1000Kitap Logosu
Orhan Şener Koloğlu

Orhan Şener Koloğlu

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
9 Kişi
50
Okunma
1
Beğeni
111
Gösterim
Unvan
Akademisyen - Yazar
Yaşamı
Orhan Şener Koloğlu, Diğer, İslam kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.  Cübbailer'in Kelam Sistemi kitabının yazarıdır. Orhan Şener Koloğlu kitapları; İsam Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.  Orhan Şener Koloğlu tarafından yazılan son kitap "Cübbailer'in Kelam Sistemi", İsam Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.
Furkan Uzel
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi'yi inceledi.
100 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
İmam Mâtürîdî öncesi Ehl-i Sünnet'in tarihî seyri, İmam Mâtürîdî'nin hayatı, hocaları ve öğrencileri, Mâtürîdiyye mezhebinin ortaya koyduğu görüşleri işleyen bu kitabın içeriğinin çok derin olmadığını ve giriş eseri olduğu kanaatindeyim. Okuyana kolaylık olsun diye terimler de günümüz kelimelerine göre kullanılmış ve açıklanmış.
İmam Maturidi ve Maturidiyye Mezhebi
Okuyacaklarıma Ekle
2
Furkan Uzel
bir alıntı ekledi.
Âyet ve hadisler âhiret hayatının varlığını tartışmasız bir şekilde ortaya koyduğu gibi, akıl da âhiretin varlığını mümkün ve hatta gerekli görmektedir. Çünkü insanların yaptıklarından hesaba çekileceği, haklı ile haksızın ayrılacağı bir hayat kabul edilmezse iyilik yapanla kötülük yapan arasında hiçbir fark kalamz, bu da adaletsizliğe yol açar.
3
Furkan Uzel
bir alıntı ekledi.
Mâtürîdîler insanın fiillerinde hür olduğu düşüncesine bağlı olarak bir kaza-kader anlayışı oluşturmuşlardır. Bu anlayışa göre, her şeyin Allah tarafından belirlenmiş olması ne insanın özgürlüğünü elinden alır ne de onu zorunluluk altına sokup sorumluluğunu kaldırır. Allah Teâlâ, insanın hür iradesine bağlı olarak seçip yaptığı fiillerini, zaman ve mekânla kuşatılamayan ezelî ilmiyle bilmekte ve kaderi buna göre yazmaktadır.
1