Osman Aydınlı

Osman Aydınlı

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
271
Gösterim
Adı:
Osman Aydınlı
Unvan:
Türk İlahiyat Profesörü, Yazar
Doğum:
16 Mayıs 1964
Sen onun sohbetinin hakkını odemedin. Çünkü onun konuştuklarını bana getirdin. Benim de hakkı mi ödemedin,arkadaşımla aramı açacak sözü bana söyledin. Şimdi git ona söyle;ölüm hepimizi yakalayacak ,mezar içine alacak ,kıyamet bir araya toplayacak ,en hayırlı hükmü veren Allah hesabımızı görecek ve hükmünü verecektir.
"Haricilerden yaka silkerim,onlardan değilim. Onlardan olan Gazal 'dan ve Ibn Bab'dan ve Ali'yi andiklarinda bulutlara selam veren Topluluktan da uzağım "
Hasan Basri (110/728)'ye gelerek müslümanların kanını akıtan, mallarına el koyan, sonra da bu yaptıklarının Allah'in takdiriyle meydana geldiğini söyleyen Emevi hükümdarlarının bu tür düşüncelerini anlatan Mabed ve Atâ b.yesar (103/721) zulme gerekçe olarak Allah'in takdirinin gösterilip gosterilmeyecegini sormuşlardı. O ise cevaben "Allah'in düşmanları yalan söylüyorlar "demişti
Büyük günah işleyenin munafik olduğu tezinin İslamin ilk yıllarındaki temsilci , o yılların büyük düşünürü Hasan Basri idi.O büyük günah işleyen kimsenin munafik olduğunu,zira içinin dışına uymadığını söylemiş ve munafiki tevbe etmedigi ve dürüst bir yaşamı tercih etmediği için cehennemlik saymistir .
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Aydınlı
Unvan:
Türk İlahiyat Profesörü, Yazar
Doğum:
16 Mayıs 1964

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 3 okur okuyacak.