Özlem Oğuzalp

Özlem Oğuzalp

Çevirmen
7.7/10
12 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·10/10
Bir böcek gibi yaşamak demiş Franz Kafka, bir lokmada okunacak kitap fakat Franz Kafka’nın korkularını ve içine kapanıklılığını da anlatan bir kitap
80 syf.
·1 günde·7/10
İnsanlar böcek değildir, diyor Nuri Pakdil. Yani kişiler toplumda birbirlerinden farklı varlıklarmış gibi yaşayamazlar.

Franz Kafka ise diyor ki insan böcek olunca anasından bile hayır gelmez. :)

Her ne kadar böcek olamasak da bazen insanların bize böcekmişçesine davrandığını hissederiz. Bunun için Gregor gibi tamamen bir böcek halini almamız da gerekmez. Bizde küçük bir farklılık görmeleri yeterli, kendi sınırlarına uymayan. Çoğumuz kendini ezdirmeme büyüklüğünü gösteririz tabi. Ama bir dost veya kardeşten gelince vurgun, kendimizi hamam böceği olmaya yeğ tutarız. O zaman hepimiz içimizde bir Gregor Samsa olduğunu farkederiz bu kitabı okuyunca.
80 syf.
·Beğendi·6/10
Alışılmışın dışında güzel bir yöntem ile insanın neler düşündüğü ve toplum arasında nasıl değerlendirildiğine değinilmiş. Olay akıcı ve merak uyandırıcı. Çok çarpıcı bir finalle bitmesede okunmaya değer bir kitap.
80 syf.
·9/10
Sabah kalktığınızda, uyumadan önceki sizle karşılaşmadığınızı düşünün. Uykulu uykulu , bunun bir rüya - belki de kabus demek daha iyi olur- olduğunu düşünürsünüz ilk önce. Peki ya bu bir rüya değil gerçekse? Işte Kafka ve bir çıkmazın içine attığı Dönüşüm kitabı bu tür bir konuda bizlere sesleniyor. Bu dönüşümün sizde ve çevrenizdeki yansımaları sizleri nasıl etkiler? Aslında bir böceğe dönüşmek değildir mesele. Asıl anlatılmak istenen değişimin neleri getirdiği ve neler götürdüğüdür. Bakalım sizler neleri kaybedip neleri kazanacaksınız değişimlerinizde. Iyi okumalar.