1000Kitap Logosu
Özlem N. Yılmaz
Özlem N. Yılmaz
Özlem N. Yılmaz

Özlem N. Yılmaz

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.6
58 Kişi
131
Okunma
5
Beğeni
639
Gösterim
Tam adı
Özlem Narin Yılmaz
Unvan
Yazar
Doğum
1978
Yaşamı
1978 doğumlu. 2000 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliğinden mezun oldu. Yazmaya üniversite yıllarında başladı. Kayıp Yalnızlık Ormanı adlı ilk öykü kitabı Eylül 2006 da, Kızböceği adlı ikinci öykü kitabı Şubat 2008 de Everest yayınları tarafından, Karmeleği adlı öykü kitabı Eylül 2010 da Cangençlik Yayınları tarafından yayımlandı. Bazı öyküleri ve yazıları Mahsus Mahal, Kitaplık, Notos Öykü, Hece Öykü, Eşik Cini, Lacivert dergilerinde ve Radikal Kitap Eki'nde yayımlandı. Yazınsal çalışmalarını sürdüren yazar, Aytekin Yılmaz’la evli. Halen İstanbul’da öğretmenlik yapıyor.
Filiz
Aşk Uğruna'yı inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
Yine yeni bir yazar, harika bir kalemle tanışmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Özlem Narin Yılmaz ve son romanı Aşk Uğruna. Umarım okuyucusu çok çok olur. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere tabii ki baş rolde aşk var. Aşkın olduğu yerde insanlar ve o insanların yaşadıkları, onların etrafında gelişen olaylar var. Kitabın baş karakterleri Perin ve Farid. Perin bizim kız. 12 Eylül darbesinden kaçıp Paris'e gitmek zorunda kalıyor. Farid ise İranlı bir ressam. O da İran devriminden, Humeyni yönetiminden kaçıp Paris'e geliyor. İki genci ülkelerinin makus talihi Paris'te buluşturuyor. Ailelerinin, sevdiklerinin ve ülkelerinin hasretini çeken bu iki genç insan, yaşadıkları bu hasrete içine düştükleri aşkın büyüsüyle tutunuyorlar. Yeni bir ülke, yeni bir hayat, yeni bir aşk ve her iki genç içinde onları bekleyen koca bir belirsizlik söz konusudur. İki genç aşık birbirine tutunarak yeni bir hayat kurmak üzereyken Farid'in Tahran'a gitmek zorunda kalması üzerine her şey bir anda tepetaklak oluyor. Aşk Uğruna konu itibari ile günümüzle de oldukça örtüşen bir kitap. Kitaptaki Nahide karakteri İran Devrimini ve Humeyni yönetiminin kadınlar üzerindeki baskısını anlatırken. anlattıkları bugünler de tanık olduğumuz ve onlar için endişe ve korku duymaktan başka birşey yapamadığımız Afgan Kadınlarının yaşadıklarını hatırlatıyor. Değişen rejimler nedense hep önce kadınları hedef alıyor. Yine Afganistan'dan göçler, toplumsal baskılar nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalanlarn ve onların yaşadıkları var kitapta. Hani derler ya "Gitmek mi zor yoksa kalmak mı?" ben kitabı okurken bu ikilem üzerine çokca düşündüm hala da düşünüyorum. Farid'in "Öleceğimiz yer değil ,yaşayacağımız yerdir ülkemiz." sözü hala kafamda dönüp duruyor. Ben kitabı çok keyif alarak okudum. Sade ve akıcı anlatımı, kurgusu, dili kısaca her şeyiyle oldukça başarılı bir iş çıkarmış yazar. Okurken kitaptan güzel bir film olabileceğini de düşünmedim değil.Hele kitaptaki mutfak bölümlerini, o yemeklerin yapılışını okurken kokuları burnumda hissettim desem yalan olmaz.Aşkın kesinlikle tatla ve yemekle bir ilişkisi olmalı. Tahran'a giden Farid geri dönebilecek mi? Perin ve Farid'i neler bekliyor? Aşk uğruna neler göze alır insan? Gerçek aşk sonunun ne olacağını bilmesen de bir ömür boyu beklemeye değer mi? Tabii bu soruların hepsinin cevabı bu güzel kitapta.Kitaptan çok sevdiğim bir alıntıyla bitireyim. "Aşk ekşi maya gibiydi, bir kez kabarmaya başlayınca önü alınmazdı." Keyifle okuyun.
Aşk Uğruna
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
37
Sîdar Ronahî
Huzursuz Periler'i inceledi.
208 syf.
·
Puan vermedi
ATEŞTEN GÖMLEK GİBİDİR BİR KADIN İÇİN YAZMAK . BİR İNSANI ÖLDÜREBİLMEK İÇİN ÇILDIRMIŞ OLMAK GEREKİR . Edebiyat öğrencisi Hayal'in yazarlık serüvenini anlatan, 1900'lerin ve 2000'lerin başlarında geçen ayrı yaşamları eşzamanlı anlatan roman. Romanda toplumun kadına yüklediği ve yerinde kalmasında ısrar ettiği rol olqn evinde, kocasının dibinde kalma ve erkek işine karışmama anlatılırken, aşk, savaş, cinsel tercihler, kültürel yansının etkileri de gösteriliyor okura. HUZURSUZ PERİLER GÜLPERİ: Roman kahramanı Hayal'in büyük büyük annesi. Şiir. Savaş yıllarında dini tercihi nedeniyle sürgün edilen sevgilisi ve bu sürgünün sevdiğini elinden alması acısıyla yaşamış peri. NURPERİ: Hayal'in zihninde yarattığı kadın yazar. Hayal'in yazarlık serüveninde onun sorgulamasına, incelemesine yardımcı olan, ona destek olan Hayal'in kendi sanrısı. AYPERİ: Hayal'in hayranı olduğu kadın yazar. Hayal yazarlık serüveninde Ayperi'den destek ister ama yazarın onu hayal kırıklığına uğratmasıyla yazarlık serüvenini başka bir anlama taşır Hayal. Kadına toplumda bir yer edindirmek değil, kadını toplumun bir bireyi olduğunu inadına anlatır roman.
Huzursuz Periler
OKUYACAKLARIMA EKLE
96 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Kitap kısa kısa öykülerden oluşuyor. Öykülerde ise genel olarak dramatik konular seçilmiş. Kitabın arkasında yer alan: "Uyarıyoruz: Ne keten ne de pamuk helva bu öyküler! cümlesinden kitabın acı olaylardan bahsedeceği belli oluyordu. Kitaptaki birkaç öykü gerçekten insanın yüreğini dokunup acıtan cinstendi. Genel olarak başarılı buldum diyebilirim kitabı.
Karmeleği
4.4/10
· 9 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25