Osman Deniztekin

Osman Deniztekin

Çevirmen
8.4/10
216 Kişi
·
533
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Adı:
Osman Deniztekin
Tam adı:
Osman Ç. Deniztekin, Osman Çetin Deniztekin
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
422 syf.
·Puan vermedi
Önce kendi evinde başarılı ol.
Rabbinin yardımını iste ve buna layık ol.
Dürüstlüğünden ödün verme.
Ilgili kişileri unutma.
Bir yargıya varmadan önce her iki tarafı da dinle.
Başkalarına akıl danış.
Orada bulunmayanları savun.
İçten ama kararlı ol.
Her yıl yeni bir konuda yeterlilik kazan.
Yarının işini bugünden tasarla.
Beklerken elini çabuk tut.
Her zaman olumlu tavır takın.
Mizah ve Hoşgörü anlayışını kaybetme.
Kişi olarak da iş yerinde de düzenli ol.

Hatalardan korkma, sadece o hatalara yaratıcı, yapıcı ve düzeltici tepkiler gösterememekten kork..
422 syf.
·Beğendi·8/10
Kişisel gelişim kitaplarının mucizevi etkiyi tam da o kitapla oluşturacağınız saçmalığına getirdiği muhteşem eleştirileriyle yazar, eyleme geçmezseniz ve okuyup da hak verdiğiniz her şeyi üzerinize alınmazsanız bu kitap da yararsız bir kitaptır diyor, ana fikir olarak.İlke merkezli yaşam için sunduğu örnekler gerçekçi ve uygulanabilir.Yöntem değil bakış açısı vermeyi önemseyen yazarın tüm eserleri okunmaya değer nadide kişisel gelişim kitaplarındandır.
%19 (81/429)
·Beğendi·Puan vermedi
Kimse bir baskasini degismesi icin ikna edemez. Hepimiz, ancak iceriden acilabilen bir degisim kapisinda nobet bekleriz. Bir baskasinin kapisini, tartisarak ya da duygularina seslenerek acamayiz.
568 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Davranışlarımızın nedenleri , karar alma kriterlerimiz, ahlak anlayışımız neye göre değişir? Beni bana anlatan kitapları her zaman sevmişimdir. Bu kitap kesinlikle onlardan biri.Konuları istatistiki açıdan ele alıyor ve karar alırken nasıl kolay manipüle edildiğimizi acı bir şekilde anlatıyor.
Kitaptan bir örnek ;
600 kişiyi öldürmesi beklenen sıra dışı bir salgın olduğunu düşünün. Hastalıkla savaşmak için iki alternatif program önerilmiş. Programın sonuçlarına ilişkin kesin bilimsel tahminlerin şunlar olduğunu varsayın :
Program A benimsenirse ,200 kişi kurtulacak
Program B benimsenirse , üçte bir olasılıkla 600 kişi kurtulacak ve üçte iki olasılıkla kimse kurtulamayacak .
Hangisini seçerdiniz?
Deneye katılanların çoğu A' yı seçiyor, kesin seçeneği kumara tercih ediyor.

Peki şu şekilde sorulsaydı:
Program A seçilirse 400 kişi ölecek
Program B seçilirse üçte bir olasılıkla kimse ölmeyecek ve üçte iki olasılıkla 600 kişi ölecek .

ihtimaller iki önermede de aynı. Fakat ikinci bölümde deneklerin büyük bir bölümü kumarı seçiyor.
422 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum bu kitap yine diğer kitaplar gibi etkili insana maddeler sunuyor. Kişisel gelişim kitaplarının adında böyle "beş adımda" "üç yol" "yedi alışkanlık" başlıklar görünce kesinlikle okumazdım. Arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine okudum. Okuyanlara en azından bazı alışkanlıkları kazandırır. Eğer etkili olduğunuzu düşünüyorsanız okumayın.
430 syf.
Bu kitabı okumamda ki en büyük etken: Stephen R. Covey'in inanılmaz ilkeli ve liderlik vasfı büyük bir eğitmen olmasından kaynaklıdır. Tam anlamıyla kendini bu uğura feda eden bu saygın kişinin gerçek hayatta birçok kolaylığı sağlayacak deneyim ve pratiği sunabilen Dr. Covey...

Kitabı açar açmaz hemen önünüze temel alışkanlığı hemen sonraya bırakmaya gerek duymadan anlatıyor, ilginç olan şu ki; alışkanlıkları ilk bölümlerde vermesine rağmen inanılmaz detaylandırmalarla yeniden düşüncelerinize farklı ve etkili bir fikir katıyor. Dr. Covey'i saygıyla anarak bu kitabı tekrardan okumak ve yetkin bir disiplini tekrardan hissetmek tavsiye edilir bir dostane tavırdan başka bir şey değildir...
568 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Daniel Kahneman beynimizdeki karar mekanizmaları üzerine yaptığı araştırmalar ile 2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülmüş bir psikolog. Kitabında da birçok psikolog ve araştırmacının deneylerinden örnekler vererek bu karar mekanizmalarını açıklamış. Örnek verdiği pek çok karar mekanizması ufkunuzu açacak cinsten. Okumak isteyenlere mutlaka öneririm.
304 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Çok sayıda bilimsel makale ve çalışmadan yararlanmış, gündelik hayatın tam ortasında olan çok sayıda soru ve konuya gayet makul açıklamalar getiren çok zekice bir kitap. Temel olarak kitap üç sorun biçiminin (bilişsel problemler, eşgüdüm sorunu ve işbirliği) çözümü üzerinde ilk yarısı daha teorik (bu ilk teorik bölümde de her argüman için çok sayıda örnek kullanılıyor) ikinci yarısı ise altı farklı alanda olmak üzere gerçek/önemli/büyük problemler üzerinden pratik bir tartışmada bulunuyor. Yazarın göstermek istediği temel argüman ise belirli şartların sağlanması durumunda kitlelerin bireysel performanslardan daha iyi sonuçlara ulaşacaklarıdır. Tabiki bu noktada gerek şart olarak sayılan çeşitlilik, bağımsızlık, eşgüdüm ve belirli ölçüde bir ademi merkeziyetçilik anahtar önemde. Yazar kitap boyunca ekonomi, istatistik, sosyal psikoloji, sosyoloji, siyasey bilimi, finans/yönetim gibi çok sayıda bilim alanından oldukça çok sayıda örnek veriyor. Bu örnekleri okumak gerçekten çok zevkli. Trafik problemini nasıl çözeriz, bilimsel bilginin üretimi, grupların nasıl etkin olabileceği, piyasalarda balon oluşumu gibi konularda çok zihin açıcı tartışmaları var. Tabi kitabı okurken kitaptaki argümanın değilini düşünerek kitlenin nasıl çözüm üreten bir yapıdan sorunun kaynağı olan bir yapıya evrildiğini de görüyorsunuz. Columbia faciası, borsa balonları, vs ama daha fazlasını ülkemizi düşünerek görebiliriz: trafik keşmekeşi ya da etkin işlemeyen piyasa gibi.
Yazar bir bölümde kapitalist sistemin erdemini ve gelişmeye yaptığı temel katkıyı da anlatıyor. İlk anda çok anlaşılır gibi gelmese de okudukça argümanın netliği sizi hayrete düşürebilir. Batı'da ticaretin (Quakerlar, yerel localar ve güven üzerinden) ve ticaret hukukunun gelişimi üzerinden temellendiriyor yazar argümanını.
Şirket yönetimine ilişkin söyledikleri de çok çarpıcı. Esasında burdaki tartışma şirket yönetiminden öte karar almak için oluşturulan organizasyonel yapılar üzerine. Yapının nasıl doğru sonuçlar üretebildiği ya da nasıl çuvallayabildiğini çok güzel örneklerle anlatıyor.
Son bölümde kitlelerin bilgeliği ile deomkrasi arasındaki ilişkiye ayırdığı bölüm ise konunun bam teli gibi. Diğer tüm örneklerde temel problemleri çözen kollektif bilgelik iş demokrasiye gelince form değiştirerek yazara göre uzlaşma ve değişimin erdemlerini insanların kafasına sokan, bilgeliği demokrasinin ürettiği çözümler olarak değil ama çözümü bulma yolu olan demokratik yol olarak görmektedir.
422 syf.
·Beğendi·10/10
Okudugum en etkileyici kişisel gelişim kitabı. Yaşamımda bir dönüm noktası oluşturdu diyebilirim. Bu tür kitapları sevenlerin mutlaka kütüphanelerinde bulundurmaları ve ara ara alıp okumaları gerektiğini dusunuyorum.
488 syf.
·10 günde·8/10
Kitap beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Sosyal zeka, toplum psikolojisi, karşılıklı psikolojik etkileşimler çok güzel aktarılmış. Konular sadece teoriler üzerinden açıklanmayıp, nörolojik alt yapıya da yer verilmiş. Eserde bahsedilen görüşlerin çok sayıda deney, araştırma ve gözleme dayanıyor oluşu kitabı ciddi bir seviyeye çıkartmış. Nörolojiyle alakalı olarak bahsedilen ayna sinir hücreleri, beyinin yapısı, algılama biçimleri gibi konularda kitapta üst düzeyde veri ve bilgi bulunuyor. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Deniztekin
Tam adı:
Osman Ç. Deniztekin, Osman Çetin Deniztekin
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 533 okur okudu.
  • 114 okur okuyor.
  • 962 okur okuyacak.
  • 50 okur yarım bıraktı.