Prof. Dr. Mehmet Demirci

Prof. Dr. Mehmet Demirci

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Şeyh-i Ekber Muhyiddin Arabi'nin Mişkatü'l Envar isimli eserin tercümesi üzerine bir kitaptır. Mişkatü'l Envar da İbnü'l Arabi 101 kudsi hadisi derlemiş. Prof.Dr.Mehmet Demirci bu tercümeyi Muhammed Valsan'ın "La Niche des lumieres" isimli fransızca eserinden yapmış.

Kudsi hadis Peygamber Efendimizin (s.a.v.) Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurdu diyerek aktardığı ve peygamber efendimizin hadisleri gibi rivayet edilerek günümüze ulaşan hadislerdir. Bu hadisler vahiy yoluyla gelen ayetlerden farklıdır ve Kurandan değildir. Ayetler doğrudan doğruya ilahidir. Hadisi kudsiler ise peygamber efendimize vahiy değil ilham yoluyla geldiği için peygamber efendimizin aynasından yansıyarak ortaya çıkar. İkisi arasındaki önemli fark budur.

Mişkatü'l Envar, Muhyiddin Arabi'nin kudsi hadisleri derlediği bir eserdir. Bu kitapta derlediği hadislerin açıklamalarına rastlanmaz. İbn Abbas'tan rivayet edilen "Ümmetim için benim sünnetimden kırk hadis hıfzedenin kıyamet gününde ben şefaatçisi olacağım" ve Enes bin Malik'ten rivayet edilen "Kim ki ümmetim için, ihtiyaç duydukları hususlarda kırk hadis hıfzederse Allah onu fakih ve alim olarak kaydeder" hadislerinin müjdesine mazhar olmak için neşredilmiş bir eserdir.

Mişkatü'l Envar miladi 1202 yılında üç bölüm olrak neşredildi. 40,40,21 şeklinde tanzim edilen hadisler başlangıçta 100 hadis neşredeceğim niyetiyle başlanıp Allah tektir, teki sever diyerek 1 hadis daha eklenmiş ve 101 olarak tamamlanmıştır.
Nurlar hazinesi kitabında bu 101 hadisin yanında, Muhyiddin Arabi'nin kısaca hayatı ve diğer muhtelif eserlerinde kudsi hadislere getirdiği açıklamalarla ilgili yaklaşım usulünü ortaya koyan örneklemeler mevcut.

Yazarın biyografisi

Adı:
Prof. Dr. Mehmet Demirci

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.