Remzi Güneş

Remzi Güneş

Çevirmen
8.3/10
20 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Hayitima ufakta olsa sihirli dokunusu yapan tek kitap diyebilirim.. :) bazen sorunlarla bas edemeyebilir,Caresiz hissedebiliriz ama eminim ki bu kitabi okuyan ve uygulayan herkese iyi gelecektir :)
72 syf.
Travmanın tanımı dsm-ıv e göre verilmiş. Hasta isimleri değiştirilerek vakalara yer verilmiş. Travma sonrası stres bozukluğunun değerlendirilmesine yer verilmiş. İlk bölümü genel olarak bunları kapsarken ikinci bölümde başa çıkma yollarıyla ilgili bilgiler verilmiş. TSSB ile ilgili okuduğum diğer kaynaklardan sonra çerez gibi gelen bir kitap oldu. Birinci bölümde üç derece travma sınıflandırılması yapılmış, en çok dikkatimi çeken ise travmayla karşılaştığımızda zamanımızın olması aniden ve şok etkisi yaratan olayların güveni, kişiliği parçalayarak dış dünya ile olan iletimin kopması ve çaresizlik duygusunun insanda nasıl bir hasara yol açtığı oldu. Flasback ve halüsinasyona bağlı bir durum var ise kitabı okumayı bırakmamız gerektiğini bilmemiz. Travmaya dair bulgular bir ay gibi uzun bir süre devam ediyorsa ve sekiz aya kadar çıkabiliyorsa yardım alınması gerektiğini yazar net bir dille belirtmiş. Bu kitabı okumak için alanında uzman olmanıza gerek yok. Çok kısa ve öğretici bilgilerle gerekli açıklamalara isabetli şekilde değinilmiş.
568 syf.
·75 günde·Beğendi·9/10
Bana gerçekten iyi gelen bir kitaptı.
Kitaptaki yapılması gerekenleri uygulamanızı tavsiye ederim.
O zaman işe yarar hale geliyor. Ben tüm bunları ödev yapar gibi harfiyen uyguladım. Sonuçta oldukça başarılı..Tesekkurler David Burns
568 syf.
·412 günde·Puan vermedi
Ortodoks psikiyatriye karşı Dr. Aeron Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve son halini Dr. David Burns ile tamamlayan Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT), düşüncelerin, duygu durumunu etkilediğini dolayısıyla davranışları etkilediğini savunur. Bir çok klinik çalışmada BDT'nin depresyon ve anksiyete yaşayan kişiler üzerinde kesin bir çözüm mekanizması olduğu kanıtlanmıstır. İlaç firmalarının sağlık kuruluşlarını ele geçirdiği neoklasik dönemde böyle insanların olması ve BDT'yi sistematik bir hale getirmeleri taktire şayan ...
568 syf.
·Beğendi·8/10
Kesinlikle işe yarayan; ama ne kadar işe yarayacağı size kalan; piyasadaki safsatalardan kalın çizgilerle sıyrılan; uygulamaları ve teknikleri önünüze konulan anne yemekleri gibi bitmeyen ve doyurucu olan hatta "yeter bugünlük yoruldum!" diyebileceğiniz güzel kitap.
568 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Kişisel gelişim kitapları okumaktan bazen kaçınıyorum.Kapağında 5 günde buna çözüm,10 günde hayatınız değişiyor tazında başlıklar bulunan kitaplar artık beni uzaklaştırıyor.Fakat bu kitap asla öyle değildi.Çünkü düzeltmek istediğiniz bağımlılıklarınız,korkularınız,fobileriniz ve bazı psikolojik rahatsızlıklarınız hakkında eğer siz gerçekten istiyorsanız kitabın içerisindeki bazı test ve yöntemleri uygulayarak kendi kendinizin doktoru olarak çözümler buluyorsunuz.Bu sebeple değiştirmek istediğiniz şeylerde gerçekten istekli olmanız önemli.Yazar size çözümler sunuyor ve siz kendinize uygun olan yöntemi seçerek çok kolay uygulayabiliyorsunuz.Örneğin ben yıllardır erteleme hastalığından şikayetçiyim.İçerisinde çözümüne dair birden fazla yöntem vardı ve ben kitabı alırken içerisinde buna yer verildiğini bilmiyordum.Güzel oldu.
Sonuç olarak biraz uzun bir kitap olsada elinize kağıdınızı kaleminizi alıp bir yandan okuyup bir yandan notlar alabileceğiniz hatta bazı yöntemleri daha okurken uygulamak isteyeceğiniz bir kitap.Okuyacaklara şimdiden iyi okumalar diliyorum.
72 syf.
·5/10
Bir çok insan çok beğenmiş . Acaba ben mi anlayamadım diyerek tekrar okumak istedim falan. Sevemediğim bir kitap oldu. Çok şey kattı ve öğretti tabiki ama.. Belki de beklentim farklıydı bilemiyorum. Kitapta travma sonraları ortaya çıkabilecek tepkilerden bahsediliyor. Böyle bir olay yaşarsak nasıl ve ne sürede iyileşebileceğimizden. Neden insanların benzer travmalara farklı tepkiler verdiğinden ve buna benzer konulardan bahsediyor. Anlatımda hassas davranılmış travma yaşayıp hala etkisinde kalan insanlar düşünülerek. Bunu da anlayabiliyorum. Ama kitabın ilk başları kitabı nasıl okumamız gerektiği ile harcanmış gibi. Sonraları da çok özet çok düz tavsiyeler ve kapanış gibi geldi.
72 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Çok detaylı uzun bir kitap değil, ama yeterince bilgi veriyor Travmalar hakkında bilgi edinmek isteyen, psikolojik kitapları okumayı sevenler için tavsiye edebilirim.
560 syf.
·Beğendi·10/10
İyi hissetmek adlı önceki kitabından sonra daha fazla deneyim kazanıp bu kitabı yazmış ve bu fark ediliyor psikolojik krizler anksiyete krizleri geçiren bir kişi iseniz ve veya herhangi bir takıntınız varsa moraliniz bozuksa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 83 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.