Paola Peretti

Paola Peretti

Yazar
9.2/10
17 Kişi
·
22
Okunma
·
2
Beğeni
·
64
Gösterim
İnsanın görmeden yapabildiği bir şey için kendini şanslı hissetmesi ne tuhaftı. Şarkı söylemek için gözlerime ihtiyacım yoktu. Gözlüğüme de.
İnsanın görmeden yapabildiği bir şey için kendini şanslı hissetmesi tuhaftı. Şarkı söylemek için gözlerime ihtiyacın yoktu. Gözlüğüme de.
"Ravina, insanın kendine karşı dürüst davranmasının önemli olduğunu söylemişti. Ne demek istediğini pek anlamamıştım ama bunun gerçeklikle ilgili bir şey olduğunu sanıyorum. İnsanın, içinden bile olsa, yalan söylememesi gerekiyor. "
Büyüyünce yapılması gereken şeylerden biri de bir şeyin tam tersini söylemek için cümlelere “değil” kelimesini eklemek. Bence, kötü değil; aslında kötü anlamına geliyor.
Kitabın ana karakteri Mafalda dokuz yaşındaki bir kız çocuğu.Her gün görüşünü biraz daha kısıtlayan Stargardt hastalığına sahip.Okula gelirken okulunun bahçesinde bulunan kiraz ağacını iyi gördüğü yerden başlayarak adımlarını sayıyor,ne kadar uzağı iyi görebildiğini hesaplıyor.70 metre,50 metre,30 metre...Bir süre sonra ise artık hiç göremeyecek.Mafalda da kendini ''tamamen karanlıkta kalacağı'' zamana hazırlıyor,bu hazırlık sürecinde de etrafındaki değişikliklere uyum sağlamaya çalışıyor.
Kitap,gerçekten bir çocuğun günlüğüne yazabileceği bir dille yazılmış.Okurken satırların bir çocuğun elinden çıktığına inanmak oldukça kolay.Bazen sorduğu basit sorular,bazen büyüklerinin cümlelerini yanlış anlaması ve bazen de etrafında olup bitenleri yorumlama şekli bir çocuktan beklenebilecek düzeyde.Kitap çok aşırı duygusal olmasa da çok da ruhsuz bir kitap değil.Ayrıca Mafalda ile empati yapmak da çok kolay.Birçok yerde ''Onun yerinde ben olsam ne hissederdim?'' diye sorarken buluyorsunuz kendinizi.
Sanırım kitabın en kötü kısmı 207 sayfa olması.Çünkü Mafalda'nın hayatının o ''tamamen karanlıkta kaldıktan'' sonra onun için nasıl ilerlediğini de okumak güzel olabilirdi.Ancak bunun haricinde kitap kısa,akıcı ve güzel bir hikayeye sahip;bir çırpıda okunup bitirilebilecek bir kitap.
Yazarın hayatından esinlenerek, kendinin de sahip olduğu'stargardt' hastalığını karakterine vererek onu yaşıyor. Katakterimiz Mafalda, her geçen gün gün görmesinde azalma oluyor ve sonunda ise görme yetisini tamamen kaybediyor. Mafalda, ilk başlarda umutsuzluğa kapılsa da Estella ve Filippo yardımıyla bir şeylerin farkına vararak pes etmiyor, kararlılık gösteriyor. Kitap bize "Asla ama asla pes etme" sözünü vurgulayarak güzel mesajlar veriyor. Bence okuyan herkesin kendine ait mesajlar elde edeceğini ve dersler çıkartacağını düşünüyorum.
"Karanlıkta kalınca insanın canı daha çok acıyor çünkü canını yakan şeye hazırlıksız yakalanıyorsun. "

Ah Mafalda! Dediğin gibi bütün çocuklar karanlıktan korkar. Sen de kokuyorsun ve korkmakta sonuna kadar haklısın. Ama biliyor musun Mafalda? "Korkarak yaşamak yaşamak değildir." Korkmak gerekli bir şey Mafalda. Ama önemli olan korkuyor olmana rağmen devam etmek. Asla ama asla vazgeçmemek. Ottimo Turcaret de korkuyor. Ama o senin yanında güvende. Sen de güvendesin. Görmeden orda olduğundan emin olduğun şeyler var. Mesela Estella' nın sana hediye ettiği yıldızlı tişörtü giymiştin. O tişörtü görmesen bile orada olduğunu biliyorsun. Kış geldiği zaman baharın sonsuza dek gitmediğini yeniden geri geleceğini de. Çünkü kış olmadan bahar olmuyor Mafalda. Bunu sende biliyorsun. Hatta daha önemlisi sen baharın kokusunu duyuyorsun. Sen güçlüsün Mafalda. Korktuğun ama korktuğun halde devam ettiğin için. Çünkü bu dünyada herkesin ilerlemeye, devam etmeye cesareti yok. Ve Tilki' nin dediği gibi: ... İnsanlar gerçekleri kalbiyle görebilir. Gerçekte önemli olanı gözler göremez." Asıl görmen gerekeni, senin için vazgeçilmez olanı bulmalısın  Mafalda. Ve biliyor musun ? Şimdi senin sayende ben de benim vazgeçilmezimi arıyorum. Ve inanıyorum ki ben de bir gün senin gibi onu bulacağım. Teşekkürler Mafalda...

Yazarın biyografisi

Adı:
Paola Peretti
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları