Rabia Sakartepe

Rabia Sakartepe

Yazar
6.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
41
Gösterim
Unutmayınız ki sadeleşmek bir amaç değil, parayla satın alamadığımız ömür pastamızın kıymetli zaman dilimlerini bize keyif verecek işlerle süslememizi sağlayan bir araçtır.
Mutluluk vaadiyle ve akıl almaz kampanyalar eşliğinde sunulan sayısız tercihlerin büyüsüne kapılmamak kolay mı?
Bizi bağımlı yapan şey, neye ve ne kadarına ihtiyaç duyduğumuzu bilmeden sınırsızca tüketmektir.
Varlıkları değerli kılan şeylerden biri koruma eylemidir. Yani, sahip olduklarımızı koruyabildiğimiz kadar değerlidirler.
Sisteme köle olmuş toplum bireyleri tükettikçe tükenmiş ve kendilerini çokluk bataklığının içinde bulmuşlardır.
  Çağımızda mutlu olmak için hep daha fazla şeye sahip olmamız, tüketmemiz gerektiğine inandırılmış bir zamandayız.
  İnsanımızın ne istediği reklamlarla, indirimlerle, televizyonla kafasına yerleştirildi ve insan sorgusuzca tüketti, sistemin kölesi haline geldi. Köleleşen toplumda daha fazla tüketmek için yarışmalı, daha fazla kazanmalı ve parayı hayatının merkezine koymalıydı. Ve nihayet “Maddepereset” bir toplum oluştu. Bu topluma da mutluluk hayal oldu.
 “İnsanlar artık ihtiyaç duyduğu için tüketmiyor, tüketmeye ihtiyaç duyuyor.”

Kitapta tüketmenin sistemin kölesi olmaktan sade yaşama adım atmanın nasıl olacağı anlatılıyor. Hayatımı nasıl sadeleştirebilirim? Bu alacağım şey bana gerçekten lazım mı? Bu eşyadan bende başka var mı? Gibi sorular sorduran bilgilendirici bir kitap olduğunu düşünüyorum.
  Bende artık sade yaşama bir adım attığımı düşünüyorum. Sade yaşama ilgi duyuyordum zaten ondan önce düzenli olmayı daha çok önemseyen ve seven biriydim şimdi sade yaşamı da hayatıma kattım. Ve gerçekten çok mutluluk verici bir şey düzenli olmak, sade yaşamak, sadece ihtiyacın olanlarla yaşamak..
Birçok kıyafetime veda ettim. Hatırası olan eşyalarımında aslında kendi içimde ölümsüzleşebilecegini düşünürek onları da yolcu ettim. Artık hayatıma bir şey alırken on kere düşünüyorum. Bana lazım mı? İhtiyaç için mi yoksa zevk için mi alıyorsun? Gibi bir çok soru soruyorum kendime.
   Sade yaşamı isteyenlere, hayatım daha düzenli, sade, temiz olsun diyenlere önerebileceğim bir kitap.
  “Siz işitmiyor musunuz? İşitmiyor musunuz, Sade yaşamak imandandır. Sade hayat sürmek imandandır...”.
Hadis-i Şerif (Ebu Davud)

Yazarın biyografisi

Adı:
Rabia Sakartepe
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.