Özgün Dede

Özgün Dede

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·Beğendi·10/10
Oldukça güzel bir Charlie Chan polisiyesi. Dan Winterslip, Honolulu'da yaşayan oldukça zengin bir adamdır. Ve kuzeni olan Minerva misafiridir. Minerva'yı anakaraya göndermek için John Quincy yola çıkar. Ancak deniz sallantılı olduğundan gemi yanaşamaz kıyıya. Bu arada gece Dan öldürülür. Geçmişinde işlediği günahlardan dolayı ölmesini isteyen pek çok insan vardır. Bu işlere tamamen uzak olan Quincy, Charlie Chan ve Başkomiser Hallet ile bu işi soruşturmaya başlar. Herkesin aleyhinde deliller vardır ancak katil hiç beklenmedik bir isimdir. Charlie Chan polisiye dünyasında gerçekten nevi şahsına münhasır bir karakter. Mutlaka okunması gerekenlerden.
83 syf.
Noam Chomsky her zaman olduğu gibi ABD ' nin Doğu siyasetine ilişkin çarpıcı açıklama ve yaklaşımlarda bulunduğu . ABD siyasetinin işleyişinin hangi gerekçe ve planlara dayandığına ışık tutan bir eser.
83 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Küçük boyutu, teknik ayrıntıya girmeyen yapısı ve kolay okunabilirliği sayesinde dünden bugüne bazı konularda zihin açmayı hedefleyen aperitif (atıştırmalık, mini, küçük) bir kitap. Chomsky, ABD yayılmacılığını dünden başlatıp bugünlere getiriyor.
Vahşi Abd Emperyalizmi, adından da anlaşılacağı üzere ABD'nin yaptığı veya planladığı yayılmacılığın kısa tarihini anlatmaya çalışıyor. Amerikan yerlilerinin yurtlarından kovulmasından başlayıp daha sonra genel strateji olarak dünyaya
yayılma tarihine bakıyor.

Tabii ki, ince hacimli kitapta çok derin analizler ve kıyaslamalar bulamazsınız. Ama, bazı karşılaştırmalar yapması anlamında yine de yol gösterici niteliğe sahip.

Eski dönem Amerikan tarihçilerinin öne sürdüğü doktrinler, daha sonraki yıllarda Amerikan yönetimleri tarafından baş tacı edilmiş ve gününüze kadar kadar gelen o 'yayılmacı', 'dünyaya hakim olma' düşüncesini etkilemiştir. Eğer 'yayılmazlarsa',
'güçlü olmazlarsa' yok olmaya mahkum olacakları düşüncesini devam ettiren o yapıya kısaca bakıyor. Bu yayılmacılığı da gerçekleştirmek için, tabii ki, güçlü ekonomi, siyaset ve askeriyeye sahip olunması gerektiğini anlatıyor.

Kırılma noktası 2.Dünya Savaşı ve sonrası dönem diyor Chomsky. ABD emperyalizmin İngiltere ve Fransa'nın kaybettiği yerde, bayrak yere düşmeden sadece isim değiştirerek sömürgeciliğini devam ettirdiğini ifade ediyor.

Şimdi daha iyi anlıyoruz ki, ABD ve Rusya arasında yaşanan o 'soğuk savaş' iki tarafın kendi çıkarlarını en üst seviyeye çıkarmak için yaptığı bir oyunmuş. İki tarafından da kendi halklarını diğeriyle korkutup dünyayı istedikleri şekilde ele geçirmeyi istemişler.

Chomsky kısaca bunlara değiniyor. Ve şunu soruyor: İran tehdidi tam olarak nedir? Nükleer tehdit ve komşu ülkelere doğru yayılma tehdit mi? Peki, o zaman şunu sormak gerekir diyor Chomsky, biz ABD olarak 'bir ülkeyi işgal ettiğimizde neden orada istikrar sağlamak için oradayız diyoruz.' Biz yaparsak 'demokrasi' onlar yaparsa 'işgalci' mi?

Terörizm nedir? diye başlık altında ise Ortadoğu'da özellikle Lübnan, İsrail, Filistin üçgeninde yaşanan bir takım acıların bakılan açılara göre terör veya değil şeklinde açıklamaları yer alıyor.

İsrail, Filistin sorunu ve çözüm yolları hakkında ortaya atılan çeşitli düşüncelerin seslendirilmesi ve bu doğrultuda taraf olanların düşünceleri. ABD, İsrail'in Filistinlilere bakışı, istenen şeyler, verilen şeyler buna karşı Filistinlilerin bölünmesi
verilen tepkiler yakın zaman içinde yapılan tartışmalar kitabın içinde yer alıyor.

Kitabın soru-cevap kısmında ise öğrencilerin sorduğu soru ve cevapları okuyacaksınız. Yine burada israil'in Gazze olayı, Gazze'ye yaptırımları, Türkiye tarafından gönderilen insani yardım gemilerine uluslararası sularda yapılan saldırıyı Chomsky İsrail'in yaptığı hata olarak nitelendirmektedir.

Nato'nun genişlemesi ile ilgili ilginç tespitleri de var Chomsky'in. Örneğin, Rus tehdidine karşı kurulmuş NATO'nun bu tehdidin ortadan kalkmasından sonra bile dağılmadan devam etmesine ve hatta daha da genişlemesine ayrıca değiniyor ve 'NATO'nun şu anki resmi görevi küresel enerji sistemi, deniz yolları ve boru hatlarını kontrol etmektir.'diyerek esas üzerinden konuya bakılması gerektiğini açıklamaya
çalışıyor.

Soru-cevap kısmında ayrıca çevre, yenilebilir enerji kaynağı, fosil yakıtlarla ilgili düşüncelerini de açıklıyor. Örneğin, 'Los Angeles'da eskiden çok verimli bir elektrikli raylı sistem bulunmaktaydı. Bütün bunlar, bilinçli bir şekilde ekonomiyi fosil yakıtları verimsiz bir biçimde harcamaya itmek için devlet-şirket programlarıyla yok edilmiştir.' diyerek de küresel gücü elinde bulunduranların enerjiyi nasıl istediği şekilde kullanabileceğini de göstermiş oluyor.

Noam Chomsky'in daha hacimli, ayrıntılı kitaplarını okuyanlar bu kitabı biraz yadırgayabilir ama hiç bu yazarı okumayanlar için başlangıç sayılabilecek bir kitap diyebiliriz. Derin analizler içermese de dönem için yapılan görüşmeler ve yazışmalar hakkında okuyucuyu bilgilendirmesi anlamında yine de değerli bir kitaptır. Amerikan yayılmacılığına içerden sert eleştiri yapan Noam Chomsky, durmadan düşüncelerini
ifade etmeye, paylaşmaya devam ediyor.

Ezcümle: Tavsiye edilir.

Notlar: Kitabın kapak tasarımı çok güzel. Aynı şekilde arka kapak yazısı da rahat okunabilecek şekilde kararında tutulmuş. Yazı tipi de
yerinde.
+ Okuduğum kitap Ocak 2014 tarihli, Aylak Adam yayınevine ait. Fakat şu an baskısı yok gibi. Ancak sahaflarda bulabilirsiniz.
+ Kitabı Türkçeye çeviren Özgün Dede.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.