Özen Yula

Özen YulaTanrı Kimseyi Duymuyor yazarı
Yazar
7.2/10
55 Kişi
208
Okunma
22
Beğeni
5,6bin
Gösterim

Özen Yula Yorumları ve İncelemeleri

Özen Yula yorumları ve incelemelerini, Özen Yula kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Özen Yula puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
150 syf.
7/10 puan verdi
Özen Yula 'dan kimi zaman eğlenceli, kimi zaman hüzünlü 21 adet kadın öyküsü. Hayatta teğet geçtiğimiz ya da yolumuzun kesiştiği kadın kahramanların bizlere söylediği sözlerini merak edenlere, bir de edebiyat tutkunlarına gelsin bu eser.
Jartiyer, Kırbaç ve Baby-Doll'ün Ötesindekiler
Jartiyer, Kırbaç ve Baby-Doll'ün ÖtesindekilerÖzen Yula · Everest Yayınları · 200916 okunma
172 syf.
10/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Bazen kitapları adlarına vurulduğumuz için almaz mıyız?? Hastasıyım kitaplarına, öykülerine en az oyunlarına olduğum kadar ! Birde bu kitapta gizli aşk bu şarkısını keşfettim . Ne eğlenceli bir roman
Gizli Aşk Bu
Gizli Aşk BuÖzen Yula · Everest Yayınları · 200915 okunma
92 syf.
·
Puan vermedi
Okunacak güzel Edebiyat kitabı
* Ne diyordu Özen Yula 'Gidenlerden kalanlara, kalanlardan gidenlere bir mektup bu kitap. Bir de unutmayı beceremeyenlere' tabii... . . Alıntı.. °°Bir şeyi görmek için ona zaman ayırmak gerekir. °°en zoru, bir sahnenin dışındakilerden olup, bulunduğun yerde ne yapacağını bilememekmiş..
Buğuevi
BuğueviÖzen Yula · Yapı Kredi Yayınları · 200613 okunma
65 syf.
7/10 puan verdi
Özen Yula'nın muzip kalemiyle sihirli bir dünyaya davet ettiği bir öykü kitabı. Küçük dünyaların sınırları aştığı, eğlenceli karakterleriyle kısa bir seyirlik.
Öbür Dünya Bilgisi
Öbür Dünya BilgisiÖzen Yula · Yapı Kredi Yayınları · 20067 okunma
65 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 saatte okudu
Her edebiyat tutkunu gibi benim de olmazsa olmazım öykülerdir. Çünkü öyküden öyküye zıplarken, her bir öyküde yaşayan kişiliklere hızlıca bürünerek “farklı hayatların fragmanları”na dalmak, onların duygularını sanki kendiminmiş gibi hissetmek, her birinde kendimden bir parça bulmak bana edebiyatın sonsuz derinliğini ve zenginliğini hatırlatmaktadır. Üstüne üstlük bu öyküler çok farklı tarzdaysa, işte o zaman edebi şöleni doyasıya yaşamak en büyük ödül... Ben bu ödülü Özen Yula sayesinde kısacık ama çok yüklü bir kitap ile edindim. Tuhaf görünen ama aslında gündelik ve sıradan insanların duygu ve kişiliklerini teker teker yaşadım. Daha asıl olan ise, şöyle bir durup düşündüğünüzde, tuhaf olan sadece karakterlerin isimleri; yaşananlar değil. Afitap ve Mehlika ile Şengül’ün pavyon yaşantıları, Dirahşan ile Mücap’ın hiç yaşanmayan konuşmaları, Nevvare’nin kendini boşluğa bırakışı ve düşene kadarki gördükleri ve yaşadıkları, Nisyan veya diğer adları ile Üftâde-Rengin’in bebeklikten başlayan kadersizliği, Türesin ve Tayyibe’nin konuşan bakışları ve kaderin ağlarındaki Tiraje’nin rüyası... İsimler ne kadar tuhafsa, yaşananlar çok daha fazla hayatın içinden... Teşekkürler Özen Yula...
Özen Yula
Özen Yula
Öbür Dünya Bilgisi
Öbür Dünya BilgisiÖzen Yula · Yapı Kredi Yayınları · 20067 okunma
158 syf.
8/10 puan verdi
Özen Yula bu kez alışılmış tarzının dışında daha sert öyküleriyle karşımızda. Kadim zamanlardan günümüze uzayan, coğrafyanın değiştiği, kurbanların başkalaştığı ama hep bir zulmün devam ettiği öyküler bunlar. Bu sertlik dolayısıyla da yazar her zaman bol bol kullandığı o muzip dilden vazgeçmiş (Sonlara doğru yine dayanamayıp aralara serpiştirmiş). Aşk hakkında; vurucu, keskin bıçak kıvamında tanımlamaları için bile okunacak kitap. "Hayatta bir kere çok âşık oldum, sevgilim. Oturup uzun uzun konuşamadık seninle bunları. Ne tuhaf, artık konuşamayacağız da! Çok ağır bir aşk geçirdim. Kendimi de, karşımdakini de öldürmeye hazırdım. Ağır hastaydım sevgilim. Yirmili yaşlarındaydım. Daha önce hiç gerçek aşk yaşamamıştım. İlkinin bu olması kısmetimdeymiş. Ne desem boş. Tutkuymuş. Giderek daha da beter bir hale geldi. Bir gün baktım ki yaşayan ben değilim artık. Çoktan bu bedeni terk etmişim. Başka bedenlere misafirmişim. Deli gibi özleyerek, beraber olmayı arzulayarak, onu herkesten kıskanarak, kendimden nefret ederek, ona taparak, mide ağrılarıyla geceler, geceler, geceler geçirerek onulmaz bir hastalığın kollarına bırakmışım kendimi. O ise bunlardan pek memnun, ama kafası karışık biçimde, başka hayatlar, başka ilişkiler yaşamakta. Eyvallah! ona da eyvallah!
Tanrı Kimseyi Duymuyor
Tanrı Kimseyi DuymuyorÖzen Yula · Yapı Kredi Yayınları · 200535 okunma
92 syf.
8/10 puan verdi
Gidenlerin, gidemeyenlerin, kalanlar ve kalamayanların türküsü. Geçmişin nefesini hep enselerinde hissedenlerin öyküsü. O geçmiş ki tüm güzellikleriyle hatırlanıyor. Ve yazar öyle güzel zamanlarda geçmişe ait o güzel kelimeleri kullanıyor ki, sanki büyülü bir dünyaya bırakıyoruz kendimizi. Şairin dediği gibi "Biz büyüdük ve kirlendi dünya"... Yoğun bir anlatımın olduğu eserde efsunlu bir dil, kendine çekiyor okuru ve kapıları sonuna kadar açıyor. Özellikle "Dünya Meseleleri" öyküsü çok etkileyici.
Buğuevi
BuğueviÖzen Yula · Yapı Kredi Yayınları · 200613 okunma