Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley

Yazar
8.3/10
34 Kişi
·
140
Okunma
·
35
Beğeni
·
1.148
Gösterim
Adı:
Percy Bysshe Shelley
Unvan:
İngiliz Romantik şair
Doğum:
Horsham, Birleşik Krallık, 4 Ağustos 1792
Ölüm:
Lerici, İtalya, 8 Temmuz 1822
(4 Ağustos 1792 - 8 Temmuz 1822), en önemli İngiliz Romantik şairlerinden biriydi ve bazıları tarafından İngilizce dilinde en iyi lirik şairler arasında ve en etkili olanlarından biri olarak kabul ediliyor. Şiirinde olduğu kadar politik ve sosyal görüşlerinde de radikal olan Shelley, yaşamı boyunca şöhret görmüyordu, ancak şiirinin tanınması ölümünden sonra istikrarlı bir şekilde arttı. Shelley, Lord Byron , Leigh Hunt , Thomas Love Peacock ve Frankenstein'ın yazarı olan ikinci karısı Mary Shelley'den oluşan yakın görüşlü şair ve yazarların yakın çevresinin önemli bir üyesiydi.

Shelley, Ozymandias , Batı Rüzgarı Ode , Bir Skylark , Müzik, Yumuşak Sesler Ölünce , Bulut ve Anarşinin Maske'si gibi klasik şiirler için belki de en iyisi . Onun diğer büyük eserleri arasında Çerkes (1819) ve Kraliçe Mab (daha sonra Dünya Daemonu olarak yeniden işlenmiş), Alastor , İslam'ın İsyanı , Adonaïs , Prometheus Unbound (1820) gibi uzun, vizyonel şiirler yer almaktadır. başyapıtı olduğu düşünülen Hellas: Bir Lirik Drama (1821) ve onun son, tamamlanmamış eseri , The Life of Triumph (1822).

Shelley'nin yakın arkadaş çevresi, kayınpederi, filozof William Godwin ve Leigh Hunt da dahil olmak üzere günün en önemli ilerici düşünürlerinden bazılarını içeriyordu. Shelley'in şiir ve düzyazı çıktısı yaşamı boyunca sabit kalmasına rağmen, çoğu yayıncı ve gazeteci eserini küfür ya da iğrenç bir tutuklanma korkusuyla yayınlamayı reddetti. Shelley'in şiirinde bazen gün boyunca sadece bir yeraltı okuyucusu vardı, ancak şiirsel başarıları günümüzde yaygın olarak tanınıyor, politik ve sosyal düşüncesi İngiltere'deki Chartist ve diğer hareketleri etkiledi ve günümüze kadar uzanıyordu. Shelley'in ekonomi ve ahlak teorileri, örneğin Karl Marx üzerinde derin bir etkiye sahipti; şiddetli direnişin ilk - belki de ilk - yazıları Leo Tolstoy'u etkiledi.

Shelley, Robert Browning ve Dante Gabriel Rossetti gibi önemli Victorian ve Pre-Raphaelite şairleri de dahil olmak üzere sonraki üç veya dört kuşak şaire bir mihenk taşı oldu. O Oscar Wilde , Thomas Hardy , George Bernard Shaw , Leo Tolstoy , Bertrand Russell , WB Yeats , Upton Sinclair ve Isadora Duncan tarafından hayran kalmıştı.
Henry David Thoreau'nun Sivil İtaatsizliği , Shelley'in protesto ve siyasi eylemde şiddet içermeyen yazı ve teorilerinden etkilenmişti. Shelley'in popülerliği ve etkisi çağdaş şiir çevrelerinde büyümeye devam etti.
Shelley, 4 Ağustos 1792'de İngiltere'nin Batı Sussex şehrinde, Horsham yakınlarındaki Broadbridge Heath'daki Field Place'de doğdu. Sör Timothy Shelley'nin (1753–1844) en büyük meşru oğlu, 1790–92'de Horsham için Parlamento Üyesi ve 1806-12 arası Shoreham ve eşi Elizabeth Pilfold (1763–1846), [4] Sussex arazi sahibi. Dört genç kız ve bir erkek kardeşi vardı. Erken eğitimini yakındaki Warnham'dan Reverend Evan Edwards'ın öğrettiği evde aldı. Yakınlarında yaşayan kuzeni ve yaşam boyu süren arkadaşı Thomas Medwin , erken çocukluğunu Percy Bysshe Shelley'deki Yaşamında anlattı. Büyük ölçüde balıkçılık ve avcılık gibi ülke içi uğraşlarında geçirilen mutlu ve mutlu bir çocukluktu.

1802'de Middlesex , Brentford Syon Evi Akademisine girdi. 1804'te, Shelley, Eton Koleji'ne girdi ve zayıf bir şekilde atlattı ve bu olayları “Shelley-yemler” olarak adlandırılan büyük oğlanlar tarafından öğle saatlerinde neredeyse günlük bir çete işkenceye maruz bırakıldı. Çevrilmişken, genç Shelley'in kitapları ellerinden kopardı ve kıyafetleri bir sesin yüksek tiz “çatlak soprano” ında çılgınca ağlayana kadar çekti ve yırtıldı. Bu günlük sefalet, Shelley'in sahtekarlığa katılmayı reddetmesi ve oyunlara ve diğer genç etkinliklere karşı gösterdiği ilgisizliğe bağlanabilir . Bu özellikleri nedeniyle "Mad Shelley" takma adını aldı. Shelley, Eton'da bilime büyük bir ilgi duydu, ki bu da genellikle mantıklı olduğu düşünülen bir oğlan için şaşırtıcı bir şekilde yaramazlık yapmaya neden olacaktı. Shelley, çoğu zaman arkadaşlarının eğlencesine, odasının kapı kolunu şarj etmek için bir sürtünmeli elektrikli makine kullanırdı. Onun beyefendi öğretmen, Bay onun arkadaşlar özellikle eğlendirdi Bethell, odasına girmeye çalışırken, Shelley'in en güzel protestasyonlarına rağmen, elektrik şoklarının gürültüsünde alarm verdi. [8] Yaramaz tarafı yine "okuldaki son yaramazlık" tarafından gösterildi. Bu, Eton Güney Çayırında barutla bir ağacı havaya uçurmaktı. Bu joker olaylara rağmen, Shelley, W. H. Merie, Shelley'in Eton'da hiç arkadaş edinmediğini hatırlattı;

10 Nisan 1810'da Oxford Üniversitesi Koleji'nde çalıştı. Efsane, Shelley'in Oxford'da sadece bir derse katıldığını, ancak günde on altı saati okuduklarını söylüyor. İlk yayını Gotik bir romaydı Zastrozzi (1810), Zastrozzi adlı kötü adam aracılığıyla ilk ateist dünya görüşünü körükledi; Bu yıl sonunda St Irvyne tarafından takip edildi ; ya da, Rosicrucian: Bir Romance (1811 tarihli). Aynı yıl, Shelley, kız kardeşi Elizabeth ile birlikte, Victor ve Cazire tarafından Orijinal Şiir yayınladı ve Oxford'da, ayetlerin bir dizi (görünüşte burlesk ama oldukça yıkıcı) yayınladı , Margaret Nicholson'un Posthumous Fragments, Thomas Jefferson Hogg .

1811'de, Shelley, anonim olarak, üniversite yönetiminin dikkatine sunulan Ateizm Gerekliliği adlı bir kitapçık yayınladı ve Dean, George Rowley de dahil olmak üzere Kolej arkadaşlarından önce ortaya çıkmaya çağrıldı. Broşürün yazarlığını reddetmeyi reddetmesi, 25 yaşındaki Oxford'dan kovulmasıyla sonuçlandı. Hogg ile birlikte 1811 martı. 2006 yılının ortasında, Shelley'in uzun zamandır kaybettiği Şiirsel Denemesinin, şu anda University of London'ın bir centilmen tarafından Londra'da 1811'de Londra'da Crosby ve Company tarafından basılan uzun, strident anti-monarşik ve savaş karşıtı şiirleri üzerine yeniden keşfedilmesi. Oxford "ve Harriet Westbrook adanmış" - çıkarılması için Hogg'un politik motifleri ("parti meselesi") anlamını güçlendiren yeni bir boyut kazandırıyor.
Shelley, babasının müdahalesinin ardından geri döndürülmesi için seçilmesine karar verdi. Bunu yapmayı reddetmesi, babasıyla birlikte düşmesine yol açtı.
28 Ağustos 1811'de Oxford'dan gönderildikten dört ay sonra, 19 yaşındaki Shelley, 16 yaşındaki Harriet Westbrook'la birlikte İskoçya'ya göç etti ve aynı yatılı okulda , babasının yasakladığı Shelley'in kızkardeşleri gibi. Onu görmek için. Harriet Westbrook, okuldaki ve evdeki mutsuzluğu nedeniyle kendini öldürmekle tehdit eden tutkulu mektupları yazıyordu. Shelley, kuzeni Harriet Grove ile olan annesinin annesinin ve kız kardeşlerinden koparılmasının ardından kalbini yitirdi ve uzun yaşamamaya ikna edip, Westbrook'u kurtarmaya ve onun faydalanıcısını yapmaya karar verdi.Westbrook'ın Harriet'in çok yakın olduğu 28 yaşındaki kız kardeşi Eliza, genç kızın gelecekteki baronetiyle dalga geçmesini teşvik ediyor gibi görünüyor. Westbrooks, onaylamıyormuş gibi davrandı ama gizlice seçilmeyi teşvik etti. Ancak Efendim Timothy Shelley, oğlunun onun altında evlendiğini (Harriet'in babası bir tavernayı tutmuş olmasına rağmen) evlendiğini, Shelley'in ödeneğini iptal ettiğini ve çiftin Field Place'deki çiftini almayı reddettiğini söyledi. Harriet ayrıca, Shelley'den nefret eden kız kardeşi Eliza'nın onlarla yaşadığı konusunda da ısrar etti. Shelley arkadaşı Hogg'u paylaşmaya davet etti ama Hogg Harriet'e ilerlerken ayrılmasını istedi. Shelley aynı zamanda, 28 yaşındaki evli olmayan, ileri görüşlere sahip bir okul öğretmeni olan Elizabeth Hitchener ile yoğun bir platonik ilişki içerisindeydi. Shelley'nin “ruhumun kızkardeşini” ve “ikinci kendimi” dediği Hitchener, bir Ütopya alegorisi olan felsefi şiiri Kraliçe Mab'ın yazılmasında onun ilham ve özdünyası oldu.
Yalnız ve sessiz saatlerde,
Gece kendi durgunluğunu garip bir sese dönüştürdüğünde, Yaşamını karanlık bir umut için ortaya koyan
Esinli ve çaresiz bir simyacı gibi.
60 syf.
Şiir ve imgelem sanatı hiç bu kadar gerçekçi kullanılmamıştır.

Kitapta oldukça net vurgularla hissedilen doğrudan ve net bir şekilde aktarılıyor. Dönemi olmasa da çağına göre oldukça realist bir kaleme sahip. keza hayali kurgulayan, gerçeği hayalde yeniden tasarlayan şiir her zaman ilgi görmekteydi. ancak yazarımız öyle bir yazmış ki sözlere tutulup kalmamak mümkün değil.

''Şair,
Solmuş saçlarını parlak renkleriyle süslemek istedi,
Ancak yüreğine geri döndü yalnızlığı
Ve vazgeçti.''

Özellikle dibe vurulan dönemlerde yazılan, okunan ya da çizilen her şeyin mutlaka yarım kalıyor olması gerçeğini bu denli iyi anlatabilmek, bunu şiire dökmek çok büyük bir estetik bence. görünüşte realistliği yüzünden oldukça basit dursa da öncesinde düşüncede belirmesinin ve kelimelerin çıkışının oldukça zor bir yolu vardır. genelde olması gerekene dolanıyor insan zihni şiirde. alışkanlık bu olsa gerek yazarımız öyle fena bozuyor ki durumu ve;
''Yaşadı, öldü, şarkı söyledi, yalnızlık içinde.
Karanlık kaderini düşünerek ezgiyle iç çekmedi tek
bir kez.'' diyerek insanoğlunun romantizmi içerisinde harmanlanıp duranı tüm gerçekçiliğyle sunuyor önümüze.

Kitapta Albert Camus'u gördüm diyebilirim rahatlıkla. Onun tüm varoluşçu ve absürdist duruşu bu kitapta mevcut. Özellikle topluma, dine, yönetici sınıfa karşı söylenenler Camus'un başkaldıran insanıydı.

Okunmasını şiddetle tavsiye edeceğim kısa ama çok etkili şiir kitaplarından.
250 syf.
·1 günde·8/10 puan
One of my favourite poems from Shelley. These are some of the brilliant lines in the poem. I definitely recommend to everyone. Start with Ozymandias though.

"I am borne darkly, fearfully, afar;
Whilst, burning through the inmost veil of Heaven,
The soul of Adonais, like a star,
Beacons from the abode where the Eternal are."
60 syf.
·10/10 puan
Şiirleri okurken bir an Edgar Allan Poe okuyormuşum gibi hissettim. Kasvet ve ölüm ikilisinin doğayla bir bütün olarak anlatılması sadece usta bir kalem sayesinde olabilirdi zaten.
.
.
.
.
.
Bir anda elden alındığında ve ışığı çevresindeki
Dünyayı güzelleştiren üstün bir ruh arkada kalanlara
Hıçkırıklı ağlamaları ve iniltileri, sürüp giden
Bir umudun tutkulu gürültülerini değil;
Solgun umutsuzluğu ve soğuk durgunluğu.
Doğa' nın engin bedenini, insani olayların ağını,
Doğumu ve mezarı bıraktığında; şimdi eskisi gibi olmayan
şeyleri.
1815
60 syf.
·5/10 puan
Yazar,( 1792 - 1822 ) yılları arasında yaşamış olup,bu kitabın tanıtımında belirtildiği üzere; " yeryüzündeki felaketlerin başlıca sorumlusu saydığı krallara, devleti yönetenlere ve din adamlarına karşı yoğun bir saldırıya geçer; evlilik, ticaret, din gibi kavramları acımasızca eleştirir.
Yalnızlığın Ruhu, yalnız bir şairin ölüme sürüklenmesi teması üzerinde yükselir. "

Açıkça söylemek gerekirse bu kitabı ve şiirleri beğenmedim.Fakat bu tarz şiir/ kitap severlere tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
9 syf.
·1 günde·9/10 puan
"Scatter, as from an unextinguished hearth
Ashes and sparks, my words among mankind!
Be through my lips to unawakened Earth

The trumpet of a prophecy! O Wind,
If Winter comes, can Spring be far behind?"
250 syf.
·1 günde·8/10 puan
One of my favourite mythological characters meets one of my favourite poets of all time. Beautiful poem.

"I sang of the dancing stars,
I sang of the daedal Earth,
And of Heaven, and the giant wars,
And Love, and Death, and Birth—"
60 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Doğayla barışık bir dil ve gerçekçi bir uslupla birlikte
umutla dolu yarı düşsel Pessoavari müzikalite. Kitabın sonuna 1815 tarihi düşülmüş. Ayrıca biyografik notlarda Mary Shelley’nin eşidir yazıyor.
69 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Terry Eagleton'ın okuduğum kitabında şairin adı geçtiği için merak ettim 1-2 saat içerinde okuyup bitirdim, İngilizce-Türkçe kitapta birlikte sunulmuştu. Arka kapağında yazdığı gibi 91 kıtadan oluşan bir balad.
36 syf.
·1 günde·10/10 puan
5/5 Stars.

My favourite poem of all time. I've read it hundreds of times and I LOVE IT. P.B. Shelley is a great poet and I really really enjoy his poems. However, "Ozymandias" is rather different than others. I believe poems are about feelings. You feel close to certain ones and this is why some people feel personal connection to poems. "Ozymandias" is my poem and I absolutely love it.

This is actually a picture book edition of the poem. The illustrations in the book are really beautiful and depict the scenes perfectly. If you like this poem, you should definitely check this one out.

Yazarın biyografisi

Adı:
Percy Bysshe Shelley
Unvan:
İngiliz Romantik şair
Doğum:
Horsham, Birleşik Krallık, 4 Ağustos 1792
Ölüm:
Lerici, İtalya, 8 Temmuz 1822
(4 Ağustos 1792 - 8 Temmuz 1822), en önemli İngiliz Romantik şairlerinden biriydi ve bazıları tarafından İngilizce dilinde en iyi lirik şairler arasında ve en etkili olanlarından biri olarak kabul ediliyor. Şiirinde olduğu kadar politik ve sosyal görüşlerinde de radikal olan Shelley, yaşamı boyunca şöhret görmüyordu, ancak şiirinin tanınması ölümünden sonra istikrarlı bir şekilde arttı. Shelley, Lord Byron , Leigh Hunt , Thomas Love Peacock ve Frankenstein'ın yazarı olan ikinci karısı Mary Shelley'den oluşan yakın görüşlü şair ve yazarların yakın çevresinin önemli bir üyesiydi.

Shelley, Ozymandias , Batı Rüzgarı Ode , Bir Skylark , Müzik, Yumuşak Sesler Ölünce , Bulut ve Anarşinin Maske'si gibi klasik şiirler için belki de en iyisi . Onun diğer büyük eserleri arasında Çerkes (1819) ve Kraliçe Mab (daha sonra Dünya Daemonu olarak yeniden işlenmiş), Alastor , İslam'ın İsyanı , Adonaïs , Prometheus Unbound (1820) gibi uzun, vizyonel şiirler yer almaktadır. başyapıtı olduğu düşünülen Hellas: Bir Lirik Drama (1821) ve onun son, tamamlanmamış eseri , The Life of Triumph (1822).

Shelley'nin yakın arkadaş çevresi, kayınpederi, filozof William Godwin ve Leigh Hunt da dahil olmak üzere günün en önemli ilerici düşünürlerinden bazılarını içeriyordu. Shelley'in şiir ve düzyazı çıktısı yaşamı boyunca sabit kalmasına rağmen, çoğu yayıncı ve gazeteci eserini küfür ya da iğrenç bir tutuklanma korkusuyla yayınlamayı reddetti. Shelley'in şiirinde bazen gün boyunca sadece bir yeraltı okuyucusu vardı, ancak şiirsel başarıları günümüzde yaygın olarak tanınıyor, politik ve sosyal düşüncesi İngiltere'deki Chartist ve diğer hareketleri etkiledi ve günümüze kadar uzanıyordu. Shelley'in ekonomi ve ahlak teorileri, örneğin Karl Marx üzerinde derin bir etkiye sahipti; şiddetli direnişin ilk - belki de ilk - yazıları Leo Tolstoy'u etkiledi.

Shelley, Robert Browning ve Dante Gabriel Rossetti gibi önemli Victorian ve Pre-Raphaelite şairleri de dahil olmak üzere sonraki üç veya dört kuşak şaire bir mihenk taşı oldu. O Oscar Wilde , Thomas Hardy , George Bernard Shaw , Leo Tolstoy , Bertrand Russell , WB Yeats , Upton Sinclair ve Isadora Duncan tarafından hayran kalmıştı.
Henry David Thoreau'nun Sivil İtaatsizliği , Shelley'in protesto ve siyasi eylemde şiddet içermeyen yazı ve teorilerinden etkilenmişti. Shelley'in popülerliği ve etkisi çağdaş şiir çevrelerinde büyümeye devam etti.
Shelley, 4 Ağustos 1792'de İngiltere'nin Batı Sussex şehrinde, Horsham yakınlarındaki Broadbridge Heath'daki Field Place'de doğdu. Sör Timothy Shelley'nin (1753–1844) en büyük meşru oğlu, 1790–92'de Horsham için Parlamento Üyesi ve 1806-12 arası Shoreham ve eşi Elizabeth Pilfold (1763–1846), [4] Sussex arazi sahibi. Dört genç kız ve bir erkek kardeşi vardı. Erken eğitimini yakındaki Warnham'dan Reverend Evan Edwards'ın öğrettiği evde aldı. Yakınlarında yaşayan kuzeni ve yaşam boyu süren arkadaşı Thomas Medwin , erken çocukluğunu Percy Bysshe Shelley'deki Yaşamında anlattı. Büyük ölçüde balıkçılık ve avcılık gibi ülke içi uğraşlarında geçirilen mutlu ve mutlu bir çocukluktu.

1802'de Middlesex , Brentford Syon Evi Akademisine girdi. 1804'te, Shelley, Eton Koleji'ne girdi ve zayıf bir şekilde atlattı ve bu olayları “Shelley-yemler” olarak adlandırılan büyük oğlanlar tarafından öğle saatlerinde neredeyse günlük bir çete işkenceye maruz bırakıldı. Çevrilmişken, genç Shelley'in kitapları ellerinden kopardı ve kıyafetleri bir sesin yüksek tiz “çatlak soprano” ında çılgınca ağlayana kadar çekti ve yırtıldı. Bu günlük sefalet, Shelley'in sahtekarlığa katılmayı reddetmesi ve oyunlara ve diğer genç etkinliklere karşı gösterdiği ilgisizliğe bağlanabilir . Bu özellikleri nedeniyle "Mad Shelley" takma adını aldı. Shelley, Eton'da bilime büyük bir ilgi duydu, ki bu da genellikle mantıklı olduğu düşünülen bir oğlan için şaşırtıcı bir şekilde yaramazlık yapmaya neden olacaktı. Shelley, çoğu zaman arkadaşlarının eğlencesine, odasının kapı kolunu şarj etmek için bir sürtünmeli elektrikli makine kullanırdı. Onun beyefendi öğretmen, Bay onun arkadaşlar özellikle eğlendirdi Bethell, odasına girmeye çalışırken, Shelley'in en güzel protestasyonlarına rağmen, elektrik şoklarının gürültüsünde alarm verdi. [8] Yaramaz tarafı yine "okuldaki son yaramazlık" tarafından gösterildi. Bu, Eton Güney Çayırında barutla bir ağacı havaya uçurmaktı. Bu joker olaylara rağmen, Shelley, W. H. Merie, Shelley'in Eton'da hiç arkadaş edinmediğini hatırlattı;

10 Nisan 1810'da Oxford Üniversitesi Koleji'nde çalıştı. Efsane, Shelley'in Oxford'da sadece bir derse katıldığını, ancak günde on altı saati okuduklarını söylüyor. İlk yayını Gotik bir romaydı Zastrozzi (1810), Zastrozzi adlı kötü adam aracılığıyla ilk ateist dünya görüşünü körükledi; Bu yıl sonunda St Irvyne tarafından takip edildi ; ya da, Rosicrucian: Bir Romance (1811 tarihli). Aynı yıl, Shelley, kız kardeşi Elizabeth ile birlikte, Victor ve Cazire tarafından Orijinal Şiir yayınladı ve Oxford'da, ayetlerin bir dizi (görünüşte burlesk ama oldukça yıkıcı) yayınladı , Margaret Nicholson'un Posthumous Fragments, Thomas Jefferson Hogg .

1811'de, Shelley, anonim olarak, üniversite yönetiminin dikkatine sunulan Ateizm Gerekliliği adlı bir kitapçık yayınladı ve Dean, George Rowley de dahil olmak üzere Kolej arkadaşlarından önce ortaya çıkmaya çağrıldı. Broşürün yazarlığını reddetmeyi reddetmesi, 25 yaşındaki Oxford'dan kovulmasıyla sonuçlandı. Hogg ile birlikte 1811 martı. 2006 yılının ortasında, Shelley'in uzun zamandır kaybettiği Şiirsel Denemesinin, şu anda University of London'ın bir centilmen tarafından Londra'da 1811'de Londra'da Crosby ve Company tarafından basılan uzun, strident anti-monarşik ve savaş karşıtı şiirleri üzerine yeniden keşfedilmesi. Oxford "ve Harriet Westbrook adanmış" - çıkarılması için Hogg'un politik motifleri ("parti meselesi") anlamını güçlendiren yeni bir boyut kazandırıyor.
Shelley, babasının müdahalesinin ardından geri döndürülmesi için seçilmesine karar verdi. Bunu yapmayı reddetmesi, babasıyla birlikte düşmesine yol açtı.
28 Ağustos 1811'de Oxford'dan gönderildikten dört ay sonra, 19 yaşındaki Shelley, 16 yaşındaki Harriet Westbrook'la birlikte İskoçya'ya göç etti ve aynı yatılı okulda , babasının yasakladığı Shelley'in kızkardeşleri gibi. Onu görmek için. Harriet Westbrook, okuldaki ve evdeki mutsuzluğu nedeniyle kendini öldürmekle tehdit eden tutkulu mektupları yazıyordu. Shelley, kuzeni Harriet Grove ile olan annesinin annesinin ve kız kardeşlerinden koparılmasının ardından kalbini yitirdi ve uzun yaşamamaya ikna edip, Westbrook'u kurtarmaya ve onun faydalanıcısını yapmaya karar verdi.Westbrook'ın Harriet'in çok yakın olduğu 28 yaşındaki kız kardeşi Eliza, genç kızın gelecekteki baronetiyle dalga geçmesini teşvik ediyor gibi görünüyor. Westbrooks, onaylamıyormuş gibi davrandı ama gizlice seçilmeyi teşvik etti. Ancak Efendim Timothy Shelley, oğlunun onun altında evlendiğini (Harriet'in babası bir tavernayı tutmuş olmasına rağmen) evlendiğini, Shelley'in ödeneğini iptal ettiğini ve çiftin Field Place'deki çiftini almayı reddettiğini söyledi. Harriet ayrıca, Shelley'den nefret eden kız kardeşi Eliza'nın onlarla yaşadığı konusunda da ısrar etti. Shelley arkadaşı Hogg'u paylaşmaya davet etti ama Hogg Harriet'e ilerlerken ayrılmasını istedi. Shelley aynı zamanda, 28 yaşındaki evli olmayan, ileri görüşlere sahip bir okul öğretmeni olan Elizabeth Hitchener ile yoğun bir platonik ilişki içerisindeydi. Shelley'nin “ruhumun kızkardeşini” ve “ikinci kendimi” dediği Hitchener, bir Ütopya alegorisi olan felsefi şiiri Kraliçe Mab'ın yazılmasında onun ilham ve özdünyası oldu.

Yazar istatistikleri

  • 35 okur beğendi.
  • 140 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 142 okur okuyacak.