Rabi Baştürk

Rabi Baştürk

YazarEditör
7.4/10
8 Kişi
·
24
Okunma
·
1
Beğeni
·
270
Gösterim
"Amerika kıtasının Avrupalılar tarafından fethi, insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biridir. Acaba ne kadar kabile, ne kadar Kızılderili, köle edildi, ırzına geçildi ve öldürüldü?"
Günümüzde gençlik ve bütün Türk milleti, radyosuyla, televizyonlarıyla, basınıyla, resmî yazışmalarıyla hatta eğitimiyle uyduruk bir dil bombardımanı altındadır.
"Aydın olmak, şehirli elbisesi ve kolalı gömlek giymek, başında modern şapka takmak demek değildir. Aydınlar milletin beynidir. Millet sizi, eğitim gördükten sonra yüksek maaş alıp, geceleri kahvehanelerde iskambil oyunu veya domino başında zaman öldüresiniz diye okutmamıştır. O halde, siz aydın değil, aydın küfüsünüz. Sizler millet zekasının milli iradenin ve gücün, millet vicdanının uyarıcıları olmalısınız. Milletin düşüncesini uyandırıp canlandırınız. Millete-köylülere, işçilere, şehirlerin avam tabakasına, daha iyi nasıl yaşayabileceklerini, daha iyi bir hayatı nasıl kurabileceklerini öğretiniz. Mütevazı olsa da sağlığa uygun evlerin nasıl yapılabileceğini gösteriniz. Onlara, kendi sağlıklarını, çocuklarının sağlığını korumayı öğretiniz. Mutlu bir aile hayatının nasıl kurulabileceğini, erkeğin kadına, kadının erkeğe nasıl davranacağını, çocukların nasıl eğitileceğini öğretiniz... Halkı, işini tam vaktinde yapmaya, söze riayet etmeye,intizama, vicdanlı olmaya, nizamı sevip saymaya alıştırınız. Kendisinin ve başkalarının haklarına saygılı olmayı öğretiniz. Halka bizzat örnek olunuz. Halkla bütün münasebetlerinizde ve temaslarınızda ona rehber olunuz... Bütün Fin halkı -en fakir kömürcü, katrancı, çöpçü, dul kadın- sizin küçük kardeşleriniz ve kız kardeşlerinizdir, bunu unutmayınız. Onları eğitmek, bizden daha eski medeni milletlerin seviyesine yükseltmek sizin vazifenizdir. Milletinizin cehaleti, kabalığı, vahşice sarhoşluğu, hastalıkları, fakirliği, bütün bunlar, sizin yüz karanız, sizin suçunuzdur. Bunu aklınızdan çıkarmayınız ! Milletinizi unutmayınız ! Hepiniz halkın arasından çıkıp yetiştiniz. Şimdi ne yapıyorsunuz? Yoksa, milletinizin, hayat seviyesini yükseltmek için araştırma ve inceleme mi yapıyorsunuz?"
Masum insanları acımasızca katledenlerin idamına karşı çıkmak, masum insanların öldürülmesine razı olmaktır. Vatanımızı ve milletimizi bölüp parçalamak için eylem yapıp, katliamda bulunan eşkiyanın idamina karşı çıkmak, vatana ihanettir!
Rabi Baştürk
Sayfa 35 - Kumsaati yayınları
296 syf.
·30 günde·Puan vermedi
Her türk ferdinin okuması gereken şahane bir eser türk toplumunun nasıl yıkılacağı açıkça beyan edilmiş gençlerimizin uyanık olması lazım gerçekten hayatımıza nasıl yön vercegimiz iyi analiz etmemiz lazım

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.