Özlem Tüzel

Özlem Tüzel

Çevirmen
8.7/10
11 Kişi
·
42
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Özlem Tüzel
Tam adı:
Özlem Tüzel Akal
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
268 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
BÜYÜK DÜŞÜNENLER BİR ARAYA GELSİN!
BÜYÜK DÜŞÜNÜN, İŞTE VE HAYATTA EZİP GEÇİN!
(Trump ingilizcede baskın çıkmak anlamına gelir.)
ve en önemlisi;
GEREKEN ŞEY SİZDE VAR MI?
Süleyman bingöl
Süleyman bingöl Parlak Fikirler Nasıl Doğar? İnovasyonun Doğal Tarihi'yi inceledi.
328 syf.
·Beğendi·10/10
Bilişim okuyan öğrencilerin yada bilişime meraklı olanların kesinlikle okuması gereken bir kitap inavasyonların tarihini ve nasıl ortaya çıktıklarını çok güzel bir şekilde anlatmış.
Ynji
Ynji Parlak Fikirler Nasıl Doğar? İnovasyonun Doğal Tarihi'yi inceledi.
328 syf.
·Puan vermedi
200 yıllık dönemde gerçekleşen, dunya tarihini değiştiren parlak fikirleri, buluslari ele aliyor. Buluslari gerçekleştiren gücü anlatıyor. Buluslarin çoğunun da tesadüfen gerçekleştiğini soyluyor. Tabi o tesadufu fatkedebilmek icin uzerinde kafa patlatıyor olmanız, gördüğünüz şeyi anlayabilecek bilgi ve yetkinlikte olmanız gerekiyor. Yani siz hazir olup çalışmaya başlayınca oluyor diyor.

Buluslari ve nasil kesfedildiklerinin hikayelerini okumak keyifliydi.

Yazar ayrica karbon atomunun bağlanma özelliği ile hayat basladi ve insanlarin diger insanlarla, olaylarla, bilgilerle bağ kurması ile de inovasyon olur. Bu tek basina sifirdan olacak diye birsey degil, var olanın geliştirilmesi, farkli kullanim şeklinin bulunması ile de gerçekleşir diyor. Şehirlerin bu anlamda besleyici oldugunu vurguluyor.

Tavsiye ederim keyifle okunan bir kitap.
174 syf.
·3 günde
PAZARLAMA ALANINDA ALIŞVERİŞ KÜLTÜRÜ VE SATIN ALMA KARARLARINDA KADIN ERKEK TERCİHLERİNİ ETKİLEYEN UNSURLARIN NELER OLDUĞUNU, FARKLILIKLARIN NELER OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN İDEAL ÖYKÜSEL BİR KİTAPTIR. KİTABIN DİLİ AKICI VE OKUYUCU EĞLENDİREN BİR ANLATIMI VARDIR..
174 syf.
·Puan vermedi
Satin almada cinsiyetin rolunu ve psikolojisini anlatan bir pazarlama kitabi. Kadin ve erkek beyni farkli calisiyor bu tuketime de etki ediyor bunu kitapta net sekilde anlatiyor
140 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitaptan yaptığım alıntıları toplu şekilde paylaşmak istiyorum. Belki kendimiz veya sevdiklerimiz için bir faydası olur diye.
"Kalp krizi geçirmenin sadece erkeklerin veya çok yaşlıların sorunu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kalp krizi kadınlar, erkekler,gençler ve yaşlılarda eşit olarak karşılaşılan bir rahatsızlıktır.
Siz de 50 yaşını aşmış biriyseniz, büyük olasılıkla sağlığınızla ilgili en büyük endişelerinizden biri kalp krizidir.
Bu yatkınlığın bazı nedenleri kontrolünüz dışındadır. Örneğin yaşlandıkça kalp krizi geçirme olasılığınız artar....Her yıl kadınlara oranla daha fazla sayıda erkekte kalp krizi görülüyor ve erkekler daha erken yaşlarda kalp krizi geçiriyor.
...Ailenizden biri ya da birileri, örneğin anne,baba veya kardeşlerinizden biri (özellikle genç bir yaşta) kalp krizi geçirdiyse, sizin de kalp krizi geçirme olasılığınız daha fazla olur.
Öte yandan kalp krizi risk faktörlerinden birçoğu -örneğin sigara kullanımı,yüksek kolestrol düzeyi,kan basıncı ve şişmanlık-kontrol edilebilir.
Elinizdeki kitap kalp krizi konusunda birincil koruma-bir başka deyişle, kalp krizi geçirmemiş, bir ya da daha fazla sayıda risk faktörüne sahip insanların korunması- üzerinde duruyor. Bütün dünyada milyonlarca insan bu gruba giriyor ve bu sizin için de geçerlidir.
Kalp krizi geçiren pek çok kişide göğüste ağrı,baskı veya sıkışma nöbetleri vardır ve krizin öncesindeki günlerde daha sık ya da şiddetli hissedilebilir. Bazılarında, özellikle kadınlarda nefes darlığı,baş dönmesi veya mide bulantısı gibi, daha az belirgin uyarıcı belirtiler görülebilir.
Öte yandan çoğu durumda kalp krizi, sağlıklı olduklarını düşünenlerin başına aniden ve hiçbir uyarı olmadan gelmiş gibi gözükür.Oysa bu kişilerin çoğu yıllardır doktora gitmemiştir ve arterlerinin yüksek kan basıncı veya yüksek kolestrol düzeyleri nedeniyle hasar görmekte olduğunun farkında değildir.
KALP KRİZİ BELİRTİLERİ
Göğüs ortalasında on dakikadan uzun süren, rahatsızlık verici bir baskı , doluluk, sıkıştırma veya ağrı hissi.
Omuzlara, çeneye, boyna ya da kollara (özellikle de sol kola yayılan) ağrı
Göğüste rahatsızlık hissiyle birlikte baygınlık hissi, terleme, mide bulantısı, nefes darlığı veya bayılma.
KADINLARDA DAHA DAHA YAYGIN GÖRÜLEN UYARICI İŞARETLER
Hafif göğüs ağrısı, nefessiz kalma baş dönmesi veya baygınlık hissi, mide yanması ve mide bulantısı.
NE YAPMALI
Yukarıdaki belirtilerin bir veya birden fazlasını 10 dakikadan uzun süre yaşayan herkesin bir ambulans çağırarak acilen yardım alması gerekir.Böylece hastaneye giderken tedaviye başlanabilir.
Ambulansın 20-30 dakikadan önce gelmeyeceği açıksa, hasta derhal arabayla en yakın acil servise götürülmelidir. Hiçbir durumda belirtileri yaşayan kişinin kendisi arabayı kullanmamalıdır.
Yanınızda kalp krizi belirtileri gösteren biri bunu inkar edebilir.Hayır demesini kabul etmeyin .Acil harekete geçilmesinde ısrar edin.
Kalp krizini önlemek için yaşam biçimine ilişkin önlemler
Sigarayı bırakın, sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteleri arttırın,sağlıklı bir kiloya gelmek ve bu kiloyu korumak, sağlıklı ve kontrollü yağ tüketmek stresi azaltmak ve kan basıncınızı 140/90 mm Hg'nin altında tutmak.(Normali 130/80)

Yazarın biyografisi

Adı:
Özlem Tüzel
Tam adı:
Özlem Tüzel Akal
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 42 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 98 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.