Giriş Yap

Perfectus Belaslatinas

Yazar
9.5
15 Kişi
Unvan
Yazar, Hristiyan Din Adamı

İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kişileri, zamanı ve olayların geçtiği yerleri değiştirerek kitabı okuduğunuzda şaşıracaksınız. "Neden inanmıyorsun? İsimleri ve tarihleri değiştir, anlatılan senin hikayendir!" (Horatius) Geçmişten adam hisse kaparmış...Ne masal şey! Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi? "Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi? (Safahat)
Reklam
128 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kemal Gözler'in internette yaptığı araştırmalar sonucunda tesadüfen bulduğu bir kitaptır. Kitabın aslı latince. 14. yüzyılda yazıldığı düşünülmektedir. Kitapta eksik sayfalar ve yıpranmış okunmayan sayfalar bulunmaktadır. Gözler bu kısımları kendince tamamlamaya çalışmıştır. Latince kelimelerin çevirisideki zorluklardan dolayı çoğu kelime asli olarak bırakılmıştır fakat bu kelimelerin açıklaması uzunca yapılmıştır. Sunuş kısmında bunu yeterince açıklamıştır. Biraz kitaptan da bahsedersek; kitap manastır yönetimine yeni seçilen bir iktidarın (tam anlamda böyle değil. Sunuş kısmında açıklanmıştır.) , nasıl yönetimi ele geçirdiğini anlatmaktadır. Yazar bunu dört kısımda yavaş yavaş nasıl gerçekleştirdiğini anlatmaktadır. Kitabı okudukça olayların aslında hiç yabancı gelmediğini görmekteyiz. Ders çıkarılacak bir kitap. Kitap cep kitabı boyutunda basılmıştır. Toplam 30 sayfalık bir kitap olduğu söylenebilir. Okumak çok kısa bir zamanınızı alır. Sizlere tavsiyem kitabı en kısa zamanda temin edip okumanız.
128 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Öncelikle, kitabın çevirisinin kamu hukuku alanında otorite kabul edilen Kemal Gözler tarafından yapıldığının belirtilmesi gerekir. Kitap aslında zamanında manastırların özerkliğini nasıl kaybettiğini aşamalı olarak anlatıyor. Tarih tekerrür! diyemeden edemiyor insan. Aynı durum Türkiye'deki üniversitelerin rektör atamaları için geçerli. Kitaptaki yer ve kişileri Türkiye ile değiştirdiğimizde değişen bir şey olmuyor, hikaye aynı. Akademik özerklik nasıl sinsice bozguna uğratılırın cevabı aşamalı olarak anlatılıyor. Hatta benzerliği vurgulamak açısından kitaptan bir bölüm ekliyorum. "Başrahip manastırın magister ve discupulus'larından gelen büyük bir tepki ile karşılaştı. Bu yıllarda ordomuzda Çin'den geldiği söylenen ve kendisine mors atra denen pandemia hüküm sürüyordu. Magisterler pandemia'ya rağmen maskelerini takarak, bahçede başrahip binasına sırtlarını dönerek, yeni başrahibe karşı tepkilerini göstermekten çekinmediler. Karda kışta yılmadan protestolarını günlerce sürdürdüler. Discipulus'lar da manastırın bahçesinde yeni başrahibe karşı protesto gösterilerinde bulundular. Discipulus'lardan gözaltına alınanlar olduysa da daha sonra serbest bırakıldılar. Görüldüğü üzere, binlerce yıl önce vuku bulmuş olay aynı şartlarda Türkiye'nin daha doğrusu Boğaziçi üniversitesinin başına geliyor. Hey hat! Şaşırmamak elde değil. Sayın Gözlere bu eseri Türkçeye kazandırdığı için en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42