Rachael Lippincott

Rachael Lippincott

Yazar
9.3/10
23 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
386
Gösterim
Adı:
Rachael Lippincott
Unvan:
Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletleri
Philadelphia'da doğmuş, Pennsylvania'da büyümüştür. Pittsburgh Üniversitesi'nde edebiyat öğrenimi görmüştür.
"Filmlerde insanlar hep 'Birini, gitmesine izin verecek kadar sevmelisin.' derler." Başını iki yana salladı ve yutkundu. Konuşmakta zorluk çekiyordu. "Bense bunun hep saçmalık olduğunu düşünmüşümdür. Ama seni ölümün eşiğinden dönerken görmek...."
...
"O an hayatından başka hiçbir şeyin önemi yoktu benim için."
Bir şeyi çok istediğinizde onu kollarınızda, bacaklarınızda, aldığınız her nefeste hissedebileceğinizi bilmiyordum.
Rachael Lippincott
Sayfa 146 - Epsilon Yayınevi
Stella'yla birlikte veya onun yakınında olamamaktan daha kötü tek şey, onun var olmadığı bir dünyada yaşamaktı.
"Bu hastalık kahrolası bir hapishaneden farksız! Seni kucaklamak istiyorum."
"Sana sarılmışım gibi davran tamam mı?"
288 syf.
·10/10
Kitabın AYA'yla bir benzerliği yok arkadaşlar. Ne kadar fragmanı gören herkes ona benzetse de... Gidişatı olsun, sonu olsun bir benzerlik yok. Hastalık konusunu işleme bakımından benziyor derseniz bir şey diyemem ama kitabın geneli hakkında, böyle bir şey söylenemez. -basın açıklaması gibi oldu-

Stella ve Will'in 'imkansız' olan aşkını konu alıyor kitap.
İkisi de cystic fibrosis hastası ama Will'e ayrıca B. cepacia bakterisi bulaşmış.
yani, kısaca:
Will, Stella için ölümcül. Will'den Stella'ya geçecek olan bakteri Stella'nın ölümüne yol açabilir. Bu yüzden, aralarında hep bir mesafe var asla geçmemeleri gereken.

Will'in Stella'nın kaldığı hastaneye gelişinin birinci haftasında, ilk karşılaşma oluyor. Stella, gördüğü olayı yanlış anlıyor. Yani ilk tanışma kısmı fragmandaki şu 'do you thing it's cute?' lu kısım oluyor fldkgj

daha sonra tedavilerini umursamayan Will, tedavilerini umursamadığı için Stella'yı sinir ediyor. Ve Stella gizli bir şekilde (Barb ikisini yan yana görünce kriz geçiriyor fldkggdfg) Will'in ilaçlarını almasına, tedavilerini aksatmadan yapmasına yardım ediyor. Stella, kodlarını kendi yazdığı uygulamaya Will'in telefonuna indiriyor, ilaç saatleri görüntülü aramayla geçiyor. Haplar pudinge atılıp içiliyor, AffloVest'ler aksatılmadan takılıyor falan...

Okurken internetten bayağı arama yaptım. Mesela AffloVest'in ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Öğrenmiş oldum. Şu tıpsal terimler zaten öldürdü... Teşekkürler google görseller.

Will ve Stella'nın arasındaki mesafenin normalde six feet *sanırım 2 metre oluyor* olması gerek. Kitabın adı Five Feet Apart.
işte burada o istekanın, Stella'nın istekayı tutup 'five feet apart. are you in?' diyişe geliyor aklıma.
kitabın ismini çok güzel oturtmuş Rachael.

zaten sonu ayrı muazzamdı. o hastanede geçmeyen sahneler falan da aynı şekil.
Will'in doğum günü sahnesini fragmanda bir saniye bile tam yok bu arada ldfkjg umarım filmi izledikten sonra keşke sadece fragmanı izleseymişim falan demem.

benim için eleştirilecek bir tarafı yok kitabın, puan kırılacak bir tarafı da yok.
yani sırf şu 29. bölümün sonuna bile ben 10'u basardım.
sadece o çizimlere bile verirdim bütün yıldızları...

güzelliği farklıydı.
farklıydı ve güzeldi.

dokunmadan da sevilebiliyormuş. hem de nasıl.

ek1* Stella'nın Will'in camdan yansımasını öpmesi best of best falandı.

ek2* Will giderken yine camdan bakışmaları, Stella'nın konuşmak bir şeyler söylemek istemesi ama söyleyememesi de aynı şekilde çok güzeldi.
248 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Will’in elinde parşömen tomarı ve tüy kalem vardı. Parşömenin üstünde, “Will’in Ana Listesi” yazıyordu.
Altında da tek bir madde...
“1. Madde: Stella’yı Sonsuza Dek Sev.”

2019'un neredeyse yarısından biraz daha fazlasını devirdiğimiz bu süreçte okuduğum, çok eskiden Aynı Yıldızın Altında'yı okurken hissettiklerime benzer o yüreğimi burkan mutluluğu hissedebildiğim bir hikayeydi. Aynı Yıldızın Altında'yı okurken benzer şeyler hissettiğimi söyledim ama her iki kitabın da birbiriyle bir ilgisi yok tabii ki. Sadece konusuyla ve anlatımıyla size hem keyif veren hem de bazı anlarda hüzünlenip paramparça olma noktasına erişmenize neden olabilecek türden bir kitaptı.

Stella Grant, 17 yaşında, çocukluğundan beri kistik fibrozis hastalığı ile mücadele eden bir genç kız. Akciğerlerinin çalışma kapasitesi %35'e kadar düştüğü için soluk alıp vermek gibi basit olduğunu düşündüğümüz bu ihtiyacı yerine getirmekte hayli zorlanıyor. Bir yerden bir yere giderken yanında hep oksijen konsantratörünü taşıyor ve kendi ilaç programına, perhizine, sporuna çok dikkat ediyor. Bu artık onda her şeyi kontrol etme, her şeyin yolunda gittiğinden emin olma dürtüsünü doğuracak bir boyuta erişiyor. Üstelik yeni akciğerlere sahip olma umudunu içinde hiç öldürmüyor.

Will Newman da burkholderia cepacia kapmış, 17 yaşında bir genç. Eskiden Will de akciğer nakil listesindeydi fakat kitapta sık sık "b. cepacia" olarak gördüğümüz bu hastalığı kapınca listeden direkt çıkartılıyor. Hayatı boyunca farklı ülkelerde tedavi oluyor fakat ülkelerden çok hastanenin beyaz duvarlarını, çarşaflarını, karolarını görüyor. Üzerinde yeni bir ilaç tedavisinin uygulanıyor olması ve işe yaramamasına rağmen annesinin ısrarlarıyla bu tedaviye devam edilmesi, Will'i bir kobay faresinden farksız hissettiriyor. On sekiz yaşına bastığında son kaldığı, aynı zamanda Stella ile tanıştığı Saint Graces hastanesinden gitmeyi, kalan hayatını sıkışıp kalmaktansa gezerek geçirmeyi planlıyor.

Ama tanıştıkları andan itibaren dikkat etmeleri gereken bir şey var ki, o da ikisinin de birbirine en az dört adım uzakta durmak zorunda olmaları. Çünkü b. cepacia, Stella'ya bulaştığında tıpkı Will'e olduğu gibi akciğer nakli umudunu yitirmesine neden olabilir, hatta onu öldürebilir.

İkilinin karşılaşmaları, Will'in Stella için çizdiği karikatürler, Stella'nın çaldığı bir adımla ilgili çektiği YouTube videosu, Will'in ona ışıkları getirmesi , Poe'nun Will'in doğum gününde onlara yemekler pişirmesi kitabın hem en tatlı hem de yürek burkan kısımlarından biriydi. Beni en çok paramparça eden durum ise Will'in Stella'ya dokunduğu anda ona kendi hastalığını bulaştıracağı için öldüreceğinden, bunun aralarında tamamen yasak olmasıydı. Bir yandan sevdiğimiz insana dokunamadan da onu en güzel haliyle sevebilmenin hiçbir şeye engel olamayacağını görüyorduk ama... bazı anlarda ne Stella ne de Will buna dayanabiliyordu ve okurken onlara katılıyordum.

Kitabı bitirdiğim akşam filmini de izledim ve çoğu şey hayal ettiğim gibiydi, çok hoş, güzel ve de duygusaldı. Kısa, size keyif verecek bir hikaye ve film olduğunu düşünüyorum:')
288 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap ve film neredeyse tamamen aynıydı. Ilk başta filmi izlemiştim ve gerçekten beğendim. Daha sonra hemen kitabı falan sipariş ettim.

Bir kitap bu kadar akıcı olabilir. Bir baktım 50. Sayfadayım bir baktım 100. .

Kitabı kısaca anlatacağım:

Kitap, Will Newman ve Stella Grant adında iki genci ele alıyor. Bu gençler Kistik Fibrozis hastası.Fakat Will'e B-Cepacia bakterisi bulaşmış. Bu bakteri Bulaşınca kişi nakil listesinden çıkıyor.
Will yeni ciğerlere veda edince tüm umutları tükeniyor, diğer tedavilerini de yapmıyor.

Stella ise tedavileri aksatmadan yapan biri. Ve hastalık yüzünden tekrar hastaneye yatıyor. 6 yaşından beri hayatının yarısını hastanede geçirdiği için ikinci bir evi gibi orası.
Bu gençler hastanede karşılaşıyorlar falan. Pek iyi bir karşılaşma olmuyor tabii.
Bu ikisi Kistik F. Hastasi olduğundan birbirlerine 6 adımdan fazla yaklaşamaz. Üstelik Will'deki B-Cepacia bakterisi olduğundan Stella için büyük bir tehdit oluşturuyor. 6 adımdan fazla yakınlaşırsalar o bakteri Stella 'ya bulaşabilir. Bu durumda Stella nakil listesinden çıkar.
Fakat Stella başta Will 'den o kadar da hoşlanmasada onun ölmesini istemiyor.
Bu yüzden ikisi bu konuda anlaşıyor ve Stella ona tedavisinde yardim ediyor. Will ise Stella 'nın portresini çiziyor.

Olaylar ilerlerken en sonunda kızımız Stella çığrından çıkıyor ve Will ile hastaneden çıkıp noel ışıklarını görmeye gidiyorlar.

Artık bu ikisine "5 adım" bir önlem değil sanki cezaymış gibi geliyor.

Stella canına tak etmiş olan 5 adımı artık yok sayıyor. Ama Will için pek de öyle sayılmaz. Stella 'yı sevdiğinden onu riske atmak istemez.

Benden bu kadar tüm kitabı anlatmamı istemeyiz sanırım.
248 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Tam bir hüzün,kalp kırıklığı hissi yaratan ama buna rağmen umut etmeyi , sevdiğin için fedakarlık yapabilmeyi gösteren bir kitaptı. Yazarlar çok güzel yazmışlar. Hisler çok gerçekçiydi. Ama en güzeli hikayenin bir şekilde mutlu sonla bitmiş olmasıydı :') Kitabı Aynı Yıldızın Altında ile kıyaslayalar olmuş, bence hicbir benzerliği yoktu. Ki ben o kitabı hiç seçmemiştim; )
248 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Hem kitabı okumuş hem filmi izlemiş bir şekilde yapmak istedim yorumu çünkü konuyu çok sevmeme ve verdiğim tüm puanı ona, mesaja vermeme rağmen üzücü bir şekilde kitabı sevmedim. Hatta işi abartıyorum, müsaadenizle, kitabı aldığım için çok pişman oldum. Neden?

Esas konu hakkında az da olsa bilginiz vardır diye düşünüyorum. Spoiler vermemek adına sadece hayatın acı bir gerçeğinin, gerçek bir yaşamdan esinlenerek anlatıldığını ve amacın farkındalık oluşturmak olduğunu söyleyebilirim. Şimdi elimizde böyle bir gerçeklik varsa -ki ben böyle kitapların müptelasıyımdır, beni ağlatsa bile zevkle okurum- insan duygulanmayı, etkilenmeyi, hissetmeyi ve empati kurmayı falan bekliyor. Ama yazar o kadar yazamamış ki... Bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum, yazamamış sadece. Sürekli John Green yazsaydı keşke modunda okudum kitabı. Sevdiğim, altını çizdiğim tek bir yer dahi bulamadım. Beni en çok da bu kadar duygusal bir konunun bu kadar duygusuz işlenmesi üzdü.

Filmin daha iyi olacağını umuyordum, nitekim öyle de oldu. Kitaptan daha etkileyici, daha edebi, daha duygusaldı; o kesin. Zaten bu yüzden kitabı aldığım için pişmanım ki ben Harry Potter serisi hariç hiçbir uyarlamanın filminin taraftarı olmamıştım ama bunu da listeye ekledim. Benim için kitabı okumak vakit kaybıydı, para israfıydı ama filmi çok sevdim ve bir süre açar açar izlerim diye düşünüyorum. Tabii belki siz kitabı seversiniz, bilmiyorum. Kötü diyemem, böyle güzel bir konuya kötü denmez ama benlik bir kalem değildi diyebilirim. O yüzden başka yorumlara da bakmanızı tavsiye ederim, sevgiler.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rachael Lippincott
Unvan:
Yazar
Doğum:
Philadelphia, Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletleri
Philadelphia'da doğmuş, Pennsylvania'da büyümüştür. Pittsburgh Üniversitesi'nde edebiyat öğrenimi görmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 112 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.