Özgür Bircan

Özgür Bircan

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitap, dünyanın başına gelebilecek herhangi bir felaket senaryosundan sonra hayatta kalanların yaşamlarını nasıl sürdürecekleri kurgusu üzerine planlanmış. Enerji, ulaşım, yiyecek, barınak, giysi vb bir çok ihtiyacı gidermenin ilkel kolları anlatılmış.
Eğer yağmur suyundan nasıl içme suyu elde ederim, çakmaksiz nasıl ateş yakarım, nasıl sabun, yakıt, yiyecek gibi gereksinimlerimi karşılarım, sifirdan nasıl tarım yaparim gibi soruların cevabini, teknık bilgisini, merak ediyorsanız okumanızı öneririm. Ama yok böyle teknik bilgiler ilgimi çekmiyor diyorsanız hiç baslamayin.
Benim en cok kitapta aralarda verilen, özellikle son bölümde yer bulan tarihi bilgi kısımları ilgimi çekti. Sanayi devrimi neden barut, kagit, pusula gibi icatlarin sahibi Çin'de degil de, Britanya da başladi? sorusunun cevabı ve bu cevap üzerinden çıkarımlarin yapıldığı son bölümü keyifle okudum.
Kisaca saydigim konulardaki teknik bilgiler, özel ilgi alanınıza giriyorsa buyurun okuyun...
Kitap gerçekten enteresan bir fikir üzerine kurgulanmış. Dünyada bir felaket yaşanır, İnsanların büyük bir kısmı ölür. Teknolojik sistem çöker. Böyle bir durumda geride kalanlar için bir hayatta kalma rehberi görevini üstleniyor.Tarım , ki mya, yapı malzemeleri, madenler, temiz su, ateş , ulaşım ,iletişim... Sıfırdan bütün bu sistemleri nasıl kurarız. Kitabın bende bıraktığı en büyük izlenim; modern hayatın bizi ne kadar pasifleştirdiği , dijitalleştirdiği. Üretimin hiç bir ayağında katkımız yok, Temiz su hazır geliyor, yiyecekler hazır , kıyafetler hazır, kanalizasyon sistemi hazır.Hayatta kalma melaikelerimiz tamamen körelmiş durumda. Sonuç olarak şehir hayatı bizi hem ruhen boğuyorken hemde olası bir kıyamette yaşamsal dürtülerimizi tıkamış durumda.