Rana Dasgupta

Rana Dasgupta

Yazar
7.2/10
29 Kişi
·
63
Okunma
·
2
Beğeni
·
835
Gösterim
Adı:
Rana Dasgupta
Unvan:
İngiliz - Hint romancı ve deneme yazarı
Doğum:
Canterbury, Birleşik Krallık, 5 Kasım 1971
Hint asıllı Britanyalı roman ve deneme yazarı. 1971'de İngiltere'nin Canterbury şehrinde doğdu. Oxford Üniversitesi bünyesindeki Balliol Koleji'nde ve Wisconsin Üniversitesi'nde öğrenim gördü. İlk romanı Tokyo Cancelled (Metis yayın programında) 2005 yılında yayımlandı ve John Llewellyn Rhys Ödülü'ne aday gösterildi. İkinci romanı Solo 2009 yılında yayımlandı ve Commonwealth Yazarlar Ödülü'ne layık görüldü. Şu anda Hindistan'ın Delhi şehrinde yaşamakta olan Dasgupta, edebiyat çalışmalarının yanı sıraGuardian ve New Statesman gibi yayınlarda makaleler yazıyor.
Her ne kadar kendimizi en kötüye hazırlasak ve böylece hayal kırıklığından kendimizi korumayı amaçlasak da, aklımıza gelen kötü senaryonun gerçeğe dönüşmesi yine de yıkıcı olabilir.
Bizlere ne oluyor bilmiyorum. Hayat boyunca tutkularımızı koruyup sürdürmekte zorlanıyoruz, sonra da feda ettiklerimizin yasını tutuyoruz.
İnsan ömrü belirli bir mekan ve belirli bir zamanla sınırlıdır, ama azımsanmayacak bir fazlalık artakalır. Bu fazlalığı hayallerimize istif etmeyip de nerede saklayacağız?
“ Mutluluk uçucu. Mutlu olmadığım zamanlar mutlu olmak istiyorum. Mutlu olunca da, sadece bir yanılsama olduğu için sıkılıveriyorum.”
Neler düşünüyorum, neler hissediyorum biliyor musun sen ? Fikirlerle dopdoluyum. Bu koşullarda yaşamanın beni ne kadar yalnızlaştırdığının, ne kadar yalnız olduğumun farkında mısın ?
416 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Rana Dasgupta, Hint asıllı Britanyalı bir yazar.Tokyo Uçuşu İptal, hava muhalefeti yüzünden havalimanında mahsur kalan on üç yolcunun gece boyunca birbirlerine anlattıkları on üç öyküden oluşuyor.Geoffrey Chauser'in Canturbury Hikâyeleri'ni ( çok severim️) ya da Bocaccio'nun Decameron'unu hatırlatıyor.
Tokyo Uçuşu İptal'de anlatılan hikâyelerin çoğu, günümüzün izlerini taşıyan modern masallar aslında.Hikâyeler geniş bir coğrafyada geçiyor.Hindistan, Almanya, Fransa, Polonya, Çin, Arjantin, Japonya hatta iki hikâyenin Türkiye'de ( en azından bir bölümünün) geçtiğini görüyoruz.
Tüm hikâyelerinde fantastik bir anlatımla modern dünyanın eleştirisini yapmış Dasgupta.
Hikâyelerdeki doğayla bütünleşen, içinden çiçekler çıkan ya da gittiği yeri yeşerten, zenginlik katan kahramanları çok sevdim. Sevmeyen çok olmuş kitabı.Ben onlardan değilim.Hatta çok çok sevdim.️️ #
416 syf.
·10/10
Müthiş bir çerçeve öykü ile sarılmış öykülerden oluşan gerçekten akıcı ve zekice kurgulanmış bir roman. Chaucer’ ın Canterbury Hikayelerinin ya da 1001 Gece Masallarının modern bir yorumu gibi. Yazarın dilindeki ince mizah da kitaba ayrı bir okuma zevki katıyor.
Modern zaman masalları..İnanmak zorunda değilsin dinle duy.Popüler kitaplardan; çok doyurmadı ama yine de okunulası.Özellikle okulda öğrettikleri giriş -gelişme -sonuç dizisini bozan bir kitap.
416 syf.
·Beğendi·10/10
Kötü hava şartları sebebiyle Tokyo uçuşu iptal olan ve geceyi havaalanında geçirmek zorunda kalan 13 yolcunun, zaman çabuk geçsin diye birbirlerine hikaye anlatmalarıyla başlıyor her şey. İşte kitap bu onüç hikayeden oluşuyor.
Anlatılan hikayelerin çıkış noktası ve ilerleyişi o kadar zekice ve farklıydı ki. Böyle muhteşem kurgulanmış hikayeleri daha önce hiçbir kitapta okumadığınıza eminim! Karakterler de olaylar kadar tuhaf ve birbirinden özeldi. Her birinin psikolojisi, duygu durumları öyle iyi yansıtılmıştı ki hissederek ve kendimi onların yerinde bularak, her bir olayı bizzat kendim yaşayarak okudum. Dili su gibi akıp gidiyor. Yazarın zekası beni gerçekten mest etti. Ben böyle farklı şeyler okumaya bayılıyorum. Her bir hikayenin yeri ayrı ama beni en çok etkileyen hikayeler 'Oyuncak Bebek', 'Madison Bulvarı'ndaki Mağaza', 'Frankfurtlu Hatiracının Evi', 'Dönüşken' ve Zindandaki Pazarlık' oldu. Yolunuz kitapçıya düşerse kitabı karıştırın ve en az birini okuyun ,bana hak vereceksiniz.
356 syf.
·9 günde·9/10
Geçen sene DR kampanyasından almıştım. Yazarın daha önce hiç bir kitabını okumamıştım.

Sonrası bir araştırdım ki başka kitapları da var ve iyi bir yazar.

Yazım dili sıradan gibi ama okurken sizi o kadar etkiliyor ki... Seviyorumböyle kitapları.

Bu kitapta öyle.... Yaşlı bir adamın hayatı gibi başlıyor lakin "anılar, yaşanmışlıklar, acılar, meraklar, okuma isteği, öngörüler, savaşlar" sizi yormadan hafızanıza kazılıyor...
356 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yaşlı ve insanlardan uzak yaşayan bir adamın; gerçek hayataki geçmiş anılarını tarihi olaylarla harmanlanarak bize anlatımını okuyoruz. Aslında iç içe olduğumuz, yani başımızdaki Bulgaristan’ın tarihini yaşayan insanların gözünden görüyoruz. Emperyal devletlerdeki hayatlarla diğer küçük ülkelerdeki hayatlara nasıl müdahale ettiklerine tanık oluyoruz. Bu anlatı tarih kitaplarındaki anlatılardan farklı olarak edebi dille ve yer yer kurgusal karakterlerle okuyuculara akışkan bir şekilde anlatılıyor. Kitabın ikinci bölümünde bu sefer diğer yanı başımızdaki Gürcistan’ın tarihine değinerek, ilk bölümden farklı olarak çoğunlukla hayal aleminde yaşayarak görüyoruz. Zaman zaman Bulgaristan’a dönüş yaparak kurgu genişletiliyor. Kitabın sonlarına doğru kurgulanan karakterler ve kahramanımız bir araya gelerek kaderleri birleşiyor. Tabi bu buluşma kahramanın hayalinde gerçekleşiyor.
Sıkmadan yanıbaşımızdaki ülkelerin yakın tarihleri hakkında bilgi sahibi olunarak akıcı bir şekilde okunabilecek roman.
356 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bulgaristan tarihi ve sosyal hayatı üzerine, Ulrich'in gözlerinden anlatılan bir roman..

Hint asıllı yazar, zorlu bir deneme yapmış ve bu zorluk okuyucu için hiç de kolay değil. Kolay bulmayanlardan biri de benim.
356 syf.
·10/10
“ Asırlık bir yolculuk eğer bir noktasında karanlığa bulaşırsa yapılacak tek şey yolculuğun bu noktasına kadar yaşanan şeyleri tekrar gözden geçirmektir. Rana Dasgupta büyük bir yazar. Daha önce “ Tokyo Uçuşu İptal” kitabını okuyup çok beğenmiştim ve bu ikinci kitap da beni hayalkırıklığına uğratmadı. Şiddetle tavsiye ederim.”
416 syf.
·Puan vermedi
Kötü hava koşulları yüzünden bir havaalaninda geceyi geçirmek zorunda kalan, sabahı karşılayabilmek için birbirlerine hikayeler anlatan 13 şanssız insan.Yoksa şanslı mı demeli? Okuyun,hikayelerine tanık olun, siz karar verin.Büyükler için modern zaman masalları.. Fantastik edebiyat sevenlere tavsiye ederim.
416 syf.
·Beğendi·7/10
Rana Dasgupta ”dünyayıokuyoruz” okuma listemiz sayesinde tanıştığım çok etkileyici bir Hint yazar. Yazar, dünyanın farklı köşelerinde, birbirinden çok ayrı karakterlerin başından geçen ilginç olayları anlatan on üç hikâyeden oluşan bu kitabında gerçekçilik kuralları yerine hayal gücünün kural tanımazlığıyla yol almış. Öyküleri gerçekten etkiliyor, büyülüyor ve mest ediyor.
Modern zaman masalları diyebileceğim bu kitabı özellikle farklı birşeyler okumak isteyen öyküsever arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Rana Dasgupta
Unvan:
İngiliz - Hint romancı ve deneme yazarı
Doğum:
Canterbury, Birleşik Krallık, 5 Kasım 1971
Hint asıllı Britanyalı roman ve deneme yazarı. 1971'de İngiltere'nin Canterbury şehrinde doğdu. Oxford Üniversitesi bünyesindeki Balliol Koleji'nde ve Wisconsin Üniversitesi'nde öğrenim gördü. İlk romanı Tokyo Cancelled (Metis yayın programında) 2005 yılında yayımlandı ve John Llewellyn Rhys Ödülü'ne aday gösterildi. İkinci romanı Solo 2009 yılında yayımlandı ve Commonwealth Yazarlar Ödülü'ne layık görüldü. Şu anda Hindistan'ın Delhi şehrinde yaşamakta olan Dasgupta, edebiyat çalışmalarının yanı sıraGuardian ve New Statesman gibi yayınlarda makaleler yazıyor.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.