Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan

Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan

Çevirmen
9.6/10
10 Kişi
·
20
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
288 syf.
·41 günde·Beğendi·10/10
Peygamber (sav) buyurmuş :
"Birbirinize sırt çevirmeyin, buğz etmeyin, haset etmeyin, küsüp ilgi kesmeyin. Ey Allah'ın kulları! Kardeş olun. Müslüman Müslümanın kardeşidir,ona zulmetmez, onu mahrum bırakmaz, onu küçük düşürücü hareketlerde bırakmaz. Kişinin Müslüman kardeşini tahkir etmesi kötülük olarak ona kafidir. "

İmam Gazzali'nin İhyâu Ulumi'd-Din adlı kitabının Dostluk ve Kardeşlik bölümünün çevirisi niteliğinde bir kitap fakat öyle muazzam bir kitap ki aslına uygunluğunun kanıtı olarak bir sayfası Türkçe aynı içerik olan karşı sayfası Arapça olarak yazılmış.

Okul, finaller, Bütünlemeler derken kitap okuma hızım çok düştü fakat aklım hep bu kitaptaydı öyle güzel öyle mutlu ediyordu beni. Ders çalışmaya ara verdiğinizde kitap okumaya yöneltmeyi her kitap başaramaz :))

Arkadaşlığın kardeşlikten farklı olmadığını Kuran ve Sünnetten delilerle öyle güzel anlatıyor ki insanın daha fazla arkadaş edinip güzel muamele edesi geliyor. Kısaca kardeşlik güzel şey...
288 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle tavsiye ederim, dili çok sade anlaşılır, aslına da sadık kalarak bir sayfa arapça bir sayfa türkçe olarak hazırlanmış kitap. İlişkilerin arkadaşlıkların zayıfladığı şu zamanda dostluk adabını öğreten harika bir kitap
288 syf.
·33 günde·Puan vermedi
İmam Gazali'nin büyük ilmi becerisini konuşturduğu İhyau Ulum'id-Din i her Müslüman kişinin okuyup anlaması gerekir. Hayatı sorgulamanızı sağlayacak ve sizi başka bir aleme götürecek kitap..

Kitabın ana fikrini 3 maddede verebiliriz;
-Allah için sevmek, buğz etmek
-Kardeşlik adabı
-Dost kişide aranacak vasıflar
Ve gerek ayet gerek hadisler ile bu konuların desteklenmesi güzel, yerinde olmuş.

Okuyup, okutulması gerekir.
288 syf.
·10/10
Dostluğu her zaman önemseyen biri olduğumu sanırdım; hatta etrafımdakiler bazı yaptıklarıma abartmıyor musun diye sorarlardı. Kitabı okuyunca Peygamberimizin (sav) ve sahabilerin yaptıkları davranışları öğrendikçe kendime "ben dost olabilecek miyim? " diye sordum. İslam nasıl güzel bir din ki Allah için dost olan kimselere arş'ın gölgesini vaad ediyor Allah..

Ve Allah yolunda buğz etmek de en az Allah yolunda sevmek kadar önemlidiri anlatıyor kitap.

Peki sizin hiç cüzdanından habersiz bir şekilde para alabileceğiniz bir dostunuz oldu mu?

Menfaatler, yararlar için değil..
Allah rızası için dostlar bulmak nasip olsun herkese..
159 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
İslam'da dostluk ve kardeşlik...Bencilleşen insan dostluk veya sevgiyi önce kendine indirgiyor..Veya 2'ye kendine ve karşı cinse.Daha sonra çekirdek aile'ye.... geniş aile de dostluk ve sevgi ise maharet istiyor...Ve bencilleşen insan dostluk ve sevginin indirgenemeyeceğini unutuyor veyahut bilmiyor.Bu kitap bunu hatırlatıyor.2 KİŞİNİN DOST OLMASINI.Allah sevgisinden doğan kıymetli sevgiyi.Sevebilmek ne büyük özgürlük.Dostluk nasıl bizi bu hayata bağlayan bağ.Dostlukta olduğunu unuttuğumuz diğer şey ise samimiyetmiş. Dostluğumuzda kalkan geçiriyorsak üstümüze, acaba ne der diye düşünüyorsak.Ve çat kapı giremiyorsak hayatlara bi düşünmeliyiz dostluğumuzu.İslam ne güzel bir din.Bencillik ve samimiyetsizlik bendendir...dostluğu umuyorum bana rağmen... bir

Yazarın biyografisi

Adı:
Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan

Yazar istatistikleri

  • 20 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.