Ravza Kızıltuğ

Ravza Kızıltuğ

ÇevirmenTasarımcı
8.4/10
680 Kişi
·
2.339
Okunma
·
1
Beğeni
·
205
Gösterim
Adı:
Ravza Kızıltuğ
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
320 syf.
·26 günde·Beğendi·10/10
Bir kelebeğin gamsız uçuşlarının sancılarını yaman ağrılarla çeken bir gencin hikayesi…Fuzuli'nin 'kim istedi sevdayı, gamlı aşk ziyandır' mısrasının hayat bulduğu hikaye..

Yıllar olmuştu Ahmet Günbay Yıldız kitabı okumayalı. Uzun zamandır kitaplıktan gözlerimin içine bakan kelebek kapaklı kitabı elime alırken, kitap kahramanın gamsız değil de efkar dolu bir hikayesi olacağını tahmin etmiştim. Çünkü biliyorum ki Ahmet Günbay Yıldız hüzün yazar, okuyanı efkar basar.

Sevgili hemşehrimin sade, akıcı dili ve harika betimleme ve kişileştirmelerinin yanında hikayenin kurgusu ve sayfalara diziliminin yerinde olması hikayeyi sürükleyici kılıyor.

Ahmet Günbay Yıldız bütün eserlerinde başroldeki kişilere muhafazakar ve müsbet bir karakter giydiriyor, burada olduğu gibi. Ve etik değerler çerçevesinde derliyor hikayesini..Ebeveyn sorumluluklarını hatırlatıyor ve nasihat veriyor gençlere ‘’budala çocuk, sevdalanmak, aptal yerine konulmak değildir hiçbir zaman. Bencillikler, dostlukların ve hatta aşkların mayasını bozar’’ diyerek. Yalnızlığın yaraladığı ruhumuza can bulunca hangimizin gözünü kör etmedi ki sevda. İşte gençlik döneminde yanlış adımların götürdüğü yeri gösteriyor.

Yanık buğdaylar, figan, çiçekler susayınca, sitem kitapları gibi etkilemese de hikayesi, bam teline dokunan cümleler dizmiş yazar, kalemi daim olsun inşallah değerli hemşerimin..
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Güzel, duygusal, kısa bir hikaye. Çocuk ve yetişkinlerin sıkılmadan bir çırpıda okuyabilecekleri ve dolayısıyla okuma sevgisini kazanabilecekleri yegane bir kitap. Tavsiyemdir.
320 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Kelebekler gamsız uçar. İnsanlar, gamsız uçmaya çalıştıklarında ise bedelini ödemeye mahkumdurlar.

Anne ve babası tarafından şefkate hasret, dedesini hayatının idolü olarak belirleyen Haluk, tutarsız adımlar, alınan yanlış kararlar neticesinde hatalarının bedellerini öder.

Önce, ailesinden uzaklaşır. Dedesiyle sürdürdüğü hayatı da çok sakin geçmez. Atılan iftiralar, delikanlılık gururları derken, kimi zaman haksız, kimi zamanda kendi aldığı yanlış kararlar neticesinde kendisini olaylar içerisinde bulur.

Yazarımız, bir kez daha ahlaki değerleri, gamsız haraketlerimizin sonuçlarını bize göstermiş. Aşık olmak, budala olmak değildir diyor aynı zamanda yazar kitabında. Körü körüne yapılan davranışların da ağır bedelleri olabiliyor.

Okurun yine güzel bir kitap sunmuş Ahmet Günbay Yıldız. Tavsiye ederim.
380 syf.
·Beğendi·10/10
Gercekten okunması gereken bir kitap.Çok akıcı ve sürükleyici herkese tavsiye ederim. Bir sonra ki sayfada acaba ne olacak diye meraklandırıyor. Bir kan davası meselesi anlatılıyor.
464 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Bir deprem sonucunda haksız zenginleşen Çil Rasim ve Çivi Salih köyü kendisine bağımlı hale getirmeye çalışıyor. Faiz, kumar vb. kötü alışkanlıkları köyde yaygınlaştırıyorlar. Buna direnmek isteyen Abdülkadir'i öldürüyorlar ve bir kan davası başlıyor. Abdülkadir'in oğlu Dikçe Mehmet öğretmen olarak köye dönüyor ve bu kötü zihniyetle mücadeleye başlıyor. Köy hayatını, toplumsal değerleri yazar eserlerinde güzel bir şekilde yansıtıyor.
406 syf.
·9/10
“Erip aşk-ı Hakk’a âşık olasın
Cemâlin görmeye lâyık olasın”

Öncelikle sizlere Seyyid Yahya Şirvani'nin hayatından biraz bahsedeyim kendisi tahmini olarak 70 seneden fazla yaşamış. Bakü'de vefat etmiş. Bakü'de 40 yıldan fazla İrşat hizmeti vermiş. 20 bine yakın da müridi var.
Seydi Yahya Şirvani Halveti tarikatının ikinci piridir. Halveti yolunu Esasen Siraceddin Ömer Halveti kurmuştur. Halvetilik Seydi Yahya' ya gelince tarikat süratle Her tarafa Mısır'a, Hicaz' a, Hatta Hindistan'a kadar yayılmıştır. Günümüze kadar 19 eseri gelmiştir en bilinenlerinden biri Şifa ül esrar, diğeri de virdi Settar dir. Virdi Settar adlı eseri tarikat bağlıların her gün okuduğu virdler Allah'a dualar ve senalar mevcut.
Eserin kaynağı şu şekilde Kuranı Kerim ve hadisi şerifler Herbir mevzuyu izah ederken evvela Kur'an ayetlerini sonra da hadisi şerifleri örnek olarak gösteriyor.
 Şifaül Esrarın kaynaklarından biri de İmamı Gazali'nin ihyayı ulumiddinidir. Bu eserden de istifade etmiştir.
Ve Seyyid Yahya Şirvani nin Hz Mevlana'ya özel bir muhabbeti vardır. Hatta kendisini bir yerde mevlevi olarak bile vasf etmiştir.
Kitabın içeriği olarak da genel olarak tasavvuftan bahsediliyor. Tasavvufun meşakkatli bir yol olmasından bu yolda müridin ulaşması gereken 70 makamdan, makamların sufiyi mükemmel insanı olmaya götürmesinden, vazifelerden bahsediliyor, Ana Konu olarak.
İçinde sırlı dualar de yer alıyor.
Kitapta çok ilginç bir şey dikkatimi çekmişti. Seyyid Yahya Şirvani diyor ki “Eğer bir insanın kalbinde dünya sevgisi belirmiş olsa gusletmek ona farz olur” diyor. Yahya Efendi kendi açısından böyle düşünüyor ve her kalbinde dünya sevgisi oluştuğunda da kendisi gusül abdesti alırmış. Aslında bu onun kendi zühti meselesi, fıkhen böyle bir mesele ortada yok tabii ki.
Kitap Mürit olma yolunda 70 Makamı ayırmıştı ilk makam İman makamıydı son makam ise meşayih makamı. Artık bu bütün makamlari tamamlayan da Şeyhlik mertebesine ulaşıyor, artık insanları irşad etmeye başlıyor.
Bu makamlar bittikten sonra kitabın sonlarına doğru İhlas suresinin tefsirini yapıyor, Sonra Kalbin, Gönülün manevi olarak anlamını açıklıyor. En sonda da Peygamber Efendimiz'e ve Dört büyük halife ye övgüler söylüyor ve kitap bitiyor.
Tasavvuf açısından gerçekten güzel bir kitaptı. Tasavvufa yeni başlayanlar bu kitabı tavsiye etmem. Ama tasavvuf da ilerlemek isteyenlere tavsiye ederim. Gerçekten istifade ettiğim bir kitaptı.
380 syf.
·7/10
Ahmed Günbay Yıldız'ın okuduğum ilk kitabı ama son olmayacağı kesin.Bir kan davası hikayesi ama sadece o değil.Hakk'ın, hakikatin yanında olmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan insanı saran bir hikaye.Bir solukta bitti resmen.Keşke bitmeseydi.
240 syf.
·Puan vermedi
Karakterlere verilen renk isimlerini , kitabı okuduğum günden sonra hayatımın özel bir köşesine nüksettim . Psikoloji ağırlıklı olması ise , psikolojimin olduğunu hatırlattı,,
304 syf.
·4 günde
Vee yine sindire sindire okunması gereken bir kitabı bir çırpıda bitiren ben. :)

Neden sindire sindire diyorum çünkü kitap tam bir Siyer-i Nebi tadında... Salih Suruç Siyer dalında en iyi olduğunu zaten Dünya Siyer Ödülünü alarak bizlere ispatlayan bir yazarımız. Kitaptan çok fazla alıntı paylaşamadım ancak her sayfası bir inci tanesi gibi değerliydi.

Bu kitabı neden okuma ihtiyacı duyduğumu sizlere anlatmak istiyorum. Şöyle ki çok sevdiğim bir arkadaşımı evinde ziyaret ettim ve dünya tatlısı bir kızı var. :) Kızıyla arasında şöyle bir diyaloğa şahit oldum: Masanın üstünde Yasin-i Şerif vardı ve kızı eline alıp oynamaya başladı arkadaşım aynen bu şekilde bir cümle sarf etti; "Kızım onu bırak yoksa Allah gözünü kör eder!" Kızın o anki tepkisi daha da dikkat çekici "Anne Allah kötü mü? (HAŞA) neden benim gözümü kör edecek? Bana kötülük yapıyorsa neden seviyoruz onu?" Ben tabii iliklerime kadar bir ürperti yaşadım ve arkadaşım kızını benim yanımda dövmeye çalıştı kız başladı tabii ağlamaya neyse olayı bir şekilde yatıştırdık... Ve arkadaşıma şunu sordum." Bu çocukta bu hissi uyandıracak ne yaşattın?" diye... Hakikaten de böyle küçükken bizlere aşılanan şeylerden büyüyünce kurtulmak başlı başına biz savaştır kendimizle. Bu nedenle çocuklarımıza doğruyu veya yanlışı anlatırken doğru ve yanlış olarak anlatmamız-anlatabilmemiz çok önemli...

Kitapta bilgi konusunda bizleri tatmin edecek şekilde değerler var. Siyer kitabına başlamadan önce ön hazırlık bile diyebiliriz. Ama en önemlisi Uzman pedagog eşliğinde yazılmış olması beni daha bir güvenle okumaya itti çünkü bizler bazen çocuklara yaklaşımın nasıl olacağını bilemeyebiliriz. Çocuklarımıza Peygamberimizi Nasıl Anlatmalıyız? kitabına her ebeveynin ve her ebeveyn adayının ihtiyacı var..

Kitapta emeği geçen herkesten Rabbim gani gani razı ve hoşnut olsun inşallah..

Teşekkürler Uzman Pedagog Kudret Eren Yavuz ve Salih Suruç

Yazarın biyografisi

Adı:
Ravza Kızıltuğ

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 2.339 okur okudu.
  • 42 okur okuyor.
  • 733 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.