1000Kitap Logosu
Özgür Şen
Özgür Şen
Özgür Şen

Özgür Şen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.2
16 Kişi
48
Okunma
5
Beğeni
486
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1975
Yaşamı
1975'te Ankara'da doğdu. 1996'da ODTÜ'den mezun oldu. 1994 yılında Sosyalist İktidar Partisi'ne katıldı. 2001 yılından sonra Türkiye Komünist Partisi'nde görevler üstlendi. Halen Türkiye Komünist Parti Merkez Komitesi üyesi. soL Portal ve Boyun Eğme dergisinde köşe yazıları yazıyor.

İncelemeler

Arda Çolakoğlu
Türkiye'de Laiklik ve Sol'u inceledi.
200 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap çok temel konular üzerinde durmuştur ve marksistlerin din ve laiklik konusunda nerede durduğunu çok iyi açıklamıştır. Laiklik yalnızca din ve devlet işlerinin ayrılması mıdır? Sınıfsız mıdır? Aydınlanma ve aydınlanmacılık nedir? Marksistler neden aydınlanmacı olurlar? Solu dinselleştirmek mümkün mü? Marksizm salt ateizm midir? gibi bir çok temel sorunda bize yardımcı oluyor. İlk iki bölümde marksizmin din, laiklik ve aydınlanmacılığa bakışı açıklanırken 3-5 arası bölümlerde ise bu bakış açısı tarihi bir düzlemde ele alınıyor. Yani, aydınlanmacılığın ve gericiliğin tarihi marksist materyalist bir şekilde açıklanıyor. Son bölümde ise solu dinselleştirmeye çalışanlara yine marksist bir bakış açısıyla yanıt veriliyor. Genel anlamda ise son derece önemli bir kitaptır.
Türkiye'de Laiklik ve Sol
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
communiste
Türkiye'de Laiklik ve Sol'u inceledi.
200 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Günümüz Türkiyesinde laikliğin bitirilmesi için gericilerin kurduğu tuzakları ve buna rağmen nasıl mücadele edilmesi gerektiğini anlatan, karanlıktan çıkışın yolunu öğrenebilmek adına mutlaka okunması gereken bir kitap
Türkiye'de Laiklik ve Sol
OKUYACAKLARIMA EKLE
3