1000Kitap Logosu
Prof. Dr. Ali Berat Alptekin

Prof. Dr. Ali Berat Alptekin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
15 Kişi
78
Okunma
4
Beğeni
307
Gösterim
Unvan
Türk Dili ve Edebiyatı Profesörü, Araştırmacı Yazar, Akademisyen
Doğum
Silifke / Mersin / Türkiye, 14 Mayıs 1952
Ölüm
Konya / Türkiye, 31 Ağustos 2019
Yaşamı
Prof. Dr. Ali Berat Alptekin, Mersin ilinin Silifke ilçesine bağlı İmamuşağı köyünde 14 Mayıs 1952 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ancak nüfus kayıtlarındaki doğum tarihi 10 Nisan 1953’tür. Prof. Dr. Alptekin, ilk öğrenimini köyünde bulunan Bağalanı İlkokulu’nda, 1960-1965 yılları arasında görmüştür. Silifke Lisesinin orta kısmını 1965-1969, lise kısmını ise 1969-1972 yılları arasında tamamlamış; 1973 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Matematik Bölümüne kayıt yaptırmıştır. Bu bölüme 33 gün devam etmiş, ancak edebiyat sevgisi daha ağır bastığı için o dönem verilen geçiş hakkından yararlanarak aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne geçiş yapmıştır. Burada Türk Dili ve Edebiyatı alanının önde gelen hocalarından dersler almıştır. Prof. Dr. Orhan Okay, Prof. Dr. Kaya Bilgegil, Prof. Dr. Mehmet Akalın, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Bilge Seyidoğlu, Prof. Dr. Ensar Aslan, Prof. Dr. Haluk İpekten, Prof. Dr. Selahattin Olcay ve Prof. Dr. Efrasiyap Gemalmaz ders aldığı hocalardandır. Bu Bölümden 1977 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından Kasım 1977 - Nisan 1979 yılları arasında ortaokul ve lise öğrenimini gördüğü Silifke Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmıştır. 13 Şubat 1978 tarihinde Hüsniye ve Ali Boz çiftinin sınıf öğretmeni olan kızları Ayşe Boz ile evlenmiştir.
Lale
Halk Bilimi Araştırmaları'ı inceledi.
326 syf.
·
4 günde
Kitap, alan ile alakalı olsun olmasın herkese hitap eden, dolu dolu ve ufku genişleten bir eser. Günümüz gelenek ve göreneklerinde yer alan unsurların aslında hangi kanal ile bize geldiği, geldiği yolda geçirdiği değişimlerin görülmesini sağlıyor . Yayımlanan makalelerini tek kitapta toplayan yazar, sizleri kültürü bol, ufku geniş bir yolculuğa çıkarıyor, üstelik akademik bir üslupla. :)))
Halk Bilimi Araştırmaları
Okuyacaklarıma Ekle
12
Emre Şeyda
Halk Şiirinden Seçmeler'i inceledi.
314 syf.
Bu kitabı okuduktan sonra halk şairlerinin ve aşıklarının şiirlerinin daha hoşuma gittiğine kesin karar verdim. Pek çok şiir kitabı okuyorum bu aralar ve yüzde 90'ı beni sıkıyor bunaltıyor. Bu durum şiire olan zayıf tutkumu daha da köreltiyor. Şiirler tanışmak ve onu sevmek için yaptığım tüm çabalar sonuçsuz kalmak üzere ama bu kitap beni biraz rahatlattı açıkçası çünkü halk şairleri ve ozanlardaki sadelik ve duyguyu anlatmadaki duruşları gerçekten çok hoşuma gitti. Bunda bu kitabın derleme olması da çok etken. Çünkü seçme şiirler var seçme şiirler olmasa gene aynı duygular olur muydu bilmiyorum açıkçası. Halk şiirlerine ilginiz varsa tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
Halk Şiirinden Seçmeler
Okuyacaklarıma Ekle
9
Aysegül Kılıç
Halk Şiirinden Seçmeler'i inceledi.
314 syf.
·
151 günde
·
Puan vermedi
Halk şairlerinin hayatlarını bize tanıtan ve onların şiirlerimden dört beş örneğin yer aldığı bir kitap. Güzel bir kitap olmuş. Karacaoğlan'dan, Pir Sultan Abdal'a, Erzurumlu Emrah'tan, Ruhsati'ye kadar pek çok şair var.
Halk Şiirinden Seçmeler
Okuyacaklarıma Ekle
1