Paul Blackledge

Paul Blackledge

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Paul Blackledge
Unvan:
Siyaset Profesörü
Doğum:
2 Ağustos 1967
Marx bu analize görüşürken kullandığı yöntemle ilgili olarak, "düşüncenin zihindeki sömürü kendine mal edebilmesini tek yolunun" , "soyuttan somuta giden" bir süreçten geçtiğini yazmıştı. Marx'ın bu süreçte anlatmak istediği, olgusal araştırma ihtiyacına son vermek değildi; tam tersine. Marx toplum bilincinin göründüğü şekliyle bütünden -verdiği örnek belirli bir toplumda nüfusu- yola çıkması ve sonra küçük adımlarla ilerleyen bir süreçte bu bütünü parçalayarak, onun doğasını belirleyen çok sayıda bileşene ayırması gerektiğini savundu.
Marx hindistan alt kıtasında emperyalizmin rolüne ilişkin analizini geliştirdiği zaman, hintlileri hem emperyalizmin kurbanı olarak hem de kendi kurtuluşlarının potansiyel etkin özneleri olarak görüyordu.
Marx kapitalizm 3. Cildinde şu ünlü cümleyi yazmıştır: " özgürlük dünyası gerçekte ancak çalışmanın ihtiyaca ve dış baskıya tabi olmaktan kurtulduğu yerde başlar"
Komünist manifestonun 1882 Rusça basımının önsözünde ; "Rus devrimi batıda proleter devriminin işareti olursa ve böylece ikisinde birbirini tamamlarsa o zaman Rusya'daki komünal köy mülkiyeti, komünist bir gelişim için çıkış noktası olarak iş görebilir"
Tarihsel incelemelerinde Marx, ne insan öznel etkinliğini , ne de ekonomi dışı yapıları, altta yatan ekonomik süreçlere indirger.
Herhangi bir çağın gerek ortak gerekse özgül özelliklerini küçümseyen bir tarihçi, ister istemez dönemin yetersiz bir tarihini yazar. Yine de bu iki eksiklikten ikincisi şimdiye kadar daha önemli olmuştur; çünkü geçmişi yeterli şekilde dönemleştirmedeki başarısızlık, tarihin tarihsellikten çıkarılmasıyla sonuçlanır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Blackledge
Unvan:
Siyaset Profesörü
Doğum:
2 Ağustos 1967

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.