Yazar
R. G. Collingwood

R. G. Collingwood

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
22 Kişi
76
Okunma
16
Beğeni
796
Gösterim
Tam adı
Robin George Collingwood
Unvan
İngiliz Filozof ve Tarihçi, Yazar
Doğum
22 Şubat 1889
Ölüm
9 Ocak 1943
Yaşamı
Robin George Collingwood (22 Şubat 1889 – 9 Ocak 1943) İngiliz filozof ve tarihçidir. En ünlü kitabı Tarih Fikri'dir. (The Idea of History) İngilizce konuşulan dünyada felsefe tarihi için temel bir esin kaynağı olmuştur. Felsefe tarihi dışında Collingwood tarihçi ve arkeolog olarak da aktif olarak çalışmalar yapmış, Roma Britanya'sı konusunda otorite olmuştur. Sanatın İlkeleri adlı eserinde, Croce'nin yolundan giderek, sanatın temelde bir duygu ifadesi olduğunu savunmuştur. Sanat ona göre insan zihni için gerekli bir işlevdir ve işbirliğine dayanan bir etkinliktir.
Esen Çetin
Kısaca Sanat Felsefesi'ni inceledi.
110 syf.
·
9/10 puan
Sanat nedir? Aslında bu sorunun altına milyonlarca farklı tanım yazabiliriz. Birbirinden farklı tanımlar.. Ya da felsefe kısmını ele alacak olursak çoğu kişi eski bilgileri ile sıkıcı, akıl karıştırıcı ya da tam tersi sorgulamaktan zevk aldığı kısmını anlatabilir. Çoğumuza göre 'Düşünüyorum öyleyse varım!' tanımını aklımıza kazıyacak kadar günlük hayatımızda karşımıza çıkan bir konu. Sizlere bu sefer bu iki uçsuz bucaksız tanımı bir eser de birleştiren yazarın nadide eserini önermek isterim. Bu kitabı aslında alalı 4-5 sene oldu, bir sanat öğrencisi olarak aldığım kitabı biraz sıradışı olarak sizlere önermek istedim. Zira sizler sürekli aynı tür kitapları okuduğumu düşünmüş olabilirsiniz, oysa birbirinden farklı kitap türlerim mevcut. Bu eser de onlardan sadece biri. Sanat; güzeli aramak, gördüğünü yansıtmak, sınırları aşmak, bilinçaltını açmak olabilir yada daha fazlası. Bu kitap da tam olarak bu gibi kısa soruları ele alıyor. Sanatın ilkelliliği, kendine özgü doğasında sanat; güzeli aramak, güzelliğin biçimleri, doğanın güzelliği, sanat eseri, sanat yaşamı vs kısa bölümlerden oluşuyor. Aslında sanat kitapda da geçtiği üzere ilk çağlardan beri bizimle. Sadece insanlar onu buldukları anda kendini daha da ön plana çıkartıyor. Mesela normal bir doğa manzarasını birbirinden farklı on insan çizse ve kendi düşüncelerini de katmak isteseler emin olun birbirinden farklı eserler oraya çıkar. Sizler de sanatı seviyor iseniz veyahut sanatı alanında daha geniş olarak ele almak istiyorsanız bu kitabı okuyarak kendinize başka açıdan fikirler katabilirsiniz.
Kısaca Sanat Felsefesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Ressam Eyye
Kısaca Sanat Felsefesi'ni inceledi.
110 syf.
Normalde böyle kitaplarda biraz sıkılırdım. Ama bu kitap okuma isteği uyandırıyor. Sanatla ilgilendiğim için bu kitabı okumak istemiştim. Sanatla uğraşan insanlar felsefe ile de içli dışlıdır. Yada olmasalar da oluyorlar bir süre sonra. Sanat insanlara duygularını yoğun yaşatıyor. Yada duygularını yoğun yaşayan insanlar sanata yöneliyor.Zamanla felsefe ile daha çok ilgilenmeye başlıyorsunuz. Bilmiyorum... Felsefe ve sanat ikisi bir arada ve mükemmel bir anlatım. Mükemmeldi..
Kısaca Sanat Felsefesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
nin
Doğa Tasarımı'ı inceledi.
208 syf.
·
8/10 puan
Felsefe tarihine farklı bir bakış açısıyla bakılmış. Genel felsefe tarih yazımlarının dışında incelenmiş bu da sürükleyici bir okuma sağlıyor. Collingwood okunmaya değer bir isim.
Doğa Tasarımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
3