Özge Mert

Özge Mert

Çevirmen
8.3/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bugün okuyup hemen yorumlamak istediğim bir eseri sizlerle paylaşmak istiyorum. Her sayfasında içim titredi, gözlerim yaşardı. Özellikle hacimce az olan kitapların insan ruhuna bu kadar tesir etmesine hep şaşıyorum. Anlatacaklarını o kadar güzel bir şekilde izah ediyorlar ki sayfalarca anlatmalarına gerek kalmadan etkilemeyi başarıyor. Bu yazarımızın bu duyguları bu denli güzel aktarabilmesinin sebebinin anlattığı konuya yabancı olmamasından olduğunu, yazarın hayatını da okuyunca daha iyi idrak ettim.

Yazarımız Güney Azerbaycan'da yetişmiş. Yaşadığı Sulduz şehri Irak ve Türkiye sınırında olduğundan dolayı terör örgütlerine mensup gruplar tarafından sürekli saldırıya uğramıştır. Bu nedenle Sayman Aruz kendisini tanıdığından beri Azerbaycan-Türk toprakları mücadelesinin içindedir. İşte bu eser de bu mücadelenin bir parçasıdır. Eser yüz yıldır birçok devrimle karşılaşan İran'da halkın ihtilalinin halkın nasıl başına çalındığını, ne bedeller ödendiğini anlatıyor. Dikta rejim ırk ayırt etmeden bütün bir halka işkence ediyor, ses çıkaranı öldürüyor. Eserinde Sulduz şehrinde yaşanan okuyunca kanınızı donduracak olaylardan bahsetmiştir. Kendi milletinin acılarını anlatmıştır. Kalbi kararmış bir adam, zamanında saf ve tertemiz sevdiği ilk aşkıyla zindanda karşılaşır. Fakat kendisi yargıç sevdiği kadın mahkûmdur.Hem de vatan hainliği ile suçlanan cezalandırılması gereken bir mahkûm. Zamanında ne olduğunu kim olduğunu hatırlatır bu aşkı kendisine. Bu trajik aşk hikayesi çevresinde tüm bir Sulduz şehrinin acılarından bahseder eser. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Yazar hakkında kısa bir bilgi :
Sayman Aruz 1977'de Güney Azerbaycan'ın Sulduz şehrinde doğdu . Yaşadığı şehir Irak ve Türkiye arasında bir yerde olduğu için sürekli Kürt terör örgütü saldırıları altında yaşar . Bulunduğu coğrafya Güney Azerbaycan'da sürekli Türk - Kürt ve Azeri çatışmaları yaşanır . Bu bölgede yaşayan insanların uğradığı zulmü ,vatan , millet sevgisini ve milliyetçiliği eserlerinde işler . Yazdığı eserler İran devleti tarafından yasaklı kitaplar arasına girer . Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından vatandaşlık verilir ve Azerbaycan'da Dünya Azerbaycanlı Yazarlar Birliğini kurar .

YÜZ YIL İHTİLÂL romanı , bir Azerbaycan romanı ve yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılan bir yapıttır .

KİŞİLER :
Baş karakterler : Seyit ve Raziye'dir
Yardımcı karakterler : Masume , Kahraman Velipur , Hacı ve Feyzi hanım ...

Kapı komşusu olan iki çocukluk arkadaşı yıllar sonra bir sorgu odasında karşılaşır . Seyit karakteri askeri bir sorgu hakimidir . Suçlulara karşı türlü işkenceler ederek onlardan bilgi almaya çalışmaktadır . Bir gün sorgu için karşısına Raziye gelir ve eski anılar canlanır . Ve daha sonra karamsarlığa düşer . Yaptığı iş doğru mu ? Ben nasıl bir insan oldum ? Buraya gelenler gerçekten suçlu mu ?
Gibi karamsarlıklar ile roman ilerler ve trajikomik bir sonla , hüzünle biter .

# KİTAP ŞUURU İNSANLIK ŞUURUDUR !

Kitap Şuuru
144 syf.
·Beğendi·9/10
Bugün İran'da 40 milyon Türk yaşadığını söylesem Türkiye Türklerinin azımsanmayacak kısmı şaşırır hatta belki inanamaz. Ayrıca bu demografik üstünlüğe rağmen hem Pehlevi döneminde hem de sonraki İmam(!) döneminde en fazla gadre uğrayan kesim Türklerdir desek yine inanmazlar. Ne var ki bu acı gerçek bu. Sayman Aruz'un, kendisinin de İran Azerbaycan'ında yaşadığı ve gördüğü çilelerden hareketle yazdığı romanını bir solukta okuduğunuzda Türklüğün ahvaline üzüleceksiniz. İran-Irak sınırında yaşayan Türklerin yönetimden, diğer etnik unsurlardan daha kötüsü kendi soydaşlarından gördüğü zulmü anlatan bu eser hâlâ orada yaşananlara bir nebze ışık tuttuğu için oldukça önemli bir noktada duruyor.
Kitap Şuuru

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.