Rachel Swaby

Rachel Swaby

Yazar
8.9/10
9 Kişi
·
18
Okunma
·
2
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
Rachel Swaby
Unvan:
Yazar
Kadın ve bilim ayrımı bütünüyle alakasız ve yersizdir.
Kadın ya iyi bir bilim insanıdır ya da değildir.
Ne olursa olsun kendisine fırsat verilmeli ve çalışmalarına cinsiyet açısından değil bilimsel açıdan bakılmalıdır.
2014 başlarında yedi yaşındaki Charlotte, Lego’ya açık bir mektup yolladı:

“Mağazaya gittim ve Legoların pembe [kızlar] ve mavi [oğlanlar] diye ikiye ayrılmış olduğunu gördüm. [Legolarda] kızların tümü evde oturuyor, kumsala gidiyor, alışveriş yapıyorlardı ve işleri yoktu. Fakat oğlanlar maceralara atılıyor, çalışıyor, insanları kurtarıyorlardı ve işleri vardı. Hatta köpekbalıklarıyla bile yüzüyorlardı. Sizden daha fazla Lego kızı yapmanızı, onların da maceralara çıkıp eğlenmelerine izin vermenizi istiyorum, tamam mı?!”

Charlotte Auerbach
1865'te Charles Dickens, editörlüğünü yaptığı All the Year Round dergisinde Anning'in yaşamıyla ilgili bir makale yazdı. Sonu şöyleydi: "Marangozun kızı kendine bir isim yaptı ve bunu da sonuna kadar hak etti."
"Babamın beni kütüphanedeki büyük masanın tepesine çıkarıp mikroskopla tanıştırdığı günkü hislerimi hiç unutmuyorum... Bir camın arkasından tamamen bambaşka bir dünyaya bakmak mucizevi bir şeydi."
Rosalyn Yalow, Enrico Fermi'yi konuşurken izlemek isterse, çatıdan sarkmak gerekse bile onun konuşmasını izlerdi. Dünyanın en büyük fizikçilerinden biri, dünyanın en büyük keşiflerinden birini mi anlatıyordu? Fermi fisyondan mı bahsediyordu? Hunter College'ın çiçeği burnunda bir öğrencisi olarak, sandalye kapmak için yanındaki tüm fizikçilerle kapışmak zorunda kalsa bile, orada mutlaka yer almalıydı. Yalow gerçekten de Fermi'nin Columbia Üniversitesi'ndeki konuşmasına katılmıştı. Ve konuşmayı hakikaten de çatıdan sarkarak izlemişti.
Kendi çok gizli projeleriyle ilgili olarak, mülakatı yapanlar görev aşkıyla günün sonuna dek suskun kalmışlardı. Ta ki Wu'ya yaptıkları şey hakkında bir fikri olup olmadığını sorana kadar. Wu tebessüm ederek şöyle demişti: "Kusura bakmayın ama ne yaptığınızı öğrenmemi istemiyorsanız, tahtada yazanları silmeniz gerekirdi."
"Çalışmayı bıraktığınız an, öldüğünüz andır." diyordu. Taktığı inciler, yüksek topuklu ayakkabılar ve laboratuvar önlüğünün altındaki broşuyla, yüz üç yaşına kadar durmadı.
"Bir araştırmacı olarak hayatımın unutulmaz anları, yıllarca süren zahmetli çalışmalardan sonra doğanın gizleri üzerindeki örtünün birden kalkıverdiği, karanlık ve karmaşık görünen her şeyin birden netleştiği, o güzel ışıkta tüm açıklığıyla parladığı nadir anlardır."
Yabancı
Yabancı Dikbaşlılar-Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın'ı inceledi.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle Ben Bir Lise 10. Sınıf Öğrencisiyim. İleri de Fizik Eğitimi, Matematik Eğitimi ve Felsefe Okumak İstiyorum. Bunun Yanında Bir Bilim insanı olmak en büyük arzum. Ancak Eğitimimi aldığım toplum, kültür, çevre benim umutlarımı her geçen gün kırmakta... Sistem benim de diğer öğrenciler gibi test çözerek, düşünmeyi engelleyerek ve susarak bir ömür geçirmemi istiyor. Ben Hayatımı sadece bilgi peşinde koşarak kütüphanelerde çürütmek istiyorum. Varlığımın sadece Kitaplar Ve Bilim Olması Gerektiği Fikrindeyim!

Bunlardan neden bahsettim çünkü bu kitapta da Kadın Olup Harvard Üniversitesi’ne alınamayan,
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü(MIT) alınamayan, Yaptığı çalışmalar çok değerli olsa bile kadın olduğu için Nobel Ödülü Alamayan ya da tamı tamına 30-35 yıl sonra ödül alan BİLİM KADINLARI’ndan bahsediyor. Evet dünya da benim gibi bilim insanı olmak isteyen gençler için örnek teşkil eden bir sürü bilim adamı var ; Richard Feynman, Max Plank, Carl Sagan, Stephen Hawking, Nikola Tesla vb. Ancak Çok ama çok az kadın bilim insanı biliyoruz.
Kitabı okurken : Aaaa kemoterapiyi ilk defa bulan bir kadın mı? Periyodik Tablo’daki son doğa da bulunan elementi keşfeden bir kadın mı? olduğumu itiraf ediyorum.
Kitap benim ufkumu açtı. Bundan dolayı çok minnettarım.
Dilek Yalçın
Dilek Yalçın Dikbaşlılar-Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın'ı inceledi.
312 syf.
·Beğendi·10/10
Kadınlar için bitmeyen varolma savaşımının başka alandan 52 öyküsü. Geçmişte de bugün de kadınlar açısından mücadelenin pek de değişmediğini; hastanede, okulda, sokakta olduğu gibi bilim alanında da 52 kadının karşılaştığı zorlukları ve varlıklarını kabullendirmelerini anlatan çok güzel bir kitap. 8 Mart'ı bu kitabı okuyarak kutlayabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rachel Swaby
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.