Prof. Dr. Ramazan Şeşen

Prof. Dr. Ramazan Şeşen

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
0
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Türkler ile Araplar karşılaştıkları ilk günden bu yana birbirlerini tanımaya çalışmış, ilerleyen zamanlarda aynı dinin mensupları olmaları münasebetiyle aynı cephede mücadele vermişlerdir. Türkler İslamiyetin bayraktarlığını ellerine geçirdikten sonra ise bütün Arap dünyası tarafından tanınan bir kavime dönüşmüşlerdir. Fakat Türkler İslamiyetin ilk zamanlarında Arap insanı için muammadırlar. Bu eser o günlerde bir kavmi tanıtmak ve ümmetteki ayrılıkların önüne geçmek için faziletli Türkleri anlatmıştır. Fakat eserin büyük bir kısmı konunun oldukça dışında olup, mevzu bahis sadece Türkler değildir.
Kitap toplam 168 sayfa ilk 90 sayfada çeviren kişinin yorumları, bir sürü isim var. kitabın ismiyle ve asıl cahiz in yazdığı kitapla alakalı şeyler yok. 50. Sayfada bu işkenceye katlanamayıp asıl cahiz in yazdığı kısma geçtim yani 94. Sayfa ya atladım 121. Sayfada bitti yani cahiz in yazdığı eser 27 sayfa iken çevirmen buna tarihi bilgi, yorumunu ve cahiz in diğer kitaplarından pekte alakalı olmayan eklemeler yaparak kitabı 168 sayfa olarak yayınlamış. Eser asıl olarak Türklerin savaşçı özelliklerinden ve genel olarak geleneklerinden bazı karşılaştırmalar yaparak anlatmakta.
Bu eseri kaleme alan el-Cahız Mutezile bir alimdir. Devrindeki, Arapların diğer milletlere olan üstünlük anlayışını, Türklerin faziletlerini ortaya koyarak reddetmek istemiştir. Türkleri Haricilerin askerlikleriyle kıyaslayarak, Türklerin askeri üstünlüğü ortaya konulmuştur. Eserde Türklerin sadece askeri değil diğer faziletlerine de yer verilmiştir. Türk tarihini seven, merak eden herkesin ilgisini çekecek kısa bir eserdir. Türkleri tanımak isteyen herkese tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Prof. Dr. Ramazan Şeşen

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.