Reşad Ekrem Koçu

Reşad Ekrem KoçuTarihimizde Garip Vakalar yazarı
Yazar
Çevirmen
8.2/10
660 Kişi
2.742
Okunma
251
Beğeni
10,9bin
Görüntülenme

Hakkında

Tarihi konularda yazdığı fıkra, roman, hikaye ve incelemeleriyle ve en önemli yapıtı İstanbul Ansiklopedisi'yle tanınmaktadır. 1905'te İstanbul'da doğan Koçu, Bursa Erkek Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'nü 1931 tarihinde bitirdi. Aynı fakültede asistan oldu, ancak, 1933 Üniversite Reformunda hocası Ahmet Refik Altınay'la beraber üniversiteden ayrıldı. Alman, Kuleli, Pertevniyal ve Vefa liselerinde tarih öğretmenliği yaptı. Reşad Ekrem Koçu 6 Temmuz 1975'te İstanbul'da öldü. Öğretmenliği sırasında Tarihten Sesler gibi çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, hikaye ve çocuk romanları, Osmanlı döneminin ilginç olaylarını ve kişilerini öyküleştirdiği Forsa Halil (1962), Patrona Halil (1967), Erkek Kızlar (1962) ve Haşmetli Yosmalar (1962) gibi kitaplar yazdı. Evliya Çelebi Seyahatnamesinin (1943-1967, 6 cilt) bazı bölümlerini bugünkü dile aktardı. Türk Giyim, Kuşam ve Süsleme Sözlüğü (1967) ise alanında yapılmış ilk önemli çalışmadır. Reşad Ekrem Koçu'nun en önemli ve büyük yapıtı, İstanbul'u her yönüyle ayrıntılı biçimde anlatan İstanbul Ansiklopedisi olarak kabul edilir. Bu ansiklopedinin ilk baskısı 1944-1951 Aba-Bahadir Sokağı maddeleri ve ikinci baskısı 1958-1971 yayımlandı ve 11'inci ciltte 7076 sayfaya ulaşarak "Gökçınar" makalesinde yarım kaldı. Koçu'nun diğer kitapları arasında Osmanlı Padişahları (1960) ile Eski İstanbul'da Meyhaneler ve Meyhane Köçekleri (1947) ve 2 ciltlik Kösem Sultan sayılabilir.
Unvan:
Türk tarihçi ve yazar
Doğum:
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu, 1905
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 6 Temmuz 1975

Okurlar

251 okur beğendi.
2.742 okur okudu.
77 okur okuyor.
2.281 okur okuyacak.
43 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Reklam
Galatasaray Lisesi, Türkiye'de kuruluş tarihi en eski olan okuldur. Temeli, Fatih Sultan Mehmed'in oğlu Sultan 2. Bayezid tarafından atılmıştır.
Sayfa 103
“Canını feda etmeyen âşık vuslata nail olur mu ?”
Memur maaşları
Maaşların muntazam verilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetiyle başlamış ve Cumhuriyet devrinde de, Atatürk'ün asil bir direktifiyle, bir adım daha ileriye gidilerek peşin maaş usulü tatbik edilmiştir, bu da muhakkak ki devlet idaresinde bir asaletin ifadesidir.
Fatih Sultan Mehmed
“Benim kudretimin yettiği şeylere sizin muhayyilenizin bile hudutları dışındadır.”
Reklam
2023~OCAK
"Okuma insanın iliğine işlemiş bir kurda benzer."
Lawrence Durrell
Lawrence Durrell
(Karanlık Labirent #56150626) 1.
Ağustos Işığı
Ağustos Işığı
~
William Faulkner
William Faulkner
: Okuduğum beşinci kitabından sonra gördüm ki Faulkner'ın eserlerini ayrı ayrı
Taptığım Putlarım Bunlardır
Aşağıda bir liste vereceğim. Bu kişiler benim için idoldür, puttur, birlikte ortak koşarım. 2700 küsür okumadan sonra hala bir kitabını gördüğümde heyecanlandığım ve okumak istediğim yazarları listeye koydum. Okumadıklarımı koymadım, bir sıralamaya göre yazmadım. Aynı zamanda tavsiyelerimdir, buyurun: KURGU:

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
120 syf.
9/10 puan verdi
Tarihi bilgi içerikli okunacak kitaplar ararken tavsiye üzerine okumaya başladığım ve büyük keyif aldığım bir eser oldu. Kitap Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan olaylar üzerine kurulu bir eser. Okul hayatımızın ilk yıllarından itibaren tarih dersleri alırız fakat bu derslerin içeriği genellikle tarihin akışını değiştiren olaylar, savaşlar, önemli şahsiyetler vb. konular oluyor. İşte bu kitapta okullarda çok duymadığımız, büyük olaylardan ziyade o dönemde yaşayan insanların gündelik yaşantısı konusunda, ayrıntı ve detay diyebileceğim çok ilginç bilgiler sunuyor bize. Kitapta başlıklar altında bir çok bilgi veriliyor. Kaşıkçı elmasından tutun, tütün yasağına, Yavuzun 1000 altınından mezarında başı kesilen şehzadeye kadar bir çok konuda farklı farklı, ilginç bilgiler içiriyor. Bazı hikayeleri gülerek, bazılarında şaşırarak, bazılarında da üzülerek genel anlamda büyük bir zevkle okuduğum, herkese tavsiye edebileceğim bir eser oldu.
Tarihimizde Garip Vakalar
Tarihimizde Garip VakalarReşad Ekrem Koçu · Doğan Kitap · 2019673 okunma
400 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Yazar Osmanlı'yı Osmanlı yapan Yeniçerilerin hikâyesini belgesel havasında ve yer yer de sohbet tadında anlatmış diyebilirim. Tarih sevenlerin zevkle okuyacağı, yeniçerilerin aktörü olduğu tarihi birçok olaya yer verilmiş. Kitap Yeniçerilerle ilgili çok kapsamlı bir çalışma olmuş. Kapsamlı olsa da kitapta bahsi geçen olayların yeniçerilerle
Yeniçeriler
YeniçerilerReşad Ekrem Koçu · Doğan Kitap · 2015237 okunma
Reklam
180 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
İlginç bir kitap olmuş Ben keyifle okudum. Bazı hikayeleri okurken çok şaşırdım. Gerçekten çok acı hikayelerde var çok komik olanlar da. İyi okumalar var olun
Tarihimizde Garip Vakalar
Tarihimizde Garip VakalarReşad Ekrem Koçu · Doğan Kitap · 2019673 okunma