1000Kitap Logosu
Pierre Boileau

Pierre Boileau

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
39 Kişi
85
Okunma
3
Beğeni
818
Gösterim
Tam adı
Pierre Louis Boileau
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
28 Nisan 1906
Ölüm
16 Ocak 1989
Yaşamı
Pierre Boileau 28 Nisan 1906'da Paris'te, Pierre Louis Boileau olarak Fransa'da dünyaya geldi. Ölüm Korkusu (1958), Seytan ruhlu insanlar (1955) ve Seytanca (1996) tarafından tanınan bir yazardır. 16 Ocak 1989'da Beaulieu-sur-Mer, Alpes-Maritimes, Fransa'da öldü.
Oblomov
Vertigo'yu inceledi.
210 syf.
Vertigo’nun kelime anlamı baş dönmesi, tıp literatüründe ise “etrafınızdaki cisimlerin hareket ettiği ve dünyanın döndüğü hissini yaratan bir hastalık” olarak geçiyor. Romanın kahramanı olan Flavières da bu dertten muzdarip. Başına ne geldiyse bu “Vertigo” belası yüzünden geliyor. Flavières eski bir polis müfettişi ve bir gün üniversiteden arkadaşı olan Gevigne kendisinden karısı Madeleine’i takip etmesini istiyor. Çünkü Gevigne’ye göre karısının bir takım takıntıları var ve bazı sırları barındırıyor. Olaylar Flavières’in işi kabul etmesiyle başlıyor ve giderek gizemli bir hale dönüşüyor. İlerleyen her sayfada gizem daha da artıyor ve tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde son buluyor. Vertigo, 1958 yılında romanı okuyup çok etkilenen Alfred Hitchcock tarafından da sinemaya aktarılmış. Başrollerini James Stewart ve Kim Novak’ın oynadığı film sinema tarihinde önemli bir yere sahip olmuş ve iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş. Kitaba dönecek olursak Vertigo, Fransız polisiye edebiyatının kült isimleri olan Thomas Narejac ve Pierre Boileau tarafından yazılmış. Yazarlar, eserde insan psikolojisini bir psikanalist gibi derinlemesine incelemişler, saplantıya dönüşen bir arzunun insanı nerelere götürdüğünü ustalıkla okuyucuya aktarmışlar. Bu sayede eser polisiye edebiyatında zirve yapmış hatta onun sınırlarını aşıp muhteşem bir edebiyat ziyafetine dönüşmüş. Bana göre sadece polisiye severlerin değil, kaliteli edebiyat seven herkesin okurken keyif alabileceği güzel bir seçenek.
Vertigo
8.2/10
· 37 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
24
210 syf.
·
9/10 puan
Akba Yayınları'ndan Madeleine adıyla çıkan ilk baskısını okuduğumda Hitchcock versiyonu Vertigo filmini defalarca izlemiştim çoktan. Buna rağmen filmdekinden çok farklı sonuyla orta şiddetli bir şok yaşamıştım. Yıllar sonra bir de Alakarga baskısını okumaya niyetlendim ve sadece yarım günde aynı keyfi alarak tamamladım. Vertigo, her ne kadar filmi için olsa da evvelce 27 sayfalık bir değerlendirme yazdığım bir eser. O yüzden buradaki birkaç paragrafa sığdırmak istemiyorum. Sadece kara roman türünün efsanevi örneklerinden biri olduğunu ve ecnebilerin thriller ve suspense dediği türleri tam isabetle karşıladığını belirtmekle yetineyim.
Vertigo
8.2/10
· 37 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8
Serdar Poirot
Mühendis Sayıları Seviyordu'yu inceledi.
178 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Oldukça güzel bir polisiye roman. Bir atom araştırma merkezinde konusunda uzman bir bilim adamı öldürülür ve bir bomba tüpü çalınır. Ancak olay yerine çok kısa sürede varanlar katili bulamaz. Normalde kaçması imkansızdır. Ancak komiser Mareuil ufak bir ipucundan ölen adamın şoförü olan Raoul'a ulaşır ancak gerçek görünenden çok daha farklıdır. Bir kaç cinayet ve teşebbüsün de olduğu bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.
Mühendis Sayıları Seviyordu
Okuyacaklarıma Ekle