Yazar
Özlem Özdemir

Özlem Özdemir

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
59 Kişi
131
Okunma
2
Beğeni
152
Gösterim
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
Balıkesir, Türkiye, 1979
Yaşamı
2000 yılından itibaren Tiyatro Tiyatro, Posta, Akşam, Milliyet Sanat, Touch İstanbul, Boxer, İstanbul ArtNews, Varlık, BirGün gibi pek çok mecrada yazı ve röportajları yayımlanmıştır. Özlem Özdemir, Yol TV'de yayınlanan "Birkaç Ses" adlı kültür-sanat programını hazırlayıp sunmuş, kendi tasarladığı "Nokta Koymadan" adlı belgesel projesi kapsamında Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan'ın belgesellerini hazırlamıştır. 2017 yılında Pekin'e giderek, bir yıl Çin Uluslararası Radyosunun Türkçe servisinde editör olarak görev yapmış olan Özlem Özdemir, 2016 yılından bu yana Bayan Yanı dergisinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.
160 syf.
·
10 günde
·
Puan vermedi
Cumhuriyetin Kuruluş yıllarını ve Atatürk 'ün manevi kızı Afet İnan, Türkiyede Kadınlara Seçme ve şeçilme Hakkının kazandırılması, rolündeki önemi tarihe eşlik ediyorsunuz. Türkiyede İlk Kadın Tarih Profesörün hayatını anlatıyor. Sıkılmadan zevkle okuyacağınız bir eser.
Afet
9.3/10
· 19 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Adem
İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları Öncü Kadınlar'ı inceledi.
128 syf.
·
10/10 puan
Özlem Özdemir'den iki çok güzel kitap önerim var sizlere.. İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları-Öncü Erkekler isimli kitabında Âşık Veysel, Aziz Nesin, Hasan Ali Yücel, Vecihi Hürkuş, Muzaffer İzgü gibi birçok değerli isim var. Kitapta bu isimlerden kısa kısa bahsediliyor, bence bir de Özlem Özdemir'den dinleyin bu kahramanları. Diğer bir kitabı olan İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları Öncü Kadınlar'da da tahmin edeceğiniz gibi çok değerli Cumhuriyet Kadınlarımıza yer verilmiş. 1)Adalet Cimcoz 2)Afet İnan 3)Bediha Muvahhit (oyuncu) 4)Cahide Sonku (oyuncu, yönetmen) 5)Dilhan Eryurt 6)Emel Gazimihal 7)Füreye Koral 8)Halet Çambel 9)Jülide Gülizar 10)Leman Cevat Tomsu 11)Mihri Müşfik Hanım 12) Nüzhet Gökdoğan 13)Refet Angın 14)Remziye Hisar 15)Sabiha Bengütaş 16)Sabiha Gökçen 17)Sabire Aydemir 18)Safiye Ali 19)Safiye Ayla 20)Hatı Çırpan 21)Selma Emiroğlu 22)Semiha Berksoy 23)Semiha Es 24)Suat Derviş 25) Süreyya Ağaoğlu Hepsi çok önemli, öncü insanlar.. Kitabı okuyana kadar (belki de okumazsınız) bu isimlerden tanımadıklarınızı bir araştırın derim. Keyifli okumalar..
13
BURCU
İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları Öncü Kadınlar'ı inceledi.
128 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitap Yorumu Yine yine yine BAYILDIM Yazar :Özlem Kitap adı : ILHAM VEREN CUMHURİYET KAHRAMANLARI Öncü Kadınlar 🇹🇷🇹🇷🇹🇷 Yayın Evi : @kirmizikediyayinevi Kitabı ilk elime aldım iç kapağını açtım. Tek tek sıralanmış kahraman türk kadınlarını gördüm ve ilk aklıma gelen soru şu oldu "Neden Afife JALE kitapta yok ?" Sonra Özlem Hanıma ulaştım ve düşüncelerimi kendileriyle paylaştım. Çok güzel ve aydınlatıcı cevaplar aldım. Çok güzel çok naif bir insan tanıdım 🤗🤗🤗 Gelelim kitaba 🤗🤗🤗 Yirmi Beş Cumhuriyet kahramanı Kadın. Çoğunun adını ilk kez duydum duyduklarımın ise bilmediğim yönlerini öğrendim. Hangimiz Nasa çalışan kahraman kadınımızın kim olduğunu biliyor ??? Hangimiz ilk kadın savaş fotoğrafçısını. Iste bunun gibi daha nice kahraman hikayeler bu kitapta. Açıkçası kıskandım. Çünkü hepsinin destekçisi hepimizin yüreğinde bitip tükenmeyen sevgisi ve ilkeleri , inkılâpları ile bize yol gösteren Şimdi ı hayatımızı borçlu olduğumuz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.... Aslında bunları okurken bir yandan da kendimden utandım. Neden mi ? Teknolojinin en üst seviyede olduğu ve elimizin altında her şeyi yaşadığımız bir dönemde yaşarken hiç bir şey yapamamak. O kahramanlar yoklukta savaş zamanın da , cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda henüz kadınların hakkı verilmemiş dönemlerde nice başarılara imza atmışlar ilk sayfadan bir alıntı -Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, geleceğin ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz; kızlar, çocuklar! Mustafa Kemal ATATÜRK -" Benim kuşağım, Atatürk 'ün o güzelim öğretmenlerinin yetiştirdiği çok özel ve şanslı bir kuşak. Beynimiz , gönlümüz cumhuriyet coşkusuyla, yurt ve insan sevgisiyle dolu dolu öğrencilerdik. Düşüncelerimizde kendiliğinden doğmuş slogan şuydu : Önce yurdum ,ulusum ,sonra ailem , sonra ben " Kısaca hepinizin okumasını istiyorum 🤗🤗 okuyun ve okutun insanlar ne zor şartlarda ne kadar başarılara ulaşıyorlar 🤗🤗 #okupaylaş #okuyorum #okudumbitti @get_repost.app
1
4
Evren Erarslan
İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları Öncü Kadınlar'ı inceledi.
128 syf.
·
5/10 puan
Çoğunu zaten tanıdığımız adlarından hala söz edilen Cumhuriyet döneminde başarılara imza atmış öncü 25 kadından bahsedilen kitapta; tüm karakterlerden öğrendiğimiz ortak fikir, Atatürk Türkiye'sinin ne kadar çağdaş olma hevesinde olduğu. Mücadelenin temelini kadınlar ile başlattığı çok açık biçimde kayıtlardan da anlıyoruz. İsmini daha önce duymadığım bir kaç kadını da öğrenmiş oldum. Fakat derlemecinin (yazar olarak göremem), çok büyük iş başarmış gibi önsöz yazmasını anlamadım. İsimleri vikipedia'dan arattığınızda çok daha ilginç bilgilere rastlayabiliyorsunuz.
1