Peter Sekirin

Peter Sekirin

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
16
Gösterim
"Kendimi sanki üç yüzyıl yaşamışım gibi hissediyorum, bu boş ve saçma hayattan sıkıldım."
Peter Sekirin
Sayfa 80 - Cümle Yayınları
Bir gün Çehov, bana "Aşkın zamanla tükendiği doğru değil. Hayır, gerçek aşk yok olmaz; geri döner ve geçen zamanla güçlenir..." dedi.
"Tolstoy, bir sanat ve üslup ustası olarak, kimsenin Çehov'un yeteneklerine ulaşamayacağını söylerdi."
Peter Sekirin
Sayfa 127 - Cümle Yayınları
250 syf.
Önsezilerim, Çehov’un cefakâr ve yorgun bakışlarının altında çetin bir yaşanmışlığın olduğunu söylüyordu. İnsanlar okudukları yazarları tanımıyorlar. Okunan kitap sayısını bir an evvel yükseltmek için sarf ettikleri çabanın beyhude, abes ve üstünkörü olduğunu anlayamıyorlar. Çehov'u da bu husustan ırak: psikolojisini incelemek, hayatının ufak detaylarına inmek, hayatının eserlerine ne denli yansıdığını bilmek, etkilendiklerini öğrenmek için Peter Sekirin'in Rusya kütüphane arşivlerinden derlediği bu kitabı temin etme gereği duydum. Mahut kitabın içeriği: Çehov'un başta Maksim Gorki ve Leo Tolstoy olmak üzere muhitindeki kişilere mektuplarının, bu kişilerinse Anton Çehov'a gönderdikleri mektupların birleşimidir. Ayrıca Çehov Hatıraları'nı 1k'ya benim kazandırmış olmamsa ufak çaplı gurur doğuruyor içimde.

Çoğu insanı anlaşmaya layık görmediğim için yazarları günlük hayatlarına kadar merak ediyor, onlarla karşılıklı olabilmenin hayallerini kuruyorum. Bu hususta bahsi geçen kitap ise Çehov'u her sayfada karşımda tezahür ettirdi. Komikliğinden söz ediliyorsa karşımda espriler yapan bir Çehov, hayırhah halinden söz ediliyorsa karşımda karşılık beklemeksizin yardım eden bir Çehov görüyordum. Evet, oldukça yardımsever birisiymiş. Hatta ona "Gençlerin ve Köylülerin Dayanağı" lakabını takıyorum. Gençler tarafından kendisine incelenmesi için gönderilen hikayeleri tek tek inceler, düzeltir ve yayınlanması için gazetelere gönderirmiş. Ayrıca Rusya'nın açlık yıllarında Leo Tolstoy (ikisini yan yana duymak ve yazmak tüylerimi diken diken ediyor) ile birlikte ücretsiz lokantalar açmış, köylü halkının sağlığı için aylarca kazanç gözetmeksizin (ayrıca doktordu) yardımda bulunmuştur. Bakkalları batarak iflas eden sekiz kişilik ailesini tekrar ayaklandıran ve Melikhovo'da taşra evi alan birisidir. Adeta tek başına bir devlettir Çehov. Cefakâr ve yorgun bakışlarına tezat olarak, ona yazılan mektuplarda esprili ve güler yüzlü olduğundan çokça bahsedilir. Pekâla, "Çehov'u keşfettikten sonra kimseyi yakışıklı göremiyorum." dediğim kişiyi elbette birisi kapmış :) ismi de zilli Olga Knipper. Çehov'un "Martı" oyununda aktris olan Olga Knipper (düşünsenize hayat eşiniz yazdıklarınızı oynuyor) bu vesileyle onunla evlenmiş ancak bu evlilikleri Çehov'un ölüm nedeniyle yalnızca 3 yıl sürmüştür. 1904 yılında Tüberküloz'un esiri olan Çehov, Almanya'da vefat etmiştir. Gorki'nin Çehov'un ölümünden sonraki şu mektubu beni de kızdırmış, düşündürmüştür:

"Çehov'un cenazesinden henüz yeni geldim ve çok üzgünüm. Ne kadar derinden üzüntülü olduğumu tam anlamıyla açıklayamam. Çehov, tüm hayatı boyunca kabalığa karşı savaşan harika bir insan ve sanatçıydı. Ama Anton Çehov, Rusya'ya, taze istiridye nakliyesinde kullanılan bir demiryolu taşıtıyla nakledildi...
Bunlar küçük şeyler ama istiridye taşıtını hatırladığımda düpedüz kızgınlıktan ağlayacağım... Rus toplumu için bu saygısızlığı kabul edemiyorum.
Ben sadece onu gerçekten sevenlerin şahsi, özel bir cenaze tercih ederdim. Onun yerine "toplumsal şahsiyetler" diye adlandırılan ve büyük gürültücü, kalabalık ve kaba adamlar ve kadınların karmaşasıydı.
Kalabalık arasında Çehov hakkında tek bir söz edilmedi. Onun yerine elbiseleri, ben ve Şalyapin dahil gördükleri ünlüleri tartıştılar. Şöyle konuşuyorlardı:
"Bak işte karısı!"
"Bu kim?"
"Bak ağlıyorlar!"
"Ona acımamalısın, tiyatroda ayda binlerce ruble kazanıyordu."
Olan biten son derece kaba, sırnaşık ve küstahtı. Bunun hakkında ve Bunin, Kuprin, Andreev gibi bazı yakın arkadaşlarının katkılarıyla bir yazı yazmayı planlıyorum. Bir kitap yazacağız: Çehov'un Hatıraları."
"İnsanlar arkanızdan konuşuyorsa onlardan öndesiniz demektir." der Çehov.
Peter Sekirin'in amacı da sanırım Gorki'nin gerçekleşmeyen bu isteğini gerçekleştirmekti.

İnsanların okudukları yazarlardan haberdar olduğunu görebilirsem ne mutlu bana!

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.