Osman Aydınlı

Osman Aydınlı

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
322
Gösterim
Adı:
Osman Aydınlı
Unvan:
Türk İlahiyat Profesörü, Yazar
Doğum:
16 Mayıs 1964
Sen onun sohbetinin hakkını odemedin. Çünkü onun konuştuklarını bana getirdin. Benim de hakkı mi ödemedin,arkadaşımla aramı açacak sözü bana söyledin. Şimdi git ona söyle;ölüm hepimizi yakalayacak ,mezar içine alacak ,kıyamet bir araya toplayacak ,en hayırlı hükmü veren Allah hesabımızı görecek ve hükmünü verecektir.
"Haricilerden yaka silkerim,onlardan değilim. Onlardan olan Gazal 'dan ve Ibn Bab'dan ve Ali'yi andiklarinda bulutlara selam veren Topluluktan da uzağım "
Hasan Basri (110/728)'ye gelerek müslümanların kanını akıtan, mallarına el koyan, sonra da bu yaptıklarının Allah'in takdiriyle meydana geldiğini söyleyen Emevi hükümdarlarının bu tür düşüncelerini anlatan Mabed ve Atâ b.yesar (103/721) zulme gerekçe olarak Allah'in takdirinin gösterilip gosterilmeyecegini sormuşlardı. O ise cevaben "Allah'in düşmanları yalan söylüyorlar "demişti
Büyük günah işleyenin munafik olduğu tezinin İslamin ilk yıllarındaki temsilci , o yılların büyük düşünürü Hasan Basri idi.O büyük günah işleyen kimsenin munafik olduğunu,zira içinin dışına uymadığını söylemiş ve munafiki tevbe etmedigi ve dürüst bir yaşamı tercih etmediği için cehennemlik saymistir .
Ca'd b.Dirhem'in Halku'l Kur'an (Kur'an mahluktur) fikrinden dolayı halife Hişam 'ın emriyle Irak emiri Halid el-kasri (66-120/686-743) tarafından yakalandığı ve Kurban bayramı hutbesinin sonunda söylenen şu sözlere muteakip öldürdüğü rivayet edilir."Ey insanlar haydi kurbanlarinizi kesin .Allah kurbanlarinizi kabul etsin.Ben bugün Ca'd b. Dirhem'i kurban etmek istiyorum .Allah, Ca'd 'ın söylediklerinden büyüktür..( İbn Esir , V , 263)
334 syf.
·Puan vermedi
Mutezile kavramının tanımı nereden çıktığından başlayıp mutezilenin benimsediği görüş, Ebu Huzeyl'den önceki ve sonraki mutezile fikirleri,mutezilenin 5 esası uzun uzun anlatılmış ardından Ebu Huzeyl Allaf'ın yaşadığı sosyal, siyasi ortam,yaşadığı hayatı anlatılmış. Alem anlayışı;atom, cisim, arazi, hareket, sükun. Hayır ve şer,aslah teorisi,insan fiilleri, şahsi sorumluluk ve fiileri içine alan mutezileyi çok iyi anlatan ve fazlaca detay içeren bir kitaptır. Bayıldım

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Aydınlı
Unvan:
Türk İlahiyat Profesörü, Yazar
Doğum:
16 Mayıs 1964

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.