Özlem Oğuzalp

Özlem Oğuzalp

Çevirmen
7.5/10
33 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
(Evdekal 9)

*inceleme değil kendim için kısa bir hatırlatma.*Çoğunlukla arkaplanda olan durumları göz ardı edip topluca yapmış olduğumuz önyargılara değinmiş.Bir diğer konu ise çevremizdekilerin işine yaramadığımız anda,bize karşı olan tutumlarının aniden değişimi ve küçük görmeye başlamaları.

Bunların yanı sıra mesleki ünvan bakımından üstün olan kesimin toplumdaki diğer kişilere olan bakış açısı, diğer kişileri nasıl "böcekleştirdiği" ele alınmış.

Eser çok kısa olmasına rağmen her sayfasında hepimizi ilgilendiren bir çok konuya değinmiş.Önerilere uyup ilerleyen zamanlarda farklı şartlar altında farklı bakış açılarıyla tekrar okumayı düşünüyorum.Ayrıca okuduktan sonra düşünmek için de bir süre ayırmak gerektiği sonucuna vardım.
80 syf.
·10/10
Bir böcek gibi yaşamak demiş Franz Kafka, bir lokmada okunacak kitap fakat Franz Kafka’nın korkularını ve içine kapanıklılığını da anlatan bir kitap
80 syf.
·9/10
Açıkçası karakterin tasfir edilişine kitap boyunca anlam veremedim fakat sayfa sayısı az olduğu için sabretmek zor olmadı, baskının sonundaki açıklamalarla adeta aydınlandım ve kitabı tekrar okudum. Kitap gerçekten çok iyi bir metafor üzerine kurulu. Tavsiye edilir.
74 syf.
·6/10
Dili ve konusu güzel olmasına rağmen akıcı bulamadım. Merak ile başladığım halde kitaba yoğunlaşamadım. Umarım diğer kitaplarında aynı hissi yaşamam.
80 syf.
·Beğendi·6/10
Alışılmışın dışında güzel bir yöntem ile insanın neler düşündüğü ve toplum arasında nasıl değerlendirildiğine değinilmiş. Olay akıcı ve merak uyandırıcı. Çok çarpıcı bir finalle bitmesede okunmaya değer bir kitap.
80 syf.
·9/10
Sabah kalktığınızda, uyumadan önceki sizle karşılaşmadığınızı düşünün. Uykulu uykulu , bunun bir rüya - belki de kabus demek daha iyi olur- olduğunu düşünürsünüz ilk önce. Peki ya bu bir rüya değil gerçekse? Işte Kafka ve bir çıkmazın içine attığı Dönüşüm kitabı bu tür bir konuda bizlere sesleniyor. Bu dönüşümün sizde ve çevrenizdeki yansımaları sizleri nasıl etkiler? Aslında bir böceğe dönüşmek değildir mesele. Asıl anlatılmak istenen değişimin neleri getirdiği ve neler götürdüğüdür. Bakalım sizler neleri kaybedip neleri kazanacaksınız değişimlerinizde. Iyi okumalar.