1000Kitap Logosu
Osman Oktay
Osman Oktay
Osman Oktay

Osman Oktay

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
35 Kişi
72
Okunma
2
Beğeni
719
Gösterim
Unvan
Türk Şair ve Yazar
Doğum
15 Ocak 1951
Mehmet Fatih
Ebu Hanife Çıkıp Gelseydi'yi inceledi.
216 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Osman Oktay'ın okuduğum ikinci romanı. Bir solukta okunacak, insanı manevi bir yolculuğa çıkaran şahane bir eser. Hacca giden bir adamın geçmişe giderek İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin hayatını , yaşayışını , yaptığı ilimleri anlatmasını konu alıyor. Kurgusal bir biyografi diyebiliriz. Bunu dediğim için kitabın baştan sona kurgusal olduğu fikrine kapılmayın sadece gerçek kıssalar anlatışı kuvvetlendirmek için kurgu tekniği ile anlatılmış. Kitabı okurken kendinizi o dönemde Ebu Hanife'nin dizinin dibinde dini bir eğitim alıyormuşsunuz gibi geliyor. Okudukça insanın maneviyatı artıyor ve Ebu Hanife'ye olan saygımız kat ve kat artıyor. Böyle bir kitabı bizlere sunduğu için Osman Oktay'a ayrıca teşekkür etmek lazım. Herkesin okumasını tavsiye ederim. #KİTAP ŞUURU İNSANLIK ŞUURUDUR Kitap Şuuru
Ebu Hanife Çıkıp Gelseydi
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
272 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Osman Oktay / Galip Abi. Kendini Unutan Adam. Osman Oktay, 1951 yılında Burdur- Bucak'ta doğmuştur. Öğretmen ve idareci olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın çeşitli kademelerinde çalışmış, 1986 yılında TRT ye geçmiştir. Pek çok radyo programı hazırlayan ve Ankara radyosunda, eğitim ve kültür yayınları müdürü olarak görev yapan Oktay, değişik kurum ve kuruluşlardan bir çok ödül almıştır. Galip Erdem, 67 yıllık ömrüne, 500 yılı sığdıran bir adam, 1940'lı yıllarda, 18 yaşında Turan seferine çıkmayı düşünebilen yürekli bir genç, 1980'de ihtilali yapan, Kenan Evren'e açık mektup yazarak, inandığı davayı ve dava arkadaşlarını savunan bir hukukçu, kendini unutan ama değerlerinden vazgeçmeyen bir ülkü adamı. Her milliyetçi ailenin bir ferdi sayılan, ülkücülerin Galip abisi, Galip Erdem 67 yıllık hayatı boyunca, yaptıklarıyla örnek olabilecek şahsiyetlerden birisidir. Yazar, tanıyanları gözüyle ve kendi yaşadıklarıyla, bir roman tadında Galip Erdem'i tanıtmaktadır. Bir insan olarak olumlu olumsuz duyguların yaşandığı, aile sıcaklığının her satırında hissedildiği bir kitap olmuştur. Galip Erdem'in, bizler davayı Ağrı Dağı'nın zirvesine çıkaracaktık. Zirveye vardığımızda küçük bir noksanımız olduğunu fark ettik. Davayı dağın eteklerinde unutmuştuk. Meğer biz davayı değil, kendimizi zirveye çıkarmışız sözünün, kulağımıza küpe olması dileğiyle. #Kitapşuuruinsanlıkşuurudur.
Galip Abi
8.8/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
GK
Galip Abi'yi inceledi.
272 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Galip Ağabey
“Merhaba ülkücü adayları”... “Türk Milliyetçiliğinin tek meselesi vardır; o da Türk Milliyetçileridir... “demişti 67 yılda 500 yıl yaşamış gibi yorulan ülkü devi GALİP AĞABEY... Osman Ağabey çok güzel anekdotlarla hayatından kesitler vermiş Galip Ağabeyin. Okuyun okuyun okuyun ey ülkücü adayları!. Yoksa ülkücülük menfaat bezirganlarına, çetelere, çek-senetçilere, sözde babalara kalacak!.!.!. Ülkücülük bu kadar ucuz birşey değildir! O bir ütopyadır. (#kitapşuuru)
Galip Abi
8.8/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
GK
Kerkük Gönlümde Aşk, Yüreğimde Sızıdır'ı inceledi.
304 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kerkük Türk’tür, Türk kalacak!
Her Türk evladının okuması gereken bir belgesel roman. Yolbaşçımız Sadun Köprülü’nün merkezinde anlatıldığı Kerkük ve Türkmenelinin tarihi ve çektiği acılar, destansı mücadelesi. Gözyaşlarıyla okuyacaksınız!.. Kerkük Ankara’dır! ( #kitapşuuru )
4