Patricia Altenbernd Johnson

Patricia Altenbernd Johnson

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
15
Gösterim
Adı:
Patricia Altenbernd Johnson
... Senin kelimelerinde hayatımın en derin itkilerinin yansımasını gördüm ve belli bir düzeyde kendimi doğrulanmış ve desteklenmiş hissettim. ...
Arendt, şu sonuca ulaşır: “Düşünme, bütün inançlar için eşit ölçüde tehlikelidir ve kendi kendine yeni bir inanca sebep olmaz”.
İnsanların politik ve insani bir tepki ihtiyacı duydukları yerde, Alman zulümlerine karşı direnişin de olduğunu açıkça gösterir. Böyle bir politik düşüncenin olmadığı yerlerde, terör ve soykırım meydana geldi.
Marx’ın aksine Arendt, emeğin insan olmayı açıklamadığını savunur. Emek daha çok, insanların kendilerini, hayvanlar aleminin geri kalanıyla çok yakın bir biçimde tanımlamaya çalıştıkları bir aktivite içerisinde bulunur.
biliyor ki Nietzsche’den sonra ve felsefede pozitivizm kavramının ortaya çıkışından sonra, geleneksel metafizik soruları sorgulanabilir hale gelmiştir.
133 syf.
·8/10
Hannah Arendt üzerine yazılmış bir biyografi kitabıdır. Sadece onun hayatından bahsetmekle kalmamış, aynı zamanda onun tezlerinden de bahsedilmiş bu kitapta. İnce, kısa bir kitap zaten. Arendt'in ele aldığı bir çok konuya değinmiş, özet de olsa...
Daha kapsamlı olanı Elisabeth Young-Bruehl'in "Hannah Arendt Dünya Aşkıyla" kitabıdır. İsteyen onu da okuyabilir. Arendt'in en iyi biyografisi o eserdir.

Sekiz Ana başlığa ayrılmış eser. İlk'inde hayatından bahsedilmiş; ikincisinde totalitarizmden, yani Hitler ve Stalin gibi rejimlere yönelik görüşlerinden; üçüncüsünde insanlık durumu'ndan, yani kamusal-özel alan ve iş-emek-eylem ayrımlarından; dördüncüsünde Hitler'in Subaylarından olan Eichmann'dan ve onun dava sürecinden; beşincisinde karanlık zamanlardan, yani 20. yüzyıldan -ki burada hikayenin sağladığı ortaklıktan, Lessing üzerinden arkadaşlığın ne olduğundan bahseder-; altıncısında Amerika'dan ve oradaki çeşitli politik olaylardan ve devrimden; yedincisinde düşüncenin öneminden; son olarak da kendisinden sonraki -felsefeye, politikaya, etiğe, feminizme- etkisinden bahsedilmiş.

Arendt totaliter rejimleri ele alan bir filozof olduğu için okunması ve bilinmesi elzem bir filozof bana göre. Günümüzü, çağımızı ve geleceğimizi anlayıp öngörebilmek, Arendt'i bilmeden pek mümkün değil ve onu bilerek daha kolay diye düşünüyorum.
Bu siteyi kullanan bir çok okur var ancak bu kitabın bu zamana kadar hiç okunmamış olması beni biraz üzdü... Okuyor olan bile yok sanırım, ki alıntı paylaşan da olmamış...

İnce bir kitap bence bir oturuşta okunabilir... Kitabın dili sade, anlaşılır... Bu yüzden herkesin rahatlıkla alıp okuyabileceği ve okurken pek de sıkılmayacağı bir kitaptır bana göre...

Okumanız dileğiyle...

Yazarın biyografisi

Adı:
Patricia Altenbernd Johnson

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.