Özge Soysal

Özge Soysal

Çevirmen
8.3/10
13 Kişi
·
31
Okunma
·
1
Beğeni
·
55
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Sigmund Freud'un eserlerinin kronolojik olarak incelendiği, eserlerine esin kaynağı olmuş olaylar, kişiler, rüyalar ya da kitapların da yer verildiği muhteşem bir kitabı bitirdim.
Kitabı okuyunca öğreniyorsunuz ki, Freud kendi keşfettiklerinden yola çıkarak yine kendisi keşiflerde bulunuyor. Artık Freud'un ilkel kaldığını, psikanalizin güncelliğini yitirdiğini iddia edenlerin okumaktan hoşlanmayacağı çünkü psikanalitik devrimin, özüne sadık kalınarak her geçen gün daha da büyüdüğünü gösteren, insan ruhunun gelişimsel büyüklüğünü Freud'dan öğreten ve aynı amaca hizmet eden diğer kitaplardan çok daha yukarıda yer alacak bu kitap, iddia ettiğinden çok daha fazlasıdır.
320 syf.
‘Freud’u Okumak’, Freud’un psikanalitik eserlerinin; kronolojik sıraları, yazarın makalelerin yazıldığı dönem içerisindeki ve sonrasındaki fikirleri, Freud sonrası psikanalistlerin konulara ilişkin katkıları, kullanılan kavramların kronolojisi ve zaman içindeki değişimleri ile incelenmiş, oldukça zengin içerikli, açık ve öz anlatımlı, Freud’u okumak isteyen herkese hiç tereddütsüz tavsiye edebileceğim harika bir kaynak. Sigmund Freud
255 syf.
·Beğendi·8/10
Eser klinik psikolog ve psikanalist olan yazarın 25 yıllık klinik görüşmelerinin ve araştırmalarının bütününün bir soruşturmasına dayanıyor. Kapitalizme özgü liberal toplumun ilişkilerini psikanalist bir bakışla analiz ediyor. Özellikle Freud ve Freudyen görüşü ileri taşıyan Lacan’ın teorileri üzerine kurulu bir kitap.

Öznenin anal, oral ve genital yani psikoseksüel dönemlerindeki aile ilişkilerinin veya toplumsal yapının özneyi nasıl etkilediğini inceliyor. Özne, nesne ve öteki arasında geçen özellikle ergenlik döneminde benliğini oluşturma sürecini ve davranışlarını tahlil ediyor.

Bireyin varoluşunu benzerlerince tanınması, yaygın olarak ergenlikte teşhircilikle, aşırı tüketimle ve rekabetle koşullanırken yoksunluk durumunda ise haset, şiddet ve öznenin kendisine şiddetine kadar sebep olabiliyor.

Neden bedene dövme, piercing yaptırılır veya kesiklerle zarar verilir? Neden uyuşturucu kullanılır?
Neden narsisizm ve megalomani yaygınlaştı?
Neden insan cemaatleşme arayışındadır? Bu soruların ve başka birçok sorunun cevabı psikanalist bir bakışla cevaplanmış.

Yoğun olarak kavramsal bir dil kullanıldığı için okuyucuya ağır gelebilir.
Birçok konuda da referans alınabilinecek bir çalışma.
320 syf.
·Beğendi·5/10
“Freud Schreber’de psikotik örgütlenmeyle ilişkili çeşitli ruhsal mekanizmaları betimlemiş olsa da, psikotik hastaların aktarım kurmadıklarını ve bu nedenle analiz edilemez olduklarını düşünür. Bu bakış açısı günümüzde, özellikle de bu hastalarla analitik çalışma yöntemini geliştiren Kleincı ve Klein-sonrası psikanalistler arasında artık kabul görmemektedir.”

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.