P. Craig Russell

P. Craig Russell

ÇizerDerleyen
8.2/10
64 Kişi
·
131
Okunma
·
0
Beğeni
·
649
Gösterim
Adı:
P. Craig Russell
Tam adı:
Philip Craig Russell
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Yazarı ve çizeri
Doğum:
Wellsville, Ohio, ABD, 30 Ekim 1951
Amerikalı çizgi roman sanatçısı, yazar ve çizer. Çalışmaları birden fazla Harvey ve Eisner Ödülü kazanmıştır.

1972'de çizgi roman endüstrisine girdi
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Evet sevgili okur dostlarım!

Benim gibi fantastik tarzda takılanlar bence Gaimanla bir şekilde tanışmıştır. Ama tanışmayanlara diyorum ki çok şey kaçırıyorsunuz.

Şimdi ilk başta şunu diyeceksiniz niye fantastik türü ne öğreneceğiz biz bundan?
Bu konuda Sevgili arkadaşım Oğuz Aktürk le baya tartıştık hatta her an daha hararetli bir tartışmanın ortasında olabiliriz :) Onu yakın zamanda Ursula k le Guinle tanıştıracagim içinde ayrı bir mutluyum. Bilimkurgunun ve fantastik edebiyatın Kraliçesi ile tanışmalı. Ve de siz eğer tanışmadiysaniz :)

Her neyse konumuza dönelim neden bu kadar önemli bana göre normal bir kitabın vereceği verimin 5, 6 katını veriyor. Bazen igneliyor, bazen ironi, yada kaos ortamından ölüme doğru hayatin felsefesini çıkartıyorlar. Yani icin de yok yok tabi kaliteli olması şart. Ben türk yazarlarin kitaplarinda açık ve net söylüyorum ki sıkılıyorum bazen kitabın ne yönde gelişeceğini tahmin ediyorum ve çıkıyor. Çözülmesi gereken bir sey yok her sey fazla yalın hayatın veremediği noktaları veremiyor. Bende soğuyorum. Değildir ki hepsi aynı hayir asla degil :) Tarz diyelim hatta okuyorum da bazilari cidden muazzam tabi onlara saygım sonsuz. Şiirler değerli öyküler.. anlatımı olaganlastiran teknikler sunanlar müstesna onlar gönül tahtında..Her neyse..

Evet Gaiman da o nacizane insanlardan biri bu 4.kitabim oldu. Ki son olmayacak. Hatmedebilirim. Kitaba gelecek olursak meleklerden şeytana.. Tanrıdan ölüme.. Çok farklı bir yolculuk düşük puan niye verilmis anlamadim. Siz onlara bakmayın okuyun derim. :) Kitabın bir felsefesi var ve size farkli bakış açıları kazandırıyor. Çizgi romandan ne öğrenebilirim demeyin:))

Ve inceleme yazmama vesile olan o guzel insana değinmeden edemezdim.
İnci Küpeli Kız :)) <3 Sen olmasan burada hatıra kalacak bu yazı olmazdı.

Tutkulu bir okur olduğum söylenebilir ama okuduklarından taşanları pek dile getirmeyen biriyim üstümde büyük bir suskunluk var sebebini bilmiyorum. Çok guzel inceleme yapıp dile getiren okurlar var :) nacizane şekilde o guzel yazılarına manevi anlamda etrafta olursam destek olmaya çalışıyorum benim yerime haykırsınlar bazen de arada esiyor yazıyorum işte.

Not: Gaimani okumadan ölürseniz de size söylecek bir sözüm yok:/
72 syf.
·8/10 puan
Güzel bir kurguya sahip olmasının yanı sıra, insanı bir an düşüncelere sevk eden bir çizgi roman. Cennette cinayet. Düşünülmesi zor bir durum. Ama kurgu bunun üzerinde şekilleniyor. Aslında çok daha uzun bir hikaye olabilirdi diye düşündürdü sonuna gelince. Neil Gaiman enteresan bir yazar. Bu çizgi romanı ile bunu bir kez daha kanıtlıyor.

Bilmediğiniz şehrin sokaklarında, bir bankta otururken gece yarısı yanınıza biri yaklaşsa, cennete var olan bir cinayet hikayesini ve nasıl çözüme kavuştuğunu bir sigara içme süresinde size anlatsa, muhtemelen bu adam zır deli dersiniz. Bu bilinmedik şehir Los Angeles'ın sokakları olunca hikaye daha da bir anlam kazanıyor. Melekler şehri içinde bir melek hikayesi.

Bir oturuşta okunulabilecek güzel bir çizgi romandı. Eğer çizgi roman okumayı seviyorsanız tavsiye ederim.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mezarlık Kitabı Cilt 1 #starkyorumluyor
Mezarlık Kitabı’nda her şey bir cinayetle başlıyor. Ana karakterimiz toplu katliamdan kurtulan ve daha bir bebek olan Nobody Owens. Kısaca Bod isminde olan bu bebek, ciddi tartışmalar sonucunda mezarlığa kabul ediliyor. Macera işte o anda başlıyor.
Bod, mezarlıkta büyüyor. İlk bölümde mezarlık halkı -ölüler- onu kabullenmeye çalışıyor. Koruyucusu Silas, onu Jack denen adamdan gizliyor. Zamanla Bod büyüyor ve her şeye merak salıyor. Maceracı ve yerinde durmaz özelliğiyle başına bir sürü dert açıyor. Gulyabanilerle başı derde giriyor, cadılarla dost oluyor. Oldukça renkli bir hayat geçiriyor yani. Ama tek merak ettiği mezarlığın dışında ne olduğu.
Bod’u gerçekten çok sevdim. Araştırmacı ve zeki bir çocuk. Silas ile arasındaki ilişki çok güzeldi. Silas’ın tam olarak ne olduğunu çok merak ediyorum. Sanırım cilt 2’de ortaya çıkacak.
Bod’un korkusuzluğu beni öldürecekti. Çocuk hiçbir şeyden korkmuyor. Gerçi kim mezarlıkta büyüse onun gibi olmazdı ki?
Bod, Liza için yaptığı şeyle tam kalbimden vurdu. Sen ne güzel bir çocuksun?
Bakalım Jack denen adam 2. kitapta neler yapacak? Sanırım 2. cilt çıkmadan Mezarlık Kitabı romanını okuyup her şeyi öğreneceğim. Ama cilt 2 çıkınca kesinlikle alacağım. Çünkü bu romanı çizgi romandan okumak çok keyifliydi. İllüstrasyonlara bayıldım. Her bölüm farklı biri tarafından çizilse de arada fark oluşmamış. Ben çok başarılı buldum hem çizimleri hem romanı. Bu arada bu kitap benim Neil Gaiman’dan okuduğum ilk kitaptı. İyi ki çizgi romanla başlamışım. Çok beğendim. Yazarın önce Mezarlık Kitabı’nı roman halinde okuyacağım, sonra diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Siz de yazarla tanışmak istiyorsanız bence bu çizgi romanı alın. Çok beğeneceksiniz.
188 syf.
·3 günde·7/10 puan
cahilsin. daha da kötüsü cahilliğinden memnunsun.

ölülerin dünyasında büyüyen küçük nob’un hikayesini okuyoruz. nobody’nin ailesi gizemli bir katil tarafından öldürüldüğü gece minik kahramanımız evden farkında olmadan kaçmıştır. o olay olduktan sonra nobody ölüler tarafında yaşamaya başlar, orada büyür. silas ile bay ve bayan owens tarafından yetiştirilen nobody, büyüdükçe dış dünyayı da merak etmeye başlar.

yani açıkcası çizgi romanını almakla iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim. çünkü roman versiyonunu da aldım sonradan... hoayyda!! ve maalesef hikayenin tümünü kapsamıyor ve 2. cildi de daha çıkmamış... üzücü... çizerler bölüm bölüm değiştiği için de bana bi miktar dağınık geldi. bir diğer üzücü olay.

ama genel olarak sevdim. çizgi roman severleri fazla tatmin edeceğini düşünmesem de, şans verilebilir bu versiyonuna. öyle işte.
72 syf.
·8/10 puan
Farklı ama bir o kadar güzide bir eser,bir Gaiman klasiği demek yanlış olmaz.
İçerik olarak gerçekten güzel ve farklı...Cennette cinayet?!
Baskı kalitesi ise 15 tllik fiyatına göre gerçekten çok çok iyi.Çizgi romanları sevmiyorsanız bile şans vermenizi isterim seviyorsanız zaten kaçırmayın :)
72 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Atıştırmalık niyetine kitap okumaktan soğuduğunuz bir anda ilaç gibi gelir. Çizimleri çok hoşuma gitmese de, kitabın sonu acabalarla bitmiş olsa da okunur. Okuyalım, okutturalım lütfen
192 syf.
·4 günde·8/10 puan
Mezarlık Kitabı'nın çizgi roman haberini aldığımda çok heyecanlanmıştım. Uyarlamaları seviyorum, ister film ister dizi ister çizgi roman farketmiyor. Çizimler güzel. Kitap da güzel uyarlanmış. Gerekli yerlerde minik dokunuşlarla anlamanızı kolaylaştırıyor. Keşke 2.cildi de çıkmış olsaydı. O yüzden benim gibi sabırsız olmayın ve ikinci cildin çıkışını bekleyin, sonra okumaya başlayın diye minik bir tavsiye vereyim.
192 syf.
·1 günde·9/10 puan
Sandman'den çok daha açıklayıcı başlıyor, bu nedenle romanını okumamış olsanız dahi evrenine alışmanız çok kolay olacak. Bod için mezarlıkların Tarzan'ı diyebiliriz. Farklı bir coğrafyada yetişme hikayesi, yaratıcı. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
P. Craig Russell
Tam adı:
Philip Craig Russell
Unvan:
Amerikalı Çizgi Roman Yazarı ve çizeri
Doğum:
Wellsville, Ohio, ABD, 30 Ekim 1951
Amerikalı çizgi roman sanatçısı, yazar ve çizer. Çalışmaları birden fazla Harvey ve Eisner Ödülü kazanmıştır.

1972'de çizgi roman endüstrisine girdi

Yazar istatistikleri

  • 131 okur okudu.
  • 86 okur okuyacak.