1000Kitap Logosu
Özgür Balpınar

Özgür Balpınar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
929 Kişi
2.422
Okunma
93
Beğeni
2.701
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Adana, 21 Aralık 1989
Ölüm
null
Yaşamı
21 Aralık 1989'da Adana'da doğdu. Yazma merakı çocuk yaşlarda ortaya çıktı. Öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle bu süreci ileriki dönemlere taşıdı. Üniversitedeyken pek çok dergide öyküleri yayımlandı ve bazı dergi oluşumlarında aktif olarak yer aldı. Üniversite sonunda ilk romanı Göğü Yere İndirelim’i tamamladı. Romanlarında, birlikte daha güzel bir dünya yaratabilmemizin mümkün olduğunu göstermek istiyor.
192 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Canım Arkadaşım - Özgür Balpınar
“Uçmak, güzel bir kuş olmaktan evladır.” Çocuk Edebiyatı kulübümüz vesilesiyle tanışmıştım hem Özgür Balpınar ile hem de onun başarılı kalemiyle. "Göğü Yere İndirelim" kitabını beğenerek okumuştuk öğrencilerimle. O kitabın referansıyla başladım Canım Arkadaşım'a. Ve an itibariyle büyük bir hüzünle bitirdiğimi ifade edebilirim. Sıcağı sıcağına yapılan yorumlar her zaman objektif olmuyor. Zira o etkinin zirve yaptığı anı yaşıyor insan. Yine de bekletme istemedim incelemeyi. Canım arkadaşım bir çocuğun gözünden insan ve doğa sevgisini, farklılıkların güzelliğini, hayatta paradan daha değerli şeyler olduğunu anlatan samimi bir eser. "Büyükler zamanın çok değerli olduğunu söylerler fakat sevdiklerine hiç zaman ayırmazlar." Eserin çıkış noktalarından biri... Büyüdükçe hayatı daha çok ıskalıyor ve maddi değerlere daha çok önem vermeye başlıyor. Bu durum gözlerimize perde indiriyor ve hayatın güzelliklerini görememeye başlıyoruz. Farklılıklar yüzünden çatışmalar yaşıyor, birbirimize nefretle bakıyoruz. "Acaba bu sabah güneş kimler için doğdu, kimler gölgede kaldı? Kuş sesleri kimlerin yüreğini cıvıldattı ve kimler bu sesleri duymazdan geldiler?" Son bir yılda kaç defa güneşin doğuşuna şahit olduğunuzu düşündünüz mü? Bu sayı bir elin parmaklarından fazlaysa şanslısınız demektir. Peki ya hiçse? En son ne zaman bir ağacın karşısına geçip onu izlediniz? Oysa çocukken bulutlarla oynuyor onlardan şekiller çıkarıyorduk unuttunuz mu? Ahh kitap... Ne yaralarımı deştin bilmeden... Farklı hayatlar yaşayan iki çocuğun aynı gökyüzünü o kadar güzel paylaşmalarını ele alıyor ki eser, kapağı kapayınca ister istemez kendimizi hayatı sorgularken buluyoruz. Ben inceleme son verirken siz de şu soruyu bir düşünün buraya kadar okuma inceliğini gösterdiyseniz eğer: Neden bu kadar yabancıyız birbirimize, üstelik bu kadar yakınken?
Canım Arkadaşım
Okuyacaklarıma Ekle
1
96
152 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Göğü yere indirelim
2022’nin ilk kitabı. Kitabın içeriğine geçmeden önce ismi ve kapağı beni çok etkiledi. Üzerindeki desenler figürler kitabı almamda çok etkili oldu. Yazarın daha önce de bir kitabını okumuştum. O kitap da beni çok etkilemişti. O nedenle bu kitaba bir şans vermek istedim. Kitap bence 15 yaş ve üzeri bir kitap. Bu nedenle rahatça okunup anlaşılabilir bir dili var. Aynı zamanda gayet akıcı bir kitap 2 günde bitirdiğim ilk kitap olabilir. ️ Gelelim içeriğine. Hikaye Deniz isimli kahramanımızın çok zeki olmasının yanısıra çok da yaramaz olmasından ve okuldaki herkesi bezdirmesinden dolayı ailesinin bir danışmanlık merkezinden yardım almak istemesi ile başlıyor. Danışman Bahar hanım aileye çocuklarının farklı yaşamlar görmesi farklı kültürleri tanımasının faydalı olacağı düşüncesiyle bir değişim programı önerir. Aile başta tereddüt etse de başka çareleri de kalmamıştır. Oğullarını yurt dışına Afrika’ya gönderirler. Deniz, yaptığı bu yolculuk sonrası dostluğun, kardeşliğin, birlikte yaşamanın ve paylaşmanın önemini kavrar. Ben hikayeyi ve vermek istediği mesajı çok sevdim. Her istediği yapılmış bir çocuk zamanla daha fazlasını istemeye başlar. Ve insanlara istediği gibi davranabilme hakkını kendisinde bulur. Belki bütün çocukların Deniz gibi ders alabilme imkanı olmaz ancak bence her ailenin kendisine göre bunu değiştirme ve düzeltme imkanı olabilir.. Özgür Balpınar Göğü Yere İndirelim
Göğü Yere İndirelim
Okuyacaklarıma Ekle
10
192 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Şuan o kadar yoğun duygular içindeyim ki nasıl bir yorum yapacağım ben de bilmiyorum. Çok duygusalım. Beni çok derinden etkiledi Canım Arkadaşım kitabı. Beni çok üzdü ve içimde bambaşka duygular uyandırdı Taiyang ve Yue'nin çıkarsız güzel arkadaşlığı. Biri zengin, biri fakir. Biri istediği her şeye sahip diğeri her şeyden yoksun. Biri özel okullarda en güzel eğitimi alırken diğeri ailesine destek olmak için atık fabrikasında çalışan ve elleri yara bere içinde kalan iki kız çocuğu. Ve bir gün tesadüfen kesişen yolları. Birbirlerinin dünyalarından bihaber yaşayan iki çocuk. Ve saf, temiz çıkarsız bir dostluk; yüreklere merhamet , düş ve sevgi tohumu eken bir arkadaşlık. Çok cümle var kurulacak, çok güzel sözler var bu kitap için söylenecek. O kadar sıcağına yazıyorum ki bu cümleleri... Bana arkadaşlık nedir deseler bu kitabı alıp okuyun derim. Bazı çocuklar her şeye sahip iken sevgisiz büyür. Anne ve babalarından görecekleri bir sevgi cümlesine bile ihtiyaçları vardır. Bazı çocuklar ise her şeyden yoksun iken sıcak bir aileye sahiptir, gerçek sevgiye. Bu eser bize sadece dostluğu, arkadaşlığı değil, doğanın güzelliğini ve huzurunu da hissettirecek. Bir ağaca bakarken artık çok daha farklı şeyler hissedeceksiniz ve belki bir ağaç hayal kurmayı öğretecek size. Artık yalnız hissettiginizde bir ağaç ile bir kuş ile konuşabileceksiniz. Kısaca bu kitaptan sonra çok şey değişecek hayatınızda. Ve hâlâ çok sevdiğiniz ve yanınızda olan bir arkadaşınız , dostunuz varsa alıp hediye edin ona bu kitabı. Dostlugunuzu baki kılsın Canım Arkadaşım. Herkese tavsiye ederim. Keyifle okunsun.
Canım Arkadaşım
Okuyacaklarıma Ekle
15