Özge Yılmaz

Özge Yılmaz

Çevirmen
8.5/10
11 Kişi
·
43
Okunma
·
0
Beğeni
·
54
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·Beğendi·9/10
Sosyal psikoloji, nöropsikoloji gibi pek çok psikoloji alt alanından çarpıcı deneyleri bir araya toplayan şahane bir eser. 19. yüzyılda Darwin'in solucanlarla yaptığı ilk psikolojik deney ile başlıyor, 21. yüzyıldan yeni deneylerle son buluyor. Rosenhan'ın o dönemde psikiyatrları epey zor durumda bırakan deneyinden tutun, Zimbardo'nun etik kurallar ihlalinde çığır açan kült deneyine kadar pek çok psikoloji deneyini öğrenecek ve kimisinden çıkan sonuçlara hayret edeceksiniz.
592 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
“Yirminci yüzyıl tarihin en kanlı dönemiydi” iddiası, ateizm, Darwin, devlet yönetimi, bilim, kapitalizm, komünizm, ilerleme ideali ve erkek cinsiyetin de aralarında bulunduğu pek çok şeytan itham edilirken başvurulan klişelerden biri. Peki ama bu doğru mu? Pinker tam tersini savunuyor. Avcı-toplayıcı toplumların, ilkel kabilelerin ya da “devletsiz toplulukların” insan öldürmeye daha az eğilimli oldukları şeklindeki klişe, pek çok istatistiksel veriyle çürütülüyor. Peki insanın doğası iyi mi kötü mü? Şiddetin kaynağı ekonomik eşitsizlik mi? Yoksulluk arttıkça insanlar şiddete daha mı eğilimli oluyorlar? Oysa 1960’larda şiddetin zirve yaptığı dönemde Batı toplumlarında eşitsizlik katsayısı hiç olmadığı kadar minimumdaydı. İçimizdeki kötülüğü açığa çıkaran eşitsiz toplum mu yoksa doğuştan mı kötüyüz? Hobbes ile Rousseau arasındaki yüzyıllardır süren bu tartışmayı Pinker bir üst boyuta taşıyarak, modern analizlerle aydınlatıyor. Hümanist devrimin insanı ehlileştirdiğini savunan Pinker, Aydınlanmanın insanın doğasının iyi tarafını nasıl ortaya çıkardığını göstererek, kimi Aydınlanma düşmanlarının saldırılarının geçersizliğini ispatlıyor.

“Olağanüstü önemli bir kitap.”
–The New York Times Book Review
176 syf.
·Puan vermedi
Kitap çok harika deneylerle dolu ama o kadar güzel deneyler tam olarak anlatılamamış , kitap görsel olarak canlandırılmaya çalışılmaya çalışılmış! Olmamış yani...Hadi yazılan yazılara detay ekleyemezsiniz çünkü çeviri ama en azından görselliği güzelce arttırsalardı çok harika olurdu.Güzelim deneyleri bazı yerlede fazla karmaşıklaştırmış bazı yerlerdede yetersiz detaylandırmış öyle 2 sayfada anlatmış...Birde başlıkların yanında deneyi yapan,deneyin alanı ve ulaşılan sonuç yazıyor 2-3kelime şeklinde ordaki sonuç,okumanın sonundaki sonucu tam karşılamıyor ...İçinde birkaç deneyi daha önceden üniversitede görmüştük ama burda okuduğum bana çok farklı geldi..Kitabı öneririm kesinlikle ama.Türkçe ye çevirilen böyle güzel bir kaynağın çok daha tatmin edici olmasını beklerdim
176 syf.
·Puan vermedi
Psikolojiye olan ilgimden dolayı aldığım bir kitap. Akıcı ve okurken sıkılmıyorsunuz. Çok şey öğreneceğinizi de belirtebilirim. Psikoloijk deneylerin etik ilişkisini keskin şekilde belirlemek oldukça zor. Bu konu bence kimsenin aklında net değil.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 43 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 160 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.