Paul Nizon

Paul Nizon

Yazar
6.0/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
238
Gösterim
Adı:
Paul Nizon
Unvan:
İsviçreli Yazar
Doğum:
Bern, İsviçre, 19 Aralık 1929
0 kadar yalnızdım ki yalnızlıktan midem gurulduyordu, yalnızlığa doyamıyordum, daha da acıkıyordum, ancak o zaman mutlu oluyordum.
Gizeme yaklaşmayı istememek lazım, çünkü gerçek, bence, en berbat düğümdür, çözülmez. Kitaplar sessiz konuşsalar da, okuyucunun zihninde patlamalı diye düşündüm her zaman.
Her yaşam hikayesi bir polistir, seni tutuklayıp, içeri tıkar, hüküm giydirir diye okumuştum bir zamanlar. Bu nedenle mi üniversite öğrenimimi yarıda bıraktım ve daha sonra da sık sık iş değiştirmem tutuklanmamak için miydi?
Yoksulların bavulları göçmen ya da sürgün bagajıdır, muhtaçlığı, bazen de can havliyle hayatta kalma cesaretini taşır. Ya da dışlanmanın hüznünü yansıtırlar.
Hayat hikaye yazmaz. Yaşanmışlığa farklı anlamlar vererek hikayelere çeviren ve oraya tıkıp tüm kapıları kilitleyen biziz.
Ve hayatı dışarıda bırakan da.
Yaşam bir hikayeye sığdırılamaz. Hikayeler yaşama vurulmuş darbelerdir. Hikaye
olmasın, özgeçmiş olmasın, eşkal olmasın. Aranıyor afişi yalnızca suçluların olur, onlar itham edilir. Kamuya açık olmasın. Ben meçhul kalmak istiyorum. Ben hep meçhul kalmak istedim, evlilikte bile. Karım günü nasıl geçirdiğimi sorduğunda, "Nereden bileyim? Biliyor muyum ben? Bildiğim tek şey, aslında beni hiç ilgilendirmeyen, üstelik günümü çalan, o lanet dosyalarla, prosedürlerle boğuştuğum. Bugün havanın nasıl olduğunu bile bilmiyorum, her şeyden mahrum bırakıldım" diyordum.
Köpeğin bende doğru dürüst kalabileceği bir yeri yoktu, nasıl olsun ki. Ben yalnızca
tutarsız degil, evsizdim de. Bir evim olsa bile, öyleydim. Evlerim hep oturulmadan, ruhsuz kutular gibi kaldı. Ben de aylak, sağı solu olmayan, eserekli. Bir sevgimle boğdum, bir homurdandım. Ya da umursamaz, soğuk durdum. Bir eve ihtiyacım yoktu, bir kadına ihtiyacım vardı Caddeler bana barınma yeri sunan güzel Sirenlerle kaynıyordu. Yakınlığa özlem duyuyordum, kaçak giriyordum kucaklara, daha, hep daha derinine bedenin, etin tatlı eziyetinde kendimi kaybetmek, derinliklerde yok olmak, yitip gitmek istiyordum. Yut beni, yılan.
"Hayat hikâye yazmaz. Yaşanmışlığa farklı anlamlar vererek hikâyelere çeviren ve oraya tıkıp tüm kapıları kilitleyen biziz.

Ve hayatı dışarıda bırakan da!..“
Kondisyonumuz, koalisyonumuzdur gündelik yaşam, bir karışım, içinde biz balıkların kayıp gittiği, bazen bir sivrisinek gibi, bir sezgiyi parlak bir fikri ya da yalnızca bir hayali kapmaya çalıştığımız, hareli ve karanlık bir okyanus. Ve bir tür acil durum tayini gibi birbirinden uzakta duran yemlerden, içinde bulunduğumuz ruh halini tasvir eden resim ve çizimlerle, yine var oluşumuzun ya da bilincimizin yansıması olarak görülebilecek bir ağ oluşturuyoruz. .
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Paul Nizon
Unvan:
İsviçreli Yazar
Doğum:
Bern, İsviçre, 19 Aralık 1929

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.