1000Kitap Logosu
Orhan Gökdemir
Orhan Gökdemir
Orhan Gökdemir

Orhan Gökdemir

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
7.2
38 Kişi
91
Okunma
11
Beğeni
768
Gösterim
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
Bulancak, Giresun, Türkiye, 1963
Yaşamı
1963 yılında Giresun-Bulancak’ta doğdu. Eğitimini Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. 1987 yılında Toplumsal Kurtuluş dergisi ile gazeteciliğe başladı. 1988 yılında dergiye açılan davadan dolayı Yalçın Küçük, İlhan Akalın ve Hüsnü Öndül’le birlikte tutuklandı. Ardından Yeni Ülke, Gerçek, Nokta, Yön dergilerinde çalıştı ve yazdı. Birçok gazetede yöneticilik yaptı. Yazdığı kitaplarla ilgili pek çok dava açıldı ve bu davaların bir kısmından dolayı hapis cezalarına çarptırıldı. Bu kitaplardan biri olan “Öteki İslam” nedeniyle 28 Şubat sürecinde çalışması engellendi. SkyTürk TV ile başlayan TV haberciliği serüveni CNNTürk’te Enver Aysever ile birlikte yaptığı Aykırı Sorular programı ile devam etti. Yazarın diğer kitapları: İnsan ve Doğa-Ölen Bir İdeoloji Üzerine İncelemeler, 1993 Felsefi Aklın Eleştirisi, 1997 Faili Meçhul Cinayetler Tarihi, 2005 Aydınlanma Tarikatı, 2003 Türkiye’de Yahudi Hıristiyan Savaşları, 2007 Mehmet Eymür-İç Savaşın MİT’çisi, 1999 Pike-İç Savaşın Polisi, 2000 Ucube-Yeni Türkiye’nin Anatomisi, 2012 Körler Düşerken-Kuşatılan Şehre Nafile Mektuplar, 2010 Öteki İslam-Devletin Din Operasyonu, 1995 Din ve Devrim, 2010 Redhack-Sanal Âlemin Klavyeli Asileri, 2013 Tarihsel Marksizm-İktisadi ve Felsefi Aklın Eleştirisi, 2013 Cumhuriyet’in İlk-Son Yüzyılı (Enver Aysever’le birlikte), 2011
Göksel Göktürk
Cumhuriyet'in İlk/Son Yüzyılı'ı inceledi.
232 syf.
·
Puan vermedi
Bir önceki inceleme yazan okur arkadaşın incelemesine pek katılmıyorum öncelikle bunu söyleyerek başlayayım. Eğer ilgi alanınız değilse kitapta anlatılan konular sıkılmanız çok normal bu tür kitaplarda. Hatta türüne göre gayet de akıcı diyebilirim. Aydınlar, cumhuriyet, anadolu, çok kültürlülük, batıcılık gibi popüler konu başlıkları var. Her başlıkta başka bir bakış açısını görebiliyorsunuz. Enver Aysever, Orhan Gökdemir’e göre biraz daha sönük, unqualified kalmış. Ama yine de fena değil. Bu arada ikisini de öyle aman aman sevmem. Ama bu konularla ilgili farklı şeyler okumak ya da daha önce düşündüklerini derli toplu birilerinden duymak hoş oluyor. O yüzden siyasete en azından Türk Siyasal Hayatına dair ilginiz yoksa boşuna yorulmayın. Çünkü sıkılırsınız. Onun dışında gayet okunabilir. İyi okumalar.
Cumhuriyet'in İlk/Son Yüzyılı
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Karakedi
Din ve Devrim'i inceledi.
165 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
orhan gökdemir'in köşe yazılarını takip ediyorum bazen. bu, okuduğum ilk kitabı oldu. kısaca, ilahi dinlerin aynı kaynaktan, antik mısır'dan çıktığını söylüyor. mısır'da çok tanrılı bir din var. mö 1500lü yıllarda yaşamış olan mısır firavunu Akenaton, hakim dini yıkıyor ve tek tanrılı bir din olan Atonizmi (güneş dini) kuruyor. Akenaton (ilk adıyla Amenhotep), ismini daha popüler olarak bildiğimiz Nefertiti'nin kocası. OG, Akenaton'un kurduğu yeni dini devrimci bir hamle olarak görüyor. kitabın sonunda da, günümüzle ilişkisini bir şiirle bağlamış. kitabın farklı bir dili var. tarihsel bir çalışma değil. yani, bu şurdan geliyor, şu tarihte burada şu oldu gibi kronolojik bir çalışma yapmamış fakat geçmişten günümüze bu tarihi özetlemiş. bir yaklaşım sunmuş, kendi yaklaşımının özetini yapmış. kitapta bol bol aforizma var. tarihe, hakim görüşün aksine nasıl baktığını açıklamış. Musa'nın da, devrik kral Akenaton olduğunu düşünüyor. Ahmed Osman ve Sigmund Freud'un konuyla ilgili görüşlerini paylaşmış. ben beğendim.
Din ve Devrim
8.2/10
· 20 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4