Özden Umut Akbaş

Özden Umut Akbaş

Çevirmen
7.0/10
112 Kişi
·
261
Okunma
·
0
Beğeni
·
91
Gösterim
Adı:
Özden Umut Akbaş
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
408 syf.
·5 günde·10/10 puan
İlk incelememi yapıyorum... Güç sanırım buna uygun bir kitap. Yaklaşık 15 dk önce bitirdim ve gerçekten kendime gelmem zaman aldı. Ben inceleme yaparken konunun içine çok fazla girilmesi taraftarı değilim kendi cümlelerimle düşüncelerimi açıklamak istiyorum.
Güç kafamı çok, çok karıştıran bir kitap. Gücün kadınların ellerinde olduğu bir dünyayı anlatıyor. Tamamen tüm yetkinin bir insanı ölüme götürebilecek kadar ellerinde olduğu bir dünya... Her ne kadar kitabın konusu bunu anlatmaya yönelik olsa da kesinlikle gücün kadınlarda olması ‘gerektiğini’ savunan bir kitap değil. Aksine, bence cinsiyetin insan olmanın hiçbir yönünü değiştirmediğini anlatıyor. Çünkü kitabı okurken şimdiki zamanla kıyaslayabiliyorsunuz ve bu, insana çok farklı bir bakış açısı katıyor.
Bence kesinlikle okunması gereken bir kitaptı.
380 syf.
·Puan vermedi
Kat Howard "Masaldan Öte Melete" .@misiskitap 'ın ikinci kitabı, bu defa protokol mühürlü, yani bana okumam için yayınevi tarafından gönderildi. Fikrimi açık açık yazacağımı peşinen beyan ettiğimden, sözümün arkasında duruyorum. Maalesef, sunumun güzelliğine rağmen bu defa da olmamış. Bir sanat okulu Ve onun tam yanında periler ülkesi. Türü fantastik ama ben fantastik demekte zorlanıyorum. Çünkü birbirine paralel iki farklı dünya okumayı beklerken, sadece kitabın başkişisinin çocukluk travması ve ebeveynine olan kinini okudum. Yan karakterler neredeyse isimlerden ibaret, şahsiyet kazandırılmamış. Beklenen başerkek karakter yok, iki erkek adayın kitaptaki toplam varlığı 8-9 sayfa, mevcut öğrencilere perilerin varlığı söylenir söylenmez hepsi kolayca kabulleniyor, oraya gidip hayatlarından bi kısmını rüşvet vermeye razı. O kadar çok mantık hatası, kurguda o kadar cılız yerler var ki, ben bu kitabın basılmadan, önokumalarını yapanlara hayret ettim.Masalımsı demek istiyorum e o da olmuyor. Başkarakterin masal yazan bir yazar olması bu eseri masalımsı yapmaya yetmemiş. Çok merak ediyorsanız alıp okuyabilirsiniz tabi, malum kitap keyfi kişisel bi zevk. Son olarak da yine merakıma engel olamadan yayınevine soruyorum, karakter "nazar değmesinden korkuyorum" diyor. Kitabın orijinal dilinde de gerçekten böyle mi? Nazar değmesinden mi korkmuşÖyleyse maşşallah maşşallah .. Sevgim üzerinize olsun.
292 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hayal ederek okumayı sevenler için harika bir kitap , film olarak çekilse izlenir . Kesinlikle konusu , olay akışı ve merak unsurları okumaya değer ..
50 sayfada kitapta bastan sona ne olacağını zaten öngörüyorsunuz,eski evcilin başına ne geldiğinide hemen hemen tahmin ettim.
Okumaya değer görmüyorum,kusursuzlar bin kat daha güzeldi.
dizisi kadar etkileyici bi kitap olduğunu umarak aldım şimdilik güzel heyecanlı bir başlangıç yaptık kitapla bakalım ne şekilde devam edecek.............
380 syf.
·17 günde·Beğendi·7/10 puan
Çok merak ettiğim bir kitaptı ama bitirdiğimde sanki bir şeyler eksik kalmış hissine kapıldım. Yazarın yarattığı büyülü dünya okuyucuyu içine çekse de sanırım çeviri kaynaklı bağzı kopukluklar akıcılığını zaman zaman kaybettirmiş. Gene de okuyup masallara meletenin büyülü dünyasına iki kızkardeşin sevgi,acı dolu hikayesine tanıklık etmek güzeldi.
408 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir anlığına düşünün dünyanın ataerkil dengesi aniden yıkılıyor ve yerine kadınların egemen olduğu bir dönem başlıyor. Kadınları güçsüz, zayıf, savunmasız gören ve kendinde, ona eziyet etmeyi üzerinde egemenlik kurmayı hak sanan erkeklerin aynı duruma maruz kalmaları. Ama sadece bu değil kitapta anlatılan... Ayrıca kitabı o kadar güzel bir kurguyla yazmış ki bitirdikten sonra kendimi okuduklarımın gerçek olabileceğini, yaşanmış olaylar olabileceğini düşünürken buldum ve İnternete girerek konu hakkında araştırma yapma isteği duydum...
408 syf.
·5 günde·8/10 puan
Obama'nın 2018 yılbaşında yayınladığı listede 2017'de okuyup en çok beğendiği kitaplardan biri olarak yer verdiği bir kitap Güç.
Bir şeylere anlam verebilmek veya her gün yaşadığımız, normal kabul ettiğimiz şeylerin absürtlüğünü ve kabul edilmezliğini görmek için dünyaya tersinden bakmak gerekiyormuş demek ki. Çok keyifliydi bu bakış açısı. Fiziksel güç üstünlüğünü kazandıktan sonra yavaş yavaş kadınların egemen olmaya başladığı bir dünyayı anlatıyor. Hepimizin zaman zaman merak ettiği "Nasıl olurdu acaba?" sorusuna pek çok açıdan hiç aklımıza gelmeyecek cevaplar var.
Dil olarak oldukça görsel. Diziye, filme uyarlanmak için yazılmış adeta. Genç yetişkin kitap türleri seviyesinde çok da edebi haz vermeyen ama sunduğu görsellik açısından kesinlikle tatmin eden bir dil.
Hızla okuyacaksınız ve normal algınız çok büyük ihtimalle sarsılacak.
292 syf.
·Puan vermedi
Kate Jarvik Bich "Kusursuz Evcil"..Önsiparişteymiş farketmedim, gelişini de iki hafta bekledim, bu cümleyi "ama değer" diye bitirmek isterdim..Türünü belirlemekte zorlandım desem, sanırım fantastik. Distopik ya da apokaliptik değil. En azından türün belirleyici özelliklerinden çok uzak.Eşsiz bir konuya mı sahip? Yok canim zaten ben onu aramaktan çoktan vazgeçtim. Hemen şimdi aklıma gelen en az on seri sayabilirim (Pür, Kurucunun Kızı, Lekeliler, Açlık Savaşları, Açlık Oyunları, Başlayanlar, Gecenin Ötesi, Elit vs vs ha bunlar tek kitap değil, serilerin başlangıçlarını yazdım üstelik, düşünsem daha neler çıkar) Minimal tutulsa da, alttan bi kast sistemi, henüz belirsizmiş havası yaratılsa da (ki bana göre ayyuka çıkmış) klonlama, genetik mühendisliği ve getirileri. Edinilen canlı bir kedi değil "insan" . Buraya kadar iyi güzel, konu eşsiz olmasa da, kumaş iyi biçilirse şahane. Bakılan leht ahlaki ise, insan üretmeye, bunu bedelli bir takas aracı haline getirmeye, alıp başını gitme ihtimali vardı. Zaten klişelerden kurtulamamış bir konuya sahipken, üzerine bir de karakterler eklenince.. Anlamadığım şu, 16-17 yaşında buluğ çağında çocuklar bi dünyayı kurtarma halinde oluyorlar, bir basiretsiz, ortası çıkmıyor niye?Başkadın karakterden ruhum darlandı, hem masum, hem cahil, hem de rahatına düşkün halinden okudukça sıkıldım. Erkek karakterin, karakter diyebileceğim belirgin çizgileri dahi yoktu, adı hariç. Öyle bir başladı devam etti ve edecekmiş ki, ben size şimdiden bir sonraki kitapta neler olabileceğini de sayıp dökebilirim "üstelik müneccim değilim".. Alın bir Kurucunun Kızını okuyun Ya da geçtim Kızıl Kraliçeyi (öfff ikinci kitabını hala bitiremedim) fantastik öğeleri daha fazla, arada beş fark bulun, alnınızdan öperim. Kolay okunuyor mu, evet oldukça. Nicesini okudunuz hadi şunu da okuyayım derseniz, neden olmasın. Ama benim samimi tavsiyem, bunu okuyacağınıza gidip bi (Pür-Füzyon-Tutuşma) edinip okumanız. Bir fantastik hayal kırıklığı daha der giderim..
380 syf.
·4 günde·7/10 puan
Kurgusu ilgi çekici fakat anlatımı orta , tasvirler daha hayal gücüne hitap etmeliydi ; çeviriden midir yoksa yazarın anlatımından mıdır bilmiyorum , cümle yapıları ve örgüsü vasat . Konusu farklı olduğu için okunabilir bu nedenle sıkıcı değil özellikle kitabın ortasından sonraki hayal gücü öğeleri oldukça baskın olmaya başlıyor , tavsiye edilir 1 yada 2 günde bitirme garantili bir fantastik roman .

Yazarın biyografisi

Adı:
Özden Umut Akbaş

Yazar istatistikleri

  • 261 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 186 okur okuyacak.
  • 18 okur yarım bıraktı.