Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Reşit Haylamaz

8.7/10
603 Kişi
3.168
Okunma
77
Beğeni
16,3bin
Görüntülenme

Reşit Haylamaz Gönderileri

Reşit Haylamaz kitaplarını, Reşit Haylamaz sözleri ve alıntılarını, Reşit Haylamaz yazarlarını, Reşit Haylamaz yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Domuz etinden umumiyetle salam, sosis ve sucuk yapıldığı- nı ifade eden Mehmet Yenilmez: "Zaten bunun yağı olmadan salam maya tutmaz, salam olmaz" diyor ve bunun için de Çerkezo, Foti, Lazeri, Herkül, Adela gibi firmalarla irtibatlarının olduğunu anlatıyordu. Maret ve Etsan gibi firmaların domuz eti kullandıklarını ilave ederek, üretilen mamullerin de Migros gibi büyük marketlerde çeşitli büfelerde halka arz edileceğini söylüyordu.
g) Emirdağ Domuz Çiftliği
Bu çiftlik 1970 yılından beri domuz yetiştirme işleriyle iştigal eden Mehmet Yenilmez tarafından kurulmuş ve 400 ile 800 civarında değişen miktarda hayvan ihtiva etmekte... Almanya'da emekli olduktan sonra kesin dönüş yapan Mehmet Bey, oralarda gördüğü stili Türkiye'ye taşımak istemiş ve memleketi olan Emirdağ'a böyle bir çiftlik kurmuş. Yaptığı işi de severek ve isteyerek yapan Mehmet Yenilmez'le de kısa bir sohbetimiz oluyor.
Türkiye'de Domuz Gerçeği
Türkiye'de Domuz Gerçeği
Reklam
Bakkal'dan salam alıyoruz, domuz eti var.
Evet, bu ifadeler aynı isimli firmanın çiftliğinde çalışa kahyanın sözleri... Bu sözlerin arkasından daha da ilginç şu ifadeler de ona ait: "Ne yazık ki herkes yiyor, biz de yiyoruz. Bakkal'dan salam alıyoruz, domuz eti var. Zaten kesince domuz etinden olup olmadığı belli olur."
e) Ayazağa I Domuz (Çiftliği)
"Ayazağa" adresini birçok yerden duymamız nedeniyle söz konusu yere kolay ulaştık.. ulaştık ulaşmasına da çiftliğin yerini bilemiyorduk. Karşılaştığımız şahıslara "buralarda domuz çiftliği varmış, acaba nerede?" gibi sorularımıza bazıları "bilmiyoruz" bazıları "ne işin var kardeşim, başka işin yok mu?" şeklinde cevaplar verirken bilenlerin tarifiyle fabrikaların arasındaki yoldan devam ederek aradığımız mekanı bulduk... Gayet havadar, etrafı açık ve yeşillik bir boğaza kurulmuştu bu çiftlik... Gerçi daha çiftliği bulmadan, öncekilerden alışkın olduğumuz pis koku besihaneye yaklaştığımızı haber veriyordu.
Allah muhafaza eylesin domuzdan ve domuzlaşmış insandan
- Peki bu salam, sosis ve sucukları kimlere satıyorlar? - % 99'u herkese.. yani bize... Otellere, marketlere gönde riliyor ve çoğu kimse de bilmeden yiyor. - Domuz, cinsini kıskanmaz. Çiftleşme döneminde erkekler arasında hiç kavga görülmez. Yemek yerken yaptıkları kavga kadar bile olsun hiç hareket görülmez o dönemde domuzlarda...
Sormaya devam ediyoruz: - Çiftlikte kaç domuz var? - 10.000'in üzerinde. Bu kadar domuza kaç kişi bakıyor? - - 8 aile.. bunun yanında iki kamyon ve bunların şoförüyle muavini de çalışıyor. - Yiyecek olarak ne veriyorsunuz?...
Reklam
d) Kısıklı Köyü Domuz Çiftliği (İzmir)
Bu çiftlik, halen bakkaliye işletmeciliği yapan ve civarda Çolak Ahmet olarak bilinen bir şahıs tarafından 1950 yılında kurulmuş olup halen Kemal ismindeki damadı tarafından işletilmektedir. Yani neredeyse yarım yüzyıl domuz üretimi yapılmış bu çiftlikte... İçinde bulunan domuz miktarı da yerleşmiş bir yapısının olduğunu göstermekte, 10 binin üzerinde domuz yaşıyor bu çiftlikte...
Bisküvi Domuz Margarin üçlüsü
Bu hayvan, hayatımıza o kadar girmiştir ki, bilhassa uzun zaman bekleme durumunda olan gıda maddelerine, çabuk bozulmasını önlemek için katılmaktadır. Meselâ bisküvi, margarin (bu konulara daha sonra değinilecek) gibi maddelere katılır. Zaten bunlar, başka türlü uzun müddet dayanamaz. En basitinden tıraş fırçası, mutlaka domuz kılındandır. Domuzun etini yemesek bile, en dindarımız dahi onu alıp yüzüne sürüyor. Artık bunlar bir ihtiyaçtır. En iyi müslümanımızın evinde bile en azından tıraş fırçası bulurum, domuz kılından.
- Domuzun kılları diğer hayvanlarda çok farklıymış.. bir fotoğrafını çekebilir miyiz? - Çekmenize gerek yok.. bir fırça alıp cebine koyacaksın.. al sana domuz kılı...
"Bizim yaklaşık 300 kg'lık büyük bir domuzumuz var; ben onu çok severim, o da benimle oynamayı sever. Hatta benimle boğuşur, bazen o altta, bazen de ben... Bir gün patron bizi böyle boğuşurken gördü, tabi ki aynı şeyi o da yapmak istedi; durumumuza özenmişti. O da başladı yuvarlanmaya... Hayvanı ben beslediğim için benimle oynamaktan zevk alıyor, ama aynı şeyi ona yapmadı. Yanına yaklaşınca böyle burnuyla itiverdi öbür tarafa... Halbuki patron da genç, 30 yaşlarında.. ama belli ki bizim domuz ondan hoşlanmadı ve onu nakavt etti."
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.