Radi Başgut

Radi Başgut

Çevirmen
8.0/10
26 Kişi
·
75
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Post Mortem
Post Mortem Karıncalar: Olağanüstü Bir Algılama Biçimi'yi inceledi.
392 syf.
İnsanoğlu uzaya erişirken, Ay'a ayak basıp Mars'ta hayat ararken yani hep yukarılara bakarken ayaklarının altından akıp giden o muazzam medeniyetin farkına varamamıştı belki. Ama bu kitap öyle bir kitap ki, günlük yaşantımızda farkına varmadığımız, varsak bile elimizin tersiyle ittiğimiz ya da üzerine pervasızca basıp geçtiğimiz o muazzam yaratıkların ne denli harika bir sistem üzerine kurulu bir yaşamları olduğunu, kafamızı eğip bakma zahmetine dahi katlanmadığımız yerin altında da bir uygarlığın var olduğunu, bizden önce de var olduğunu ve belki de bizden sonra dahi var olacağını bize çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Kitabın benim gözümde tek eksiği baskı veya çeviri kaynaklı yazım hatalarıydı, onun dışında muhteşemdi.
283 syf.
·3 günde·7/10 puan
Ufuk açan bir kurgusu var. Her ne kadar çeviriden kaynaklı bir zayıflığı olsa da oldukça güzel bir bilim kurgu romanı olduğu söylenebilir. Özellikle karıncalar ile ilgili yazarın yaptığı gözlemler, "acaba bu gerçek mi" dedirtecek cinsten kurgusal ögeler karıncalara olan merakımı arttırdı. Bir başyapıt değil ancak okunursa da dünyada birlikte yaşadığımız ve çoğunlukla varlıklarını ~umursamadığımız ~bu küçük canlılara bakış açımızı değiştirecek nitelikte bir eser.
Ekrem Özkara
Ekrem Özkara Karıncalar: Olağanüstü Bir Algılama Biçimi'yi inceledi.
392 syf.
·24 günde·Beğendi·7/10 puan
Yazar Bernard Werber'in bu okuduğum ilk kitabının konusu Karıncaların Dünyası...
Kitabın tanıtımındaki şu iki cümle adeta kitabın özeti durumunda.
" Sadece bu cümleyi okumak için geçireceğiniz birkaç saniyelik zaman içinde dünyada kırk insan ve buna karşılık yedi yüz milyon karınca doğacaktır..."
Ve
" Bastığınız yere dikkat edin. Bu büyüleyici romanı okuduktan sonra gerçeği alışık olmadığınız bir biçimde algılayabilirsiniz. "
Dahası için tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 75 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 52 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.