Rabia Kesik

Rabia Kesik

Çevirmen
8.9/10
15 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
142 syf.
·Puan vermedi
Tanıtımından ;
1845 yılında İrlanda’da yaşanan "Büyük Açlık” (Gorta Mór), bir milyon insanın hayatını kaybettiği, felaketten kaçan iki milyondan fazla insanın oluşturduğu göç dalgasının Amerika’ya kadar ulaştığı dehşet verici bir insanlık dramıdır. Aradan geçen onca zamana rağmen İrlandalılar bu olayı unutamıyor. Zaten unutmaları da mümkün değil!
Tesiri bulunduğu coğrafyayı çoktan aşmış bu insanlık dramı; Eily, Michael ve Peggy isimli üç kardeşin hikâyesiyle yeniden hayat buldu. Hikâyenin kahramanı olan üç kardeş, önce babalarından sonra da annelerinden haber alamayınca, düşkünler evine gönderilmek üzere evlerinden çıkarılırlar. Küçük yaşta olmalarına rağmen düşkünler evinin bir çeşit ölüm yuvası olduğunu onlar da bilmektedir. Bilinçli, hazin bir sona razı gelmektense; belirsiz, küçük bir umudun peşinden koşmayı tercih eden Eily, Michael ve Peggy; düşkünler evi kafilesinden kaçmayı başarırlar. Sarıldıkları küçük umut ise annelerinin anılarından dinledikleri büyük teyzelerini bulmaktır.
Açlığın, tehlikenin ve yaşam mücadelesinin asla yıldırmadığı bu üç kardeşin hikâyesi okurları derinden etkileyecektir.
Romanda yer almasa da bu hadisenin bizim tarihimizde de anlamlı bir yeri var. Felaketi İrlandalı doktoru Joseph’ten öğrenen ve üzerinde büyük bir sorumluluk hisseden merhum Sultan Abdülmecid Han, Osmanlı’nın içinde bulunduğu zor şartlara rağmen İrlanda halkına yardım göndermeyi ihmal etmemiştir. İngiltere Kraliçesi Victoria’nın olumsuz tutumlarına ve engelleme girişimlerine rağmen "Bizim orada ne işimiz var!” demeden bütün şartları zorlamıştır. Çünkü bazı acılar hepimizi ilgilendirir." Kitapta beni en etkileyen bölüm içi tahıl vs. bulunan yiyecek çuvalları dolu bir komyon gördüklerinde bunları nereye gönderiyorsunuz burada insanlar aç denildiğinde yiyeceklerin gideceği yerin İngiltere olduğunu okuduğum sayfa idi...
Niyeyse hiç şaşırmadım kendi dinine ırkına sahip insanlar açken İngiliz kafa hala ne derdinde!
Osmanlı ise ne dininden ne ırkından olmamasına rağmen taa nereye yardım gönderiyor!
İşte İslam işte devlet işte güzellik...
142 syf.
·8/10
Kitap hayatta en önemli şeylerden birinin de kardeşlik olduğunu çok güzel vurguluyor. Üç kardeşin birbirine olan sevgisi, bağı ve hüzünlü hikayeleri beni çok etkiledi.
142 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Deryada yüzen bir balığın, suyun kıymetinden gafil oluşu gibi; ne kadar da bîhaberiz her gün nimetlendirildiğimiz şeylerden. Ciğerimize çektiğimiz sıhhatli bir nefesten, susayınca musluktan akan sudan, her öğün sofralarımızı süsleyen enva-i çeşit yiyeceklerden. Daha da önemlisi devam edegelen afiyet ve sıhhatten... Devlet nimetinden...
Rabbim üzerimizdeki nimetlerini eksiltmesin, ziyadeleştirsin.
Kitabı 10 yaşındaki kızım da okudu, bizzat ben de okudum. Farkındalık alanında bize çok şey kattığını söylemeliyim. Dünya üzerinde zulüm, hastalık, kıtlık, savaş gibi nedenlerle, çocukluğunu yaşayamamış, bir ailesi olamamış çocukları hatırlamak gerek. Unutmamak gerek.
Bu kitabı okuyun.
Sonra annenize, babanıza, kardeşlerinize, evlatlarınıza, eşlerinize sarılın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rabia Kesik
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.