Giriş Yap

Özlem Özdemir

Yazar
8.3
83 Kişi
Unvan
Gazeteci, Yazar
Doğum
Balıkesir, Türkiye, 1979
Yaşamı
2000 yılından itibaren Tiyatro Tiyatro, Posta, Akşam, Milliyet Sanat, Touch İstanbul, Boxer, İstanbul ArtNews, Varlık, BirGün gibi pek çok mecrada yazı ve röportajları yayımlanmıştır. Özlem Özdemir, Yol TV'de yayınlanan "Birkaç Ses" adlı kültür-sanat programını hazırlayıp sunmuş, kendi tasarladığı "Nokta Koymadan" adlı belgesel projesi kapsamında Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan'ın belgesellerini hazırlamıştır. 2017 yılında Pekin'e giderek, bir yıl Çin Uluslararası Radyosunun Türkçe servisinde editör olarak görev yapmış olan Özlem Özdemir, 2016 yılından bu yana Bayan Yanı dergisinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.

İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Özellikle Türk gençlerinin okuması ve örnekler alması gereken harika bir kitap okudum. Türk tarihinden pek çok alanda ilkleri başarmış öncü kadınlarımızı okuyunca ilham kaynağı olacağı kitabın adında bile kendini belli ediyor. Afet İnan, Cahide Sonku, Halet Çambel, Sabiha Gökçen, Refet Angın gibi 25 kadınımız, ilk kadın savaş pilotu, ilk kadın tarih profesörü, ilk kadın yönetmen, ilk kadın arkeolog, ilk kadın doktor olarak nice meslek alanlarında öncü olmuşlardır. Onların neler başardıklarını görüp okudukça gurur duymamak mümkün değil. Sadece gurur duymakla kalmayıp, gençlerimizin yoluna taş koymadan, yeni pek çok dalda yetişmelerine olanaklar sağlamalıyız. Ahhh öncelikle çok okuyup araştırmanın önemini de unutmayalım.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
160 syf.
·
Puan vermedi
Afet
Afet
Özlem Özdemir
Kitabı elime aldığımda bu kadar güzel ve akıcı bir kitap olduğunu düşünmemiştim. Bir yaşamöyküsü kitabı dolayısıyla ağır dilli yavaş ilerleyen bir kitap olacaktır diye önyargılı yaklaşmıştım.Ama kitap beni çok şaşırttı, büyük bir hayranlıkla okudum.Kitap üç bölümden oluşuyor, üç bölüm de gayet güzel hazırlanmış fakat beni en içine alan Atatürklü Yıllar bölümüydü. Okumaktan o kadar keyif aldım ki bölüm keşke daha uzun olsaydı diye içimden geçirdim. Afet İnan'ın başarıları, azmi, zorluklara rağmen yılmaması, çabaları beni inanılmaz duygulandırdı. Bu kitabı okuduktan sonra Afet İnan gibi çalışkan olmaya, kendimi geliştirmeye olan ilgim katlanarak arttı. O zamanlarda bile bu kadar büyük işler başarabilen kadınlar varsa şimdi biz de pek tabii aklımıza koyduklarımızı başarabiliriz. Bu kitap bir şeyleri başarmak isteyen ama kendinde o gücü bulamayanlar için uyarıcı etki oluşturacak nitelikte bir kitap. Dili, olayların anlatılışı o kadar sakin ve rahat ki bir oturuşta bitirebilirsiniz.
Afet
8.9/10 · 52 okunma
160 syf.
·
10 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Cumhuriyetin Kuruluş yıllarını ve Atatürk 'ün manevi kızı Afet İnan, Türkiyede Kadınlara Seçme ve şeçilme Hakkının kazandırılması, rolündeki önemi tarihe eşlik ediyorsunuz. Türkiyede İlk Kadın Tarih Profesörün hayatını anlatıyor. Sıkılmadan zevkle okuyacağınız bir eser.
Afet
8.9/10 · 52 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42