Özgür Yurttaş

Özgür Yurttaş

Tasarımcı
8.1/10
56 Kişi
·
46
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Adı:
Özgür Yurttaş
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
92 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"aklımla aramda mavi bir şey var
rüzgâr gibi mavi bir şey
ben onu gök yüzü sanıyorum
ben onu yitirmemek için
ya-vaş-lı-yo-rum
gördüğün rüyayı anlattığın bir rüya görürken
uyanmak gibi
oluyorum"

Ferda 59 bölümden oluşan tek bir şiir. Modern çağın hastalıklarını, kendi özgün imgelerini, duygularını, acılarını bir solukta hissediyorsunuz. Kusursuz bir çalışma olmuş

Tebrik ederim Çiğdem Sezer, değerli dost, geleceğe bırakılmış bir iz gibi yazdıklarınız, bu gün ne yaşıyorsak
onun sesi
benim sesim
sizin sesiniz
dizelerin buruk bir iz bıraktığı
Ferda'nın sesi...

#AliNamık / 27 Şubat Perşembe / Zafanos
55 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Halil cibran, lübnan asıllı ABD'li ressam, şair ve filozof. Cibran, 1883 yılında lübnan' doğdu.
İngilizce ve fransızcayı öğrenmiş.
Amerika ve beyrutta yaşamış, ve 1901 yılında ermiş kitabının taslağını hazırlamış ve pariste asil ruhlar adlı kıtabı yüzünden lübnana( memleketine) dönüşü yasaklanmış.
Eserleri ve düşünceleri demek birilerine rahatsızlık vermiş ve ülkeye giriş-çıkışına yasak getirmişler ayrıca 1901 yılında bu bilgileri bilip aktarması yada şöyle düşüncelerinin zerre gram eskimemesi ?
Kitabı okurken şimdi bunları 120 yıl önce mi kaleme almış ? Gerçekten mi ? Dedim vede öyle sanki o zamandan teknolojinin bu kadar gelişeceğini bilerek, aşkın ve sevginin üzerine bilge sözleri...
Bu kitabında El Mustafa adında bir kahin on iki sene kaldığı orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalara yer verilir.
Yazarın dili oldukca akıcı sade her yaştan okuyanın anlayacağı bir kalem.
Meczup ve kum ve köpük kitaplarında buluşmak üzere.
108 syf.
·Puan vermedi
Bazı eserler vardır ki bir kez okuma yetmez. Cibran ın Ermiş i de bu tip klasiklerden. Gerek doğu gerek batı klasikleri, gerek islam gerek diğer herhangi bir inanç veya felsefeye ait metinler olsun; aslında özde aynı gerçeklerden ve hedeflerden bahsediyorlar. Bu hedef öncelikle yaşamı doyasıya duyumsamak, hiçbir canlıya ve hiç kimseye(kendine bile)zarar vermemek, iyi,doğru, dürüst ve çalışkan olmak, doğru bildiklerimizin yanlış, yanlış bildiklerimizin de topyekûn doğru olabileceği ihtimalini hiçbir zaman gözardı etmemek, algilayabildiğimiz kadar anlayabildiğimiz ve yorumlayabildiğimizi fark etmek ve en önemlisi de, herşeyden fazlaca yapmanın, herseyde aşırılaşmanın ve saplantıların, takıntıların esiri haline gelmemek, ruhu özgūrleştirmek gerektir diyor. Halil Cibranın Ermişi, bir çok konuda sorulan sorulara, âdeta bir peygamber dili kullanarak verdiği öğütlerle bana şu ölümsüz tasavvuf doktrinini hatırlattı ister istemez:
İnsanoğlu uykudadır. Öldüğünde uyanır......
103 syf.
·Puan vermedi
Sedat Gülmez - Bütün Zenciler Beyaz Güler... Öteki Yayınevinden çıkıyor. Şiir türünde. Son zamanlarda yeni bir şair okumak istiyorum diyorsanız, buyurun. Okurken iki şey söyledim: 1. Dili şairler kadar iyi bilsek daha fazlasına ihtiyacımız kalmaz. 2. Sevda şu şiiri dinle, güzel değil mi, dur bak bunu da dinle. Güzel şiir valla. Toplumsal duyarlığı yüksek bir şair Sedat Gülmez. Şiirde sevdiğim nedir diye düşündüm. Ya bir derdi olacak ya da daha öncekilere benzemeyen bir dili. Gerisi söz oyunu, dilini ağzında şaklatmaca benim için. Sedat Gülmez'in anlatacak çok şeyi var, ayrıca nasıl anlatması gerektiğini de biliyor. Bazen şiir diye şapkadan tavşan çıkarıyorlar. Şiiri anlatmak olmaz, şiiri şiir anlatsın. Tadımlık tarafından, "İçine Tükürülmüş Şehirler" şiirinden: "balkonu unutulmuş kör cephedeyim. / daracık evlere sığdırılmış / uzak denizlerim var. / bu şehir öteki şehirlere benzer; / aydınlıktan çalmış mütahit, pişkin / gözlerini dikmiş üzerine şehrin: / -neyiniz eksik / -neyimiz tam / düşlerimiz baltalanıyor durmadan / üç kuş üç sese kaldı / yalnız bir ağaç / pastrol tutulma / kaplar yüzünü şehrin / üç kuşu paranteze alırsın / sığarsa ünlem olur, çığlığı acı / ... / Her sene 10 şiir kitabı okumaya özen gösteririm. Bütün Zenciler Beyaz Güler'i çok beğendiğimi söylemeliyim. Siz de benim gibi az öz şiir okuyucularındansanız buyurun @sedatgulmez13 #sedatgülmez #bütünzencilerbeyazgüler #ötekiyayınları #şiir #poem #neokusam #muhalif #kitap #bookstagram #kitaplık #sahaf #zorbasahaf
192 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
İşte çok güzel bir Dostoyevski kitabı.Dostoyevski’nin milletler hakkında düşündüklerini anlamanın ve ipuçlarını çıkarmanın tam yeri.1867 yılında yazılmış lakin güncelliğini koruyabilmiş kitap kumarın aşkın yanında kaybedişini anlatıyor.Nasıl anlatsam çok seversin ya canını verecek kadar kölesi olacak kadar ama kendini köle olarak gördüğün için yanına da yakıştıramazsın ve beni sevmiyor dersin işte olay yaklaşık olarak bu.İşte bundandır ki İvanoviç de çaresizlik içinde kendini kumara verir bu durumdan vazgeçmek ister ama bir türlü başaramaz çünkü insanlık mertebesine ulaşmanın yolununu kumarda kazanmak olduğunu düşünenler kafilesine o da katılmıştır.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllar sonra tekrar okumak adına kütüphanemden çıkarttım. İnanın; üç saat oldu hala doyamıyorum. Herkes okumuştur onu belki ama aradan 420 sene geçmiş hâlâ nedir onları bu kadar özel kılan? Son senelerde edebiyata eğilip sürekli okumaya ve yazmaya başlayınca bu şiirlerin tadı daha bir başka oldu benim için. Şiir yazmak en zorudur, koskoca duygu ve düşünceleri, dünyayı kısacık mısralara sığdırabilmek ve bir sis perdesinin ardından bakabilmek.

İkili-üçlü dörtlük ile 14'erli dizelerden oluşan, 'sone' adı verilen nazım şekliyle yazılmış bu şiirler de yüzyıllar sonra hala bu sanatın zirvesi sayılıyor. Çünkü zamanın çok ötesinde kurduğu tümceler, muhteşem betimlemeler ile aşk, hırs, ihtiras, tutku, kıskançlık, şüphe vs gibi duygularla yazılmış lirik ve derin anlatım hâlâ geçilemiyor.

Sheakspeare 'e İngilizlerin dahisi boşuna denmiyor. Ondaki derinliği sadece şiirlerinde değil #hamlet #othello #krallear #macbeth gibi oyunlarında da görebilir ve yüzyıllar sonra bile aynı yoğunluğu yaşayabilirsiniz.

Sonelerin ilk 126 tanesi uzmanlara göre sarışın genç bir erkeğe ve 127'den 152 ye kadar olanları esmer bir kadına yazılmış. Yorum sizin?

Bu kitabı zamanı aşmak ve şiir sanatını sevebilmek adına hararetle öneriyorum. "35 yaş yolun yarısı"nda olduğu gibi günümüzdeki pek çok dizenin gerçek sahibini keşfedebilmeniz için...

Yazarın biyografisi

Adı:
Özgür Yurttaş

Yazar istatistikleri

  • 46 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.