Philip Mattar

Philip Mattar

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Philip Mattar
Unvan:
Yazar, Tarihçi
Doğum:
Kudüs, 1944
Birçok arap gibi. Emin de Osmanlıcı idi (Osmanlı devletine bağlıydı.) Bu, kendisini imparatorluk içindeki müslümanlarla özdeşleştirme düşüncesine dayanıyordu. 1912 ile 1917 arasındaki Türkleştirme hareketi, Rıza'nın ayrılma (decaentralization) ve yenilkçi düşüncelerinin etkisi ve 1915 ve 1916'de, günlüklerinde yer aldığı gibi, Türk ordusundaki tecrübeleri sonucunda bağlılığı zayıfladı.
Philip Mattar
Sayfa 26 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Emir Hüseyn'in 1916'nın ortasında Arap isyanını başlattığında Emin (ve diğer Filistinliler), onu, Suriye ve Filistin'i birleştirmeyi amaçlayarak yıllarca derinden uğraştığı siyonizmi engellemek için bir fırsat olarak gördü. Ve fırsatı gelince de Osmanlı ordusundan (ve Osmanlıcılıktan) ayrılıp, Arap isyanına katıldı.
Philip Mattar
Sayfa 26 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Yahudilere göre, Araplar, alanın kutsallığını kendilerinden sonra keşfetmişler ve kışkırtıcı olmuştu.
Philip Mattar
Sayfa 71 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
1880'in ilk yıllarında Yahudi göçü hızla artarken, Filistin’in yüzde 80'i müslüman, yüzde 15'i Hristiyan ve yüzde 5'i Yahudi, yaklaşık 500.000 nüfusu vardı. Osmanlı İmparatorluğunda dinî farklılıklara müsamaha gösteriliyordu ve her dinî topluluk, dinî ve toplumsal işlerinde kendi hukukuna sahipti. İmparatorluk, Doğu Avrupa'daki gibi katliam ve inanç zulmüne hiç şahit olmadı
Philip Mattar
Sayfa 18 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Türkler, kısıtlamalar koymaya çalıştı, fakat Avrupalı güçler, Yahudi vatandaşlarının lehinde kapütülasyonları (müslüman olmayan dost devletlere verilen ekonomik ve siyasal imtiyazlar) devreye soktular. Ve Yahudiler, göç ve toprak satımında Osmanlı sınırlandırmalarından kurtulmak için Türk ve Filistinli yetkililere rüşvet verdiler.
Philip Mattar
Sayfa 20 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
1896'da, Osmanlı başkentine Theodor Herzl'in seyahatini duymuştu. Herzl, Yahudi sorunlarını muhtemelen Filistin'de bir Yahudi devleti kurarak çözmeyi önerdiği "Yahudi Devleti" kitabını daha yeni yayınlamıştı. Herzl, Sultan Abdulhamid’e para yardımı veya Emin'in anlattığı şekliyle "rüşvet" karşılığında Filistin'i Yahudilere vermeyi önerdi. Sultan'ın cevabı şuydu: "Toprağın bir adımını bile satamam, çünkü o benim değil, halkımındır... Yahudilerin milyonları kendilerinin olsun, imparatorluğum parçalandığında Filistin'i karşılıksız elde edebilirler."
Philip Mattar
Sayfa 28 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Müftü'nün hayatının hiçbir dönemi, II. Dünya Savaşındaki kadar ihtilaflı olmamış ve çarpıtılmamıştır. Siyonistler, onun işbirlikçi ve savaş suçlusu olduğunu ispatlamaya öylesine can atıyorlardı ki, Naziler'le olan bağlantılarını abarttılar.
Philip Mattar
Sayfa 151 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Müftü, 1950'lerde Duvar ihtilafları süresince, siyonistlerle olduğu kadar, Yahudilere yardım ettikleri için İngilizlerle de mücadele ettiğini söylüyordu. Oysa deliller tersini gösteriyor. 23 Eylül 1928'den 1 Eylül 1929'a kadar ifadeleri ve hareketleri, bu bir yıl boyunca İngiltere ile işbirliği yaptığını, isteklerine rıza göstermeyip, şiddeti desteklemeyerek Filistinlileri kışkırtmaya karşı olduğunu belirtir. Ona göre bunun nedeni, 1928'de Duvar ile ilgili, statükoya dayanan İngiliz siyasetinin, Arap taraftarı olmasıydı.
Philip Mattar
Sayfa 72 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Müftü, 4 Temmuz 1974’te Beyrut Amerikan Üniversitesi Amerikan Hastanesinde öldü. Son arzusu, Kudüs'te, doğduğu yere, Herod kapısının dışında, en sevdiği yeri, Haram-ı Şerifi tepeden gören bir yerde, bir müslüman mezarlığına gömülmekti.
İsrail yetkilileri, cesedinin Kudüs'e girmesine izin vermediler.
Philip Mattar
Sayfa 173 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Suriye, Filistin, Irak ve Ürdün liderlerinden oluşan ve Müftü'nün de sözcüsü olduğu gizli bir Arap Komitesi kuruldu. Amaçları isyan yoluyla bağımsızlık kazanmak, ardından da bağımsız Arap ülkelerini, "Arap Ulusu" çevresinde birleştirmekti.
Philip Mattar
Sayfa 143 - Akademi - Ağustos 1.Baskı 1991
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Philip Mattar
Unvan:
Yazar, Tarihçi
Doğum:
Kudüs, 1944

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.