdı. Sâkin bir süre geçirtti bana bu kitap. Rus edebiyatının karamsarlığı istedim mi? Evet. Lâkin bu da belki biraz benim nankörlüğüm olsa gerek. Ulaştığım sonuç beni memnun etti. Memnun bir okuma yaşadım.