Paola Peretti

Paola Peretti

Yazar
8.8/10
562 Kişi
·
1.398
Okunma
·
26
Beğeni
·
1085
Gösterim
Adı:
Paola Peretti
Unvan:
Yazar
- "Sen de mi korkunç hikayeleri seviyorsun?"
+ "Evet!"
- "Neden?"
+ "Bilmem. Sen neden seviyorsun?"
- "Çünkü korktuğum zaman yaşadığımın farkına varıyorum."
"Ne yapıyorsun?"

"Oyun oynuyorum."

"Ne oyunu?"

"Çizginin üzerinde yürümen gerekiyor ve eğer düşecek olursan kendini lavların içinde bulursun ve timsahlar seni yer."

"Lavların içinde timsahlar mı var? Orada nasıl hayatta kalıyorlar?"

"Bunun bir önemi yok."
"...Ben bunu pek anlamıyorum.Bence insanlar ya birbirleriyle arkadaş olur ya da birbirlerini severler.Çünkü ortada iki farklı kelime varsa bu ikisi aynı şey olamaz."
208 syf.
Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe, gözlerindeki bir rahatsızlık sonucu yavaş yavaş görme yetisini kaybeden bir kızın bu süreçte yaşadıklarını ve hayata bakışını konu alıyor.
Yavaş yavaş gözlerinizi ya da sesinizi ya da kulaklarınızı kaybediyor durumda olsaydınız neler yapardınız? 9 yaşındaki bir kız çocuğunun hayatın anlamına yönelik bu yolculuğu beni derinden etkiledi.
Arkadaş desteği, doğru yönlendirme, akran zorbalığı, çaresizlik, aile desteği, çocuk ruhu, farkındalık gibi birçok konuda izler bulacaksınız bu romanda. Beni en çok etkileyen kısımlar ise Mafalda'nın kurduğu duyarlı iki arkadaşlık.
"Senin için vazgeçilmez olanı bul Mafalda"
Mafalda tam da bu sayede bazı listeler oluşturuyor kendine ve vazgeçilmez olanın ne olduğunu sorgularken buluyorsunuz kendinizi.
"Bazı haberler insana yanında sarılabileceği bir kedi varken verilmeli"
Tebessüm ve gözyaşıyla beraber okuduğum bu eseri bitirdiğimde kitabın yazarının da aynı hastalığa sahip olduğunu öğrendim. Kitabın bu büyük başarısı biraz da yaşanmışlıktan geçiyor..
Paola Peretti şimdilerde mülteci çocuklara İtalyanca öğretiyormuş. Kendisiyle tanışmak çok isterdim doğrusu. Bir röportajında diyor ki:
"Bu görme kaybından çok, bakış açısının değişimi anlamına geliyor."
Saatlerce üzerine düşünebileceğim bir cümle gerçekten.
Yaşımız ne kadar büyük olursa olsun çok şey hissettireceğini ve öğreteceğini düşündüğüm bu kitap tavsiyemdir. Kapak tasarımı ve ciltlenmesi de gerçekten çok güzeldi. İyi okumalar
208 syf.
·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle muhteşem bir kitap çok nadir bir hastalık olan ve görme yetisini yavaş yavaş kaybeden bir kızın hayat hikayesi ve yaşadığı zorlukları konu alan kitap çok güzel.
Beni en çok etkileyen şey ise bu hastalığı yazarın da taşıyor olmasıydı. Umarım yardımcı olmuşumdur herkesin okumasını öneririm
208 syf.
·7 günde·10/10
Çok nadir görülen bir hastalık olan Stargardt sendromuna yakalanan küçük bir kızın hikayesini okuyoruz kitapta. Yavaş yavaş görme yetisini kaybeden Mafalda'nın bu dönemde yaşadığı sıkıntılar, duygu değişimleri anlatılmış kitapta. Arkadaşlık, aile, maddi sıkıntılar gibi durumlar da yerini almış.
Beni en çok etkileyen kısım yazarın da Stargardt sendromuna sahip olması. Kitabın bu kadar başarılı olmasının sebebi bu bence. Bu şekilde ses getirmiş yazar. Farkındalık kazandırabilecek bir kitap. Ben çok sevdim ve o yüzden tavsiye listeme ekledim.
Sevgiyle, kitapla kalın. ️
208 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Aramızda dokuz yaşını hatırlayanlar var mı? Peki sizi günbegün karanlığa sürükleyen bir hastalıkla karşı karşıya kalsaydınız,son ışıklı günlerinizi nasıl geçirirdiniz? Hayal dünyanız sizi bir kiraz ağacında,hiç inmemek üzere yaşatacak kadar büyük ve cesaretli mi? Peki kiraz ağacında yaşamak için yanınıza neler alırdınız? Karanlığa kapıldığınız zaman ilk değiştireceğiniz şey ne olurdu?
Sizde kendisi küçük ama savaşı ve macerası büyük olan sadece hikâyeden ibaret olmayıp aslında yazarın küçükken geçirmiş olduğu hastalığını kaleme aldığı küçük Mafalda'nın büyük hikâyesini okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ah Mafalda.
Her çocuk karanlıktan korkar. Işte kitabımız bu sözlerle başlıyor ve bize mücadele etmeyi, vazgeçmemeyi, umut etmeyi ve her daim bir çıkış yolu olduğunu hatırlatıyor.
Bir daha göremeyecek olmanın bir çocuk için ne kadar korkunç olduğunu düşünün, Mafalda çok nadir rastlanan ve genetik bir hastalık olan stargardt adı verilen bir hastalığa sahip. Bu sırada yanında olan şişman bir dostu var, kedisi Ottimo. Ayrıca okulundaki hizmetli Estella ve Filippo. Mafalda her gün kiraz ağacını görebilmek için arasındaki mesafeyi hesaplıyor çünkü günler geçtikçe görüş mesafesi de kısalıyor.
Kitap beni çok etkiledi, sanki okurken o an onunla birlikte yaşadım. Çok çok tavsiye ediyorum okumalısınız.
208 syf.
·9/10
Görme yetisini kaybeden bir kız çocuğunun hayatını okuyoruz bu kitapta.Kendisini yavaş yavaş karanlığa hazırlamaya çalışan (bunu hiç istemediği halde ) çok güçlü bir karakter ile karşı karşıyayız. Akranlarının zorbalığına, kendi çaresizliğine boyun eğmeyen bir Mafalda!.Henüz 9 yaşında olmasına rağmen hayal dünyasındaki istekleriyle hayatına yön veren bir çocuk ile beraberiz. "Korkarak yaşamak,yaşamak değildir" diyerek ellerinden tutan Estella ile daha çok cesaretlenip gözlerinde hiç ışık olmadan dünyaya güneş gibi ışık saçan Mafalda'nın muhteşem hikayesi. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
208 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Gözlerimizi kaybedeceğimizi öğrensek ne yaparız? Nasıl tepki veririz? Korkar mıyız? Kaçar mıyız?
Mafalda da düşündü bunların hepsini. Farklı farklı hayaller kurdu. Ama tek bir hedefi vardı daima o hedefine ulaşmak için çabaladı.
Tam olarak beklentimi karşılayamasa bile yine de hayran kaldığım bir kitaptı. Mafalda'nın cesaretine hayran kaldım. 10 yaşında görme yetisini henüz kaybetmemiş bir insana göre cesaretine hayran kaldım. Ah Mafalda.. Korkarak yaşamak, yaşamak değildir..
208 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitabı okumaya başlayıp yarısına geldiğimde hemen bitmesin diye en baştan başladım.
Mafalda çok güçlü bir karakter. Hem de bir çocuktan beklenmeyecek kadar da metanetli. Kendimi onun yerine koyuyorum ben böyle bir rahatsızlığa sahip olsam yavaş yavaş görme yetimi kaybetsem ne yapardım diye. Sanırım Mafalda kadar güçlü olamazdım. Kitap sizi resmen içine çekiyor. Herşeyi Mafalda ile yaşıyorsunuz.
Bu duyguyu bu kadar içimizde hissetmemizin sebebi bence yazarımızında bu rahatsızlığa sahip olması. Bu kitap kendi yaşam öyküsünden esinlenilerek yazılmış...
Her yaştan okura hitap ediyor...
208 syf.
·6/10
Mafalda, dokuz yaşındaki bir kız çocuğu ve bildiği bir şey var: Gelecek altı ay içinde, görme yetisini tamamen kaybedecek. Mafalda, görünürdeki bu karanlık gelecekte yolunu bulabilecek, okula gidebilecek, futbol oynayabilecek ve kedisine bakabilecek mi?

Ailesi ve arkadaşlarının yardımıyla Mafalda, kendisi için önemli olan şeyleri keşfetmeye çalışır. Görme yetisini kaybetse de yapabileceği şeylerin listesini çıkarır…
İlham verecek bir cesaret ve kararlılık hikâyesi.
208 syf.
·3 günde·7/10
kiraz ağacı ile aramızdaki mesafe kitabını kardeşime okulundaki öğretmenleri aldırmış ve bütün okul bunu okuyormuş bir zamanlar. dikkatimi çekti okumak istedim. iyi ki okumuşum. kitaba dair ipuçları vermeceyeğim ama hislerimi paylaşmak istiyorum izninizle. kitapta bahsi geçen mafalda görme yetisini kaybetmeye başlıyor bu süre zarfında onun hayatına eşlik ediyoruz. ‘empati’ kavramını üzerine basa basa hatırlattı bana, günlük hayatımızda yaptığımız, önemsiz gibi görünen işler aslında ne kadar önemli imiş bunu gördüm. görmek, renkleri tüm parklaklığı ve coşkusuyla hissetmek ne büyük nimetmiş bunu öğrendim. farklı bir bakış açısı, bana kalırsa bir de bu perspektiften bakmalıyız, mafalda’ yı anlamak için. iyi okumalar diliyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paola Peretti
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 1.398 okur okudu.
  • 42 okur okuyor.
  • 533 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.