Pamela Druckerman

Pamela Druckerman

Yazar
7.6/10
20 Kişi
·
66
Okunma
·
0
Beğeni
·
157
Gösterim
Adı:
Pamela Druckerman
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD, 1970
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·Beğendi·8/10
“Artık kendimizde olan şeyiz.”
.
“Bebeğinize Fransız Kalın “ kitabının yazarından Matmazelden Madama bir olgunlaşma hikayesi. Bakın dikkat edin olgunlaşma diyorum, yaş alma da denilebilir. Ama asla yaşlanma değil ( 40 yaşına 10 senesi kalan, 30.yaşına adapte olmaya çalışan bir kadının feryadı ) .
30 lu yaşlarını bitirip 40 yaşına giren bir kadının kendini sorgulaması,kendiyle konuşması ve kendini anlaması diyebiliriz. Değişen bedensel ve ruhsal durumuna göre toplumun seni koyduğu yer.. Mesela 30 yaşındaysanız ve 3 çocuğunuz varsa herkes tarafından “aa ne kadar genç bir anne” diye düşünülürken 40 yaşında aynı şeyi söylediğinizde kimse bu durumu garipsemez Altını çizdiğim o kadar çok cümle var ki. Kendime Notlar çıkardım hep. Bazı yerlerinde de gülmekten kendimi alamadım. Çünkü yazarımızın kalemi oldukça mizah yüklü. Meslek seçimi,karşı cinsle olan iletişim, bedeninde olan değişimler ile ilgili o kadar çok doğru yere , çok esprili bir şekilde değinmiş ki 40 lı yaşlarımı galiba öcü olarak görmekten vazgeçebilirim.(galiba dedim )
.
Her bölümün sonunda o bölümün özeti niteliğinde anektodlara yer verilmiş. Ara ara mutlaka okuyacağım . 40. Yaş günümde mutlaka tekrar açıp okuyacağım. Eminim şimdikinden çok farklı düşünüyor olacağım.. .
.
Sahi yetişkin ne demek? Gerçekten var mı mesela? Eğer yetişkin diye bir şey varsa , tam olarak bizden farklı ne biliyorlar? Onlardan biri olabilmek için nasıl bir sıçrama yapmalıyım? En önemlisi yüzümde olgun bir ifade belirse de zihnim aynı hızla olgunlaşabilecek mi?
Hahaha. Diyorum ki biz millet olarak bağımlı kisilikleriz ve bize bağımlı kişiler yetiştirmek hoşumuza gidiyor sanırım. Ah be çocuk yanlış evde mı doğdun
344 syf.
·7/10
Annelikle ilgili hem egitici hem eğlenceli bir kitap. Bakmadımız acılardan bakmamiza yardimci oluyor. Verilen pedogojik bilgiler kaynaklara dayalı
344 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kez hamilelerin ya da bebek büyüten annelerin-babaların ilgisini çekebilecek bir kitap ile birlikteyiz. Hamilelik süresince anne adayları sıkıntılı günler geçirebiliyor. Bu sıkıntılar her hafta, her ay değişiyor, biri gidiyor yerine bir başkası geliyor. Bu süreçte insan, birçok şeyi merak ediyor, kendini nelerin beklediğini diğer yaşayanlardan öğrenmek istiyor... http://www.bumesele.com/...n-pamela-druckerman/
344 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Fransa’da 43 yaşın altındaki kadınlar için altıya kadar olan tüp bebek denemesini sigorta karşılıyor.
Yukarıdaki örnekteki gibi; farklı toplumların farklı sosyal yapılara sahip olmasını çok güze dikte ediyor. Ancak bunun temel nedenlerine de değiniyor ancak bu nedenleri derinlemesine anlatmakta yetersiz kalıyor. Nihayetinde bir davranış bilimci değil, iyi bir gazeteci olduğunu düşündüren bir kişi, yazar.
Kitabın romansı/öyküsel bir dille yazılması okuru o kadar içine alıyor ki, yaşadığı anılar o kadar güzel insanı eğitiyor ki en hızlı okuduğum kitaplardan oldu. 1 hafta sürmeden, yeni ebeveynlik yolculuğumuzda çeşitli püf noktalarını veren bir kaynak okumuş oldum. Eşim de okuyacak ve onunla edindiğim bilgileri tartışmak ve daha doğru bir çocuk yetiştirme tekniği(pardon teknik yok-doğallık var) yönetimi gerçekleştireceğimize eminim.
Özellikle taze anne-babaların ilk 3 ayı atlattıktan sonra hemen okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
344 syf.
Kitap, Fransız anne-babalığının püf noktalarını Amerikalı bir gazetecinin gözünden sunuyor. Hamilelik, doğum, bebeklik ve çocukluk dönemi, uyku düzeni, yemek yeme, davranış üzerine eğlenceli ve bilgilendirici bir kitap. Fransızların biz Türklerden ne kadar farklı olduğunu görüyorsunuz.
Fransa'nın annelere sunduğu olanakları -ücretsiz kreş, sağlık sigortası, hamilelik sonrası deforme olan vücudunuz için estetik ameliyat dahil !- okuduğumda bizimkiyle kıyaslamak pek iyi gelmiyor insana. Fransa'da doğurmak vardı, diyorsunuz.
Fransız ebeveynliğinden öğrenecek çok şey var. Okumakta fayda var ;)

Yazarın biyografisi

Adı:
Pamela Druckerman
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
New York, ABD, 1970

Yazar istatistikleri

  • 66 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 51 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.