Orkun Elmacıgil

Orkun Elmacıgil

Çevirmen
8.2/10
18 Kişi
·
59
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
56 syf.
·2 günde·6/10
Nereden başlayacağım bilemiyorum. Lakin ilk defa bir kitaba verdiğim paraya yazık oldu dedim. 50 sayfalık bir içerik için 13 tl etiket fiyatı abartı değil Faiş ötesidir.( He birde ne dinen ne de ahlaken uygun olmayan şekilde 10 Tl üzerini kapatarak yeni etiket vurmuşlar 13tl diye. Sen önceden mal ettiğin bir ürüne niye zam atıyorsun ? Mal kar dengen zaten 10 tl. Yeni fiyatlara göre zam dinen de uygun değil. Mal aynı mal. Stokçuluğa benziyor bu olay. Yeni basarsın ona 13 tl yazarsın sıkıntı yok lakin eski basım kitaba bunu yapmak uygun değil!) İçerik olarakta 3 bölüme ayrılmış bir kitabımsı deneme diyebilirim. Çünkü kitap demeye dilim varmıyor. Eksikleri var. Konu bütünlüğü yerine konudan konuya hızlıca geçiş ve anlamsız metaforlar ve ağır bir dili var. Çok daha iyi metaforlarla konular toparlanabilirdi. (Ey oğul- imam gazali okuyun ) Bu arada Kitabın kapağına Allah yazmak tabii ki bir satış politikasından başka bir şey değil. Çünkü içerik Hristiyan ve Tanrı olarak adlandırılıyor. Çoğu zaman bizim kafamıza uygun cümleler kurması hoşumuza gitse de İncil'in yanlış tasvirleri üzerine yoğunlaşması can sıkıyor. İlk bölüm yine idare ederken. ikinci ve özellikle üçüncü bölüm can sıkıyor. NEden mi mutsuz olamazsın kafasında cümleler var. Arkadaşım Mutsuz olamazsan zaten asıl mutluluğu keşfetmen mümkün değil. Evet, mutsuzluk ve umutsuzluğa kapılmamak gerek Rabbimizin olduğu yerde. lakin her daim mutlu olunacak diye bir şey asla söz konusu olamaz bu dünya için :) 10Yıl üst üste kupayı kazanan bir takımla , 10 yıldır dişini tırnağına takıp sürekli kendini geliştiren ve kaybeden 10 yılın sonunda şampiyonluğu kazanan bir takım arasındaki mutluluk farkının düşünün en basitinden. İlk bölümde bir kaç katıldığım nokta ( insanın nefsi duygular için kendi benliğini ve mutluluğunu öldürmesi, Asıl aşkın Allah'a olması gerektiği vb konusunda) dışında kitap vasattı. Hele bu fiyatına göre çok çok vasat 50 sayfa 13 tl etiket fiyatı =?? Ketebe yayınların burada amacı para kazanmak insanlara bir şey vermek değil. Kapak resmi bile siyah beyaz, içerikte ekstra hiç bir şey yok neyse...
Mihmân
Mihmân Allah Aşkı Üzerine Düzensiz Düşünceler'i inceledi.
56 syf.
·8 günde·10/10
Okurken keyif alacağınız her cümlenin yüzünüze çarpacağı esaslı bir eser. Mana ikliminde tefekküre sebep olacak çok güzel ifadeler bulunmakta. Olaylara farklı manevi pencerelerden bakan Simone Weil açıkçası beni şaşırttı. Kendisi katolik inancının öngördüğü Tanrı tasavvuruna bağlı kalması buna mukabil anlattığı genel manevi öykü ilahi dinimiz islamdaki zihnimizin barındırdığı Allah kavramına çok daha uygun. Bu kitapla daha önce tanışmak isterdim ama artık sık sık beraber olacağız. Geç bulduk, kolay kaybetmeyelim.
56 syf.
·Puan vermedi
Dünyanın sonundaki bir İskoç uçurumunun rüzgarlı kıyısında omuzlarına pikeler atmış, iki sandalyeye karşılıklı oturup yüz yüze derin bir sohbete tutulmuş iki insan; biri siz biri Simone Weil. Bu kitabı okurken içime doğan hissiyat tam da buydu. Yazarla yaşama dair edilebilecek en derin,anlamlı sohbetleri ediyormuşsunuz hissi veren kitaplar ne güzel sarıp sarmalıyor ruhu! Elli altı sayfada sanki bir ömür üzerine düşünsen rahatça cevaplayamayacağın sorulara cevap ışığı yakan bir eser Allah Aşkı Üzerine Düzensiz Düşünceler. Tarih boyu bir türlü çözüme kavuşamamış meselelerden olan ‘kötülük problemi’ne olanca samimiyetiyle naif ama ayakları güçle yere basan çözümler öneriyor Weil. İnsan okudukça o ana kadar içini acıtan ne varsa yaşadığı sanki serin bir nefesle üflenerek bi yandan da iyi edici bir merhemle yaraları tedavi ediliyormuş gibi hissediyor; mutsuzluğuna bir anlam buluyor, saçları okşanmış gibi geliyor...Bu kadar rafine ebatta bir kitabın bu kadar ‘büyük’ hissettirmesi Weil’in ne denli büyük bir ‘kavrayış’a sahip olduğunu gösteriyor bence.
Varoluşçu felsefenin okuyucuları için esasında hayattan en azından bir kez, yere seren okkalı bir tokat yemiş herkes için muhakkak okunması gerektiğini düşündüğüm düzyazı formunda şiir kitabı; mutlaka edinin.
56 syf.
·Puan vermedi
İsevi ezoterizmini yansıtan bu kitapta yazar kimi cümleleriyle İslam mistisizmi ile ortak paydada buluşmayı başarmış ve tasavvufta "aşk" tabiriyle kastedilene yaklaşık değerde kelimelerle düşüncelerini kaleme almıştır.
56 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabın üç bölümden oluştuğu göz önüne alınırsa son bölümde kitabın içine daha çok dahil olduğumu/hissettiğimi söyleyebilirim. Teslimiyet, itaat, mutsuzluk kavramları etrafında Weil’in Tanrı-İnsan ilişkisini ele alışı ise tek kelimeyle etkileyici...

Yazarın biyografisi

Adı:
Orkun Elmacıgil
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 59 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.