Özge Taylan

Özge Taylan

Çevirmen
9.0/10
54 Kişi
·
138
Okunma
·
0
Beğeni
·
102
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
184 syf.
·10 günde·10/10
Kurban Tuzağından Kurtulmak okuduğum “kendine yardım” kitapları içinde en etkilendiğim kitaplardan biri oldu. Uzun zamandır paralel okumalar yaptığım için farkına vardığım sağlıksız ilişki döngüsü olan “kurban oyunu” nu detaylarıyla öğrenme fırsatını buldum. 180 sayfalık incecik bir kitap olmasına rağmen bazen 2 sayfa okuyabildim en fazla. Çünkü üstüne düşünmem, örneklerle kafamda oturtmaya çalışmam gerekti. Kurban, Kurtarıcı ve Zorba üçgeninde zaman zaman her bir rolü deneyimlemiş olduğumu görerek şaşırdım. Bir insanda bu üç rolünde ardı sıra var olabileceğini anladım.
184 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ana teması “kurban oyunu” hakkındadır. Yazarı Diane Zimberoff ise Kalp Merkezli Hipnoterapi eğitimleri veren bir kişidir. Aynı zamanda bu yönetimi geliştiren kişidir de. Kurban oyunu; kurban , kurtarıcı ve zorba kişilikler arasında oynanan, zaman zaman üç kişiliğinde bir beden üzerinde toplanabildiği ve çoğu zamanda farkında olmadan düşülen bir tuzaktır. Evet bir tuzak! Çünkü eylemlerimizin büyük bir temelini bilinçaltımız oluşturur ve bilinçaltı dikkatli olmadığımızda çok çabuk yara alabilen bir yerdir. Bilinçaltımızı nelerin etkilediğini bilseniz şaşırıp kalırdınız. Zira benim için öyle oldu. Zaten kitabın amacı birazda şaşırmanızı sağlamak. Çünkü ancak bu şekilde kendimize ve yakınlarımıza dair bir farkındalık oluşturabiliriz. Hiç düşündünüz mü? Belki kurban bir kişiliğiniz vardır ya da kurtarıcı. Belki de zorba... Farketmeden yıllarca bu oyunun içinde sürüklenmiş de olabilirsiniz. Kim bilir? Hadi öyleyse okuyun ve anlayın. Kendi öz benliğinize ulaşın.
184 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Kurban-kurtarıcı-zorba üçgeni arasında sıkışıp kalmak.. Bu kitabı okuduğunuzda yaşamınızın ne zamandanından beri bu üçgenin içinde olduğunuzu, şimdiki ilişkilerinizin nasıl bu döngüde devam ettiğini fark ediyorsunuz. Ve tabi bu üçgeni aşmak için neler yapabileceğinize dair de bir fikriniz oluyor. Anne-babamızı seçemeyiz, doğduğumuz kültürümüzü de. Ancak bu sıkışıp kalmışlıktan uzakta bir yaşam da mümkün, yeter ki nerede sıkıştığınızı fark edin. Kitabın bazı sayfaları size geçmişinizden tanıdık geleceği için zaman zaman sizi bunaltabilir ancak bıkmayın, değişim dediğimiz süreç biraz sancılı olur.
184 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kendi kaderimizi nasıl belirledigimizi ortaya koyan bir kitap. Neden sucluluk, ofke, degersizlik duygulari içimdeyim, neden hep aynı adamlari/kadınları buluyorum, neden annemin/babamın aile mirasını sürdürüyorum, neden aynı anneme/babama benzeyen kadinlari/erkekleri seçiyorum, neden anlam veremediğim anda yoğun stres yapıyor kendimin anlam veremediği tepkiler veriyorum gibi pek çok sorunun cevabı bu kitapta. Kitabı hakkini vererek okuduktan sonra kendi kurban-zorba-kurtarici uclunuzun farkına varmanız an meselesi. Ve bu bi insanın hayatının gidiş yönünü değiştirebilecek güçte. Bebekler her şeyi anlar, doğum travmaları ömür boyu etkisini sürdürür, aile mirasını devam ettiren bir nesil bunları hep duyarız nedenleri ve sonuclari ile kitapta tam olarak tasvir edilmiş. Tam bir kesif kitabı açıp açıp tekrar okumalik. Herkese öneririm.
Yazar Her satırında derin psikolojik tramvaların nasıl oluştuğunu sebeplerini aile içi zor psikolojik durumlarla nasıl başa çıkılması gerektiğini anlatıyor yemin ederim neredeyse her satırında psikolojinin bir konusunu göreceksiniz
184 syf.
·Beğendi·8/10
Akıcı dili, kolay anlaşılır örnekleri sayesinde her bireyin anlayacağı türden bir kitap olduğu söylenebilir. Çevirisini de beğendim. İçeriğine gelirsek birçok insanın anlam veremediği bir duygu karmaşasını açıklıyor. Farkına varamadan sürekli içerisine çekildiğimiz 'kurban üçgeni'ni.
184 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Okudum okudum okudum,her sayfaya farklı hak verdim. Bir kitaba %100 mükemmel demek mümkün mü bilmiyorum son bazı kısımlarına katılmasam da %95 oranında "Kurban Tuzağından Kurtulmak" müthişti. Herkes okumalı diyorum..

Peki bu kadar iyi olan ne bu kitapta; hemen bahsedelim, Kurban-kurtarıcı-zorba oyunu ve bu ailelerde,ilişkilerde oynanan bi oyun sakın ben kurban değilim ya da bunlardan hiç biri değilim diye düşünmeyin zaman zaman hepimiz bu rolleri oynamışız. Hiç oynamayan yoktur bence hatta ben artık etrafıma baktığımda sürekli bu kurban, bu kurtarıcı diye tesbit yapmaya başladım. Ama oyunu fark ettiğiniz zaman bu oyundan sıyrılmanız daha kolay oluyor. Zaten sırf bu yüzden önemli okumak..


Sevginin acımak ve kurtarıcılıkla karıştırıldığını söylüyor, zaten kurtarma bitti mi arada sevgi olmadığı da farkediliyor işte o zaman bir oyunun tuzağında evlenmiş buluyorsunuz kendinizi ve oyun zorbalıkla devam ediyor,daha çok kurtarcıı tarafından,çünkü artık kurtaracak bir şey kalmadığından kendini değersiz hissediyor ve bu sefer psikolojik veya fiziksel zorba oluyor. Hımm bir de kitapta bu üç karakterin her zaman kendi aralarında değiştiği yazıyor. Yani kurtarıcı olan hep kurtarıcı kalmıyor zorba ve kurban da oluyor.Hatta kitapta kurtarıcı olmanın nesi kötü insanlara yardım etmeyelim mi diye soru soruluyor ve o da güzel ama unutmayın kurtarıcı olduğunuz zaman bu oyunun diğer karakterlerine de mutlaka girersiniz diye cevaplıyor. Burda en büyük ayrım "kurtarcı olmayın yardımcı olun" diyor. Herkes kendi hayatının sorumluluğunu kendi almalı,siz onun yerine onu kurtarırsanız hiç bir zaman kendisi bir şey yapmayacak her seferinde size gelecek tam siz düzelttim derken tekrar bir şey çıkacak ve hatta en ufak durumda sizi suçlayacak..Fark sorunun çözümünü kimin aldığında yatar,çözüm sahibinden başka birinden geliyorsa bu kurtarmadır.


Neye inanıyorsak kendimize o gerçekliği yaratırız diyor, yani sen sevilmediğine inanıyorsan seni sevmeyecek birini çekersin hayatına ve bu noktada da haklı olmak sevilmekten daha önemli gelir,bakın ben demiştim dersiniz. Ama önce kendimizin sevilecek biri olduğuna inanırsak ve önce kendimizi seversek -ki bu bencillik değildir-işte o zaman bizi seven de karşımızda olur.

Bir de kendini gerçekleştiren kehanet durumu var. Mesela bir çocuğa sürekli "babana benzeme,baban gibi olma,baban şöyle sen olma" derseniz çocuk zamanla benzemiycem derken ve en çok ona benzemekten korkarken içten içe ona benzer,korktuğu başına gelir yani ve bunu da kendisi söyleye söyleye çekmiştir. En korktuğu ama aklında hep var olan şey.. Yani olmak istediğini bu kadar düşünmemiştir..


Çok uzatmak istemiyorum zira ben kitabı zaten çize çize,notlar alarak, ünlemlerle okudum,buraya hepsini döksem telif yerim. Ama kesinlikle çok faydalı çok yararlı bir kitap en azından farketmenizi sağlayıp bilinç düzeyinde bir şeyler yapmak,hayatının sorumluluğunu %100 kendi eline almak için diyeyim okuyun. Yazarımız ileri kurban psikolojisinin ve genel olarak bağımlılıklara bağlanan durumun (ki bağımlılıkta sadece sigara alkol değil,para harcama,yemek,aşırı eşine düşkünlük olarak tanımlanan şeyler) bilinçaltında hipnozla çözüleceğini söylüyor,bu kadar kitaptan bahsedip bunu da söylemesem olmaz, size ne kadar doğru gelir ne kadar buna katılırsınız bilemem,bana bu kısım biraz sıkıntılı geldi bilemiyorum insan uyuyup tamamen başkasının ellerinde bilinç altına gitmeyi göze alamıyor hele ki anne karnındakine kadar gidebilen bir bilinçaltımız varsa. Ama bunun dışında her yeri ayrı aydınlatıcıydı..

En son sevdiğim bir yazarın da dediği gibi bitireyim;
Herkese tavsiye, dostlara,pdrcilere,terapistlere,psikolojiyle ilgilenmeyi sevenlere ve kendini geliştirmek isteyenlere emir!...
184 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Bir yola çıkmıştım, yaklaşık 1 yıl kadar önce. Adını da "kendimi tanıma ve kendimi bulma yolu" koymuştum...
Kurban Tuzağından Kurtulmak kitabıysa yolun belki ortalarında karşılaştığım bir dost, belki de daha başlarında tanıştığım bir yardımcı oldu. Yolun neresinde olduğumun bir önemi yok aslında, kendi yolumdayım bildiğim tek gerçek bu. "Kendimi tanıma ve kendimi bulma" yolumda belki de karşıma çıkan en samimi kitaplardan oldu kendisi. Bir yerlerde sürekli kendini tekrar eden kısır döngümün aslında "kurban, kurtarıcı, zorba" üçgeninden ibaret olduğunu anladım sonunda. Kitap bazen bir sonra ki sayfaya hemen geçmenizi sağlayacak kadar akıcı ve merak uyandırıcı, bazen dakikalarca, saatlerce belki günlerce düşünüp sindirmenizi isteyecek kadar zamam alıcı.
Kesinlikle okuyan herkesin kendini bir şekilde kitabın içerisinde bir yerlerde bulacağını düşündüğüm, tanıdık yüzlerle karşılaşacağına emin olduğum, kitaplığımda sürekli bulundurmak, zaman zaman dönüp bakmak isteyeceğim kişisel gelişim kategorisine uygun görülen yararlı bir kitap...
184 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Kendi içime psikolojime dönüş yolum anne olmamla başladı ve bir süredir bu minvalde okumalar yapmaya gayret ediyorum. Kurban Tuzağından Kurtulmak kitabı da bunlardan biri.
Kitap insanlarla ilişkş kurma yolunda büründüğümüz rollerden bolca örnek vererek bahsediyor ve hayretle görüyoruz ki bazen kendimiz bazen yakın çevremiz, ailemiz, arkadaşlarımız kurban oyununu bizimle oynuyor. Kitabın sonuna doğru kurban rollerinden kurtulmak adına ufak tavsiyelere de yer veren kitap beni oldukça etkiledi. Okurken bazı yerlerde çok zorlansam ve çok ağır ilerlesem de farkındalığımı yükselten bir okuma olduğunu düşünüyorum.
İnsanlarla ilişki halinde olan herkesin -naçizane-muhakkak okumasını tavsiye ediyorum.
184 syf.
·110 günde·9/10
Tam 4 ayda bitirdiğim ilk, muhtemelen de son kitap olarak tarihe geçsin. Günde bazen bir bazen iki sayfa okuyarak (kitap daha fazlasına müsaade etmiyor) her okuduğum paragrafta sayfalarca notlar alarak, ders çalışır gibi her cümlenin üzerine düşünerek ve içselleştirmeye çalışarak okudum. Böyle olunca 4 ayı buldu bitmesi. Kitap zor bulunan, sayfa sayısı baz alınınca fiyatı biraz fazla bulunabilecek ama elinize geçince daha fazla olsa yine alırdım diyebileceğiniz, alanında ünlü bir psikoloji kitabı. Okumak sanıldığının aksine çok çok kolay. Burada çevirmenin tecrübesi diyorum ben. Psikoloji kitabı deyince terimler, vakalar göz korkutur genelde ama kitap o konuda çok rahat akıyor. İçerik kısmına gelecek olursak, daha ilk sayfalarda "işte bu ben" demeye başlıyorsunuz. Kurban üçgeninden biri mutlaka sizsiniz. Ya da anlatılan vakalarda bahsedilen aslında sizin yaşadıklarınız. Yüreğe dokunan, acıları hatırlatan, yaraları kazıyan ama aynı zamanda kendini tanımayı, sevmeyi ve şifalandırmayı da öğreten nefis bir kitap. Benim hayatımda epey yol katetmeme katkısı oldu. Umarım herkes kendini iyileştirmenin yolunu bir şekilde bulur.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 138 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 195 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.