Pico Della Mirandelo

Pico Della Mirandelo

8.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
2
Beğeni
·
388
Gösterim
Adı:
Pico Della Mirandelo
Tam adı:
Giovanni Pico Della Mirandola
Unvan:
İtalyan Filozof, Yazar
Doğum:
Mirandola, İtalya, 24 Şubat 1463
Ölüm:
Floransa, İtalya, 17 Kasım 1494
Ey adam!
Biz sana ne hazır bir yüz ne de özgün, doğuştan gelen bir özellik verdik, ta ki kendi yerini, biçimini, yeteneklerini kendin seçesin, onları kendi yargın, kendi kararın ile edinebilesin. Bütün öteki yaratıkların doğası bizim koyduğumuz yasalarla belirlenip sınırlanmıştır. Oysa senin önünde böyle sınırlamalar yok, kendi yüzünün çizgilerini sana koruma görevini verdiğimiz özgür isteğinle çizebilirsin. Seni dünyanın tam ortasına koyduk, baktığın yerden dünyadaki her şeyi daha kolay görebilesin diye. Seni ne yersel ne göksel, ne olumlu ne olumsuz olarak yarattık; özgür, olağandışı bir yontucu gibi kendini, kendi seçiminle biçimleyebilesin diye. Aşağıya, yaşamın kaba biçimlerine inmek de tanrısal yaşam sürenlerin düzenine çıkmak da senin elinde.
Peki bizim sözünü ettiğimiz bu eller, bu ayaklar da ne? Elbette onlar ruhun ayaklarıdır: Açıkçası, ruhun, top­rağa tutunan kökler gibi yeryüzüne tutunduğu en değersiz bölümü. Demek istediğim şu: yanan kösnü ateşini o doyurup besler, duyusal güçsüzlüğün öğretmeni odur. Ruhun kolayca öfkeleniveren bu gücü­nü niye “el” diye adlandırmayalım?
El, isteme yetisinin savaşçısıdır, istek uğruna dövüşür, tozda, güneşte ona yiyecek sağlamaya uğraşır. Gölgede yatan her şeyi, onun yutması için ele geçirir. Bu eller, bu ayaklar gövdenin bütün duyusal bölümleridir. Dedikleri gibi ruhu geriye çeken dikkat bunlarda barınır.
Özgürlük, bizim evrenimizin yasalı olduğunu yadsımaz, tersine evrenin yasalılığına dayanır.
Kendimizden hiçbir şey katmadan, kendi aklımızla kavradığımız, işlediğimiz hiçbir şey ortaya koymadan sayısız başka filozofun düşüncelerini tartışırsak bunun ne yararı dokunur bize? Bilgelerin şöleninde, şölene katkısı olmayan birinin durumuna düşeriz.
... çünkü ağacı ağaç yapan kabuğu değil duygusuz, sorumsuz doğasıdır. Yük hayvanını yük hayvanı yapan da postu değil kaba hayvansal ruhudur. Göksel varlıkları göksel varlık yapan, yörün­gesel biçimleri değil uyumlu düzenleridir. Son olarak melekleri melek yapan gövdeden kurtulmuş olmaları değil tinsel anlaklarıdır. Kendini midesine adayan, yerde sürünen birini görürseniz, bilin ki o bir adam değil bir bitkidir. Caliypso’nun hilelerindeki gibi imgelemin boş biçimlerinden gözü kamaşmış birini görürseniz, o baştan çıkaran dilekleri yüzünden kendi duyularının kölesi olmuşsa, gördüğünüz insan değil hayvandır.
Pisagorcular suçlu insanları hayvanlara, Empedokles’e inanacak olursak, bitkilere dönüştürür. Onlara öykünerek, Muhammed’in de sık sık Tanrının, koyduğu yasadan ayrılanların hayvanlaşacağını söylediği bilinir.
tüm felsefe çalışmaları (zamanımızın kötü durumunda olduğu gibi) onurdan, ünden çok horlanmaya, hakarete uğramaya yol açıyor. Uygulamada, felsefenin kimse tarafından araştırılmaması ya da azınlık tarafından çalışılması gerektiği yolundaki öldürücü, canavarca inançlar bütün usları ele geçiriyor. Bizim büyük bir dikkatle incelediğimiz, şeylerin nedeni, doğanın yolları, evrenin planı, Tanrı’nın amacı, yerin göğün gizleri gibi konular, yarar sağlamadıkça ya da o kişinin işine gelmedikçe göz önüne alınmaya ya da parmak ucuyla tutulmaya değmez şeyler gibi görülüyor.
Rönesans döneminin en büyük araştırmacılarından ve hümanizmin başat isimlerinden birisi olan Pico Della Mirandelo'nun felsefe, bilim, din ve büyü üzerine yazdığı 900 tezin Roma'da sunulacağını düşünerek -maalesef Papalık tezleri yasaklamıştır- kaleme aldığı bu tanıtıcı metin bulunduğu çağa yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Mirandelo içinde bulunduğu dönemin sancılarını onaran bir bilinçle yazar. Ne skolastik bir din savunusu vardır metinde ne de materyalist bir bilim anlayışı, her alandan beslenmeyi öğrenmiş bir entelektüel olarak, uzlaşmaz görünen, döneminde çatışma içerisinde olan birçok alanı ve filozofu kaynaştırmakla övünür. Ancak onu asıl ön plana çıkaran kısım, çağında adet olmayan bir biçimde hem tüm dünya insanlarının ortak mirasına sahip çıkması hem de insanı Tanrı'nın özünün tecelligahı olma şansına sahip bir mahlukat olarak yüceltmesidir.

Eser dünya tarihinin belirli bir dönemine tanıklık etmesi bakımından önemli, özellikle döneme ilgi duyan arkadaşlar inceleyebilir.
Rönesans felsefesi üzerine çok güzel bir kitap, metnin içeriği ile alakalı kitap içerisinde onlarca dipnot bulunuyor, çevirmen Levent Özşar okuyucuya bu bağlamda enfes bir kolaylık sağlamış, kitap cep boy olduğundan dolayı hemen her yere rahatlıkla götürülebilir, akıcılıkta oldukça iyi, kısa sürede kitabı bitirebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Pico Della Mirandelo
Tam adı:
Giovanni Pico Della Mirandola
Unvan:
İtalyan Filozof, Yazar
Doğum:
Mirandola, İtalya, 24 Şubat 1463
Ölüm:
Floransa, İtalya, 17 Kasım 1494

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.